Učimo svi zajedno: Ninina šarena tastatura, kojoj se raduje celo odeljenje

Učenje bez granica

Jelena Terzić
Ninina šarena tastatura
UNICEF Srbija/2024/Živojinović
06 Januar 2025

Čačak/Užice, novembar 2024 - Nina je dvanaestogodišnja devojčica širokog osmeha i toplih, krupnih očiju. Učenica je petog razreda osnovne škole „Sveti Sava” u Čačku. Omiljeni predmet joj je geografija. Sa velikom radoznalošću prati predavanja o sunčevom sistemu. Na njima koristi tastaturu prilagođenu svojim potrebama.  

Nina i njena nastavnica u učionici
UNICEF Srbija/2024/Živojinović

„Oduševila sam se zato što je tastatura šarena, velika je i ima velika slova”, oduševljeno govori Nina. „Kad sam radila sa njom na času, bilo mi je lakše da kucam i mnogo sam brže kucala sa njom”.

Ninina nastavnica informatike Slađana Stamenković dobro se seća trenutka, kada je devojčica prvi put ugledala tastaturu.

Nina i njena nastavnica za računarom
UNICEF Srbija/2024/Živojinović

Ninina reakcija kada je videla tastaturu mi je ostala u sećanju, jer se na njenom licu videlo da joj se mnogo sviđa. Šarena je, to su Ninine boje, one koje njoj odgovaraju, tako da mislim da je za nju veoma inspirativna, da lakše prati nastavu i da se još više trudi. 

Ninina tastatura deo je asistivne tehnologije prilagođene potrebama dece, koju je omogućio projekat inkluzivnog obrazovanja „Učimo svi zajedno” Ministarstva prosvete, uz podršku UNICEF-a i Evropske unije.

Nastavnica kaže da se kod Nine već posle nekoliko časova korišćenja tastature vidi veliki pomak u radu. 

„Pomogla joj je pre svega u njenoj motorici, brže radi, verujemo da će još brže napredovati kako je duže bude koristila. Već sada ona brzo uočava samoglasnike, koje najčešće koristi i koji su izdvojeni i u različitoj boji.”

Nina će uskoro tastaturu moći da koristi i na ostalim predmetima, kao i kod kuće, za izradu domaćih zadataka.  

Deca koriste i govorne softvere za rad na nastavi i kod kuće, za izradu domaćih zadataka, kontrolnih vežbi, zatim kod kuće gde mogu da poslušaju knjigu.

Sandra Šobotović, defektološkinja koja radi sa Ninom
UNICEF Srbija/2024/Živojinović

Sandra Šobotović, defektološkinja Resursnog centra „Miodrag V. Matić“ iz Užica potvrđuje da je asistivna tehnologija označila napredak u inkluzivnom obrazovanju. 

„Olakšala je mnogo i defektolozima i nastavnicima, jer smo se, pre asistivne tehnologije, nekako sami dovijali u radu sa decom.” 

Asistivne tehnologie u okviru projekta „Učimo svi zajedno“ doprinose da deca učestvuju u kvalitetnom inkluzvnom obrazovanju. 

„Mi smo projektom ,Učimo svi zajedno’ koji realizuju Ministarstvo prosvete, uz podršku UNICEF-a i Delegacije Evropske unije u Srbiji, dobili određenu količinu asistivne tehnologije. Tokom aktivnostima u okviru Projekta smo obišli 25 škola u četiri okruga i pružali podršku inkluzivnom obrazovanju. Tu smo zaista na terenu mogli da se uverimo kakve su potrebe dece za asistivnom tehnologijom, da im tu asistivnu tehnologiju dodelimo, i da im tako olakšamo rad i učenje”, zaključuje defektološkinja Sandra Šobotović.  

Embedded video follows