UNICEF finansiranje za startap kompanije koje se bave blokčejn tehnologijama
$100K u američkim dolarima i/ili kriptovaluti

- Dostupno na:
- Srpski
- English
UNICEF-ov Inovacioni fond planira da investira do 100.000 dolara po timu (u dolarima i/ili kriptovaluti) kako bi se obezbedilo finansiranje u ranoj fazi i mentorstvo za startap kompanije koje se bave razvojem tehnologije koje imaju potencijal da pomognu čovečanstvu. UNICEF obezbeđuje ova sredstva bez uzimanja vlasničkog udela u kompanijama. Učesnici na konkursu imaju priliku da dobiju deo sredstava u kriptovaluti (bitcoin ili ether). Imajući u vidu trenutnu klimu na globalnom tržištu kao i dramatični prelazak na digitalno poslovanje uslovljen pandemijom Covid-19, rešenja otvorenog koda koja se bave kritičnim potrebama društva danas su važnija nego ikad.
Ukoliko ste vlasnik startap kompanije registrovane u nekoj od zemalja u kojima se realizuju programi UNICEF-a, i posedujete funkcionalni blokčejn prototip otvorenog koda koji deluje perspektivno (ili ste voljni da vaše postojeće rešenje učinite javno dostupnim pod nekom od open-source licenci), vi ste oni koje tražimo.
Pravo da se prijave imaju timovi iz Srbije, regiona Zapadnog Balkana i svih zemalja koje su obuhvaćene UNICEF-om programima. Startapi iz Srbije dodatne informacije mogu dobiti na srpskom jeziku, jer je UNICEF Srbija obezbedio podršku domaćim kompanijama tokom trajanja konkursa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Da biste se prijavili, kliknite ovde.
Prijave se šalju isključivo na engleskom jeziku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koga tražimo?
U ovom pozivu želimo da ulažemo u kompanije koje razvijaju softverska rešenja zasnovana na blokčejn tehnologiji. Primeri oblasti našeg interesovanja uključuju, ali nisu i ograničeni na:
Podatke
Podaci predstavljaju komponentu od ključnog značaja u poslovanju UNICEF-a. Podaci pomažu UNICEF-u da utvrdi obrasce, donosi odluke i rešava probleme na globalnom nivou. U potrazi smo za prijavama koje na decentralizovani način:
- Pomažu u utvrđivanju obrazaca i donošenju autonomnih odluka
- Prikupljaju, objedinjuju i vrše validaciju skupova podataka za blokčejn orakl (blockchain oracles) mehanizme.
- Poboljšavaju integritet i privatnost podataka.
Finansiranje
Finansiranje pomaže pojedincima da učestvuju i daju doprinos u različitim ekosistemima. U potrazi smo za rešenjima koja:
- Omogućavaju ljudima da koriste, zarade i čuvaju kriptovalute
- Omogućavaju ljudima da pristupe decentralizovanim finansijskim instrumentima
- Istražuju nove modele kojima se osnažuju zajednice da postanu čvorišta sopstvene ekonomije
- Čine da finansijski sistemi budu transparentniji
Povezivanje
Širom sveta, grupe ljudi rade zajednički na pružanju usluga. Povećana transparentnost i odgovornost u ovim procesima dovode do boljih rezultata. U potrazi smo za rešenjima koja:
- Omogućavaju različitim grupama da zajednički rade na transparentan i odgovoran način (npr, lanci snabdevanja, upravljanje ugovorima, praćenje podataka, itd.)
- Omogućavaju postizanje decentralizovanih poslovnih aranžmana, putem, na primer, decentralizovanih tržišta
Osnaživanje
UNICEF pruža podršku stvaranju otvorenih softvera kako bi omogućio zajednicama da imaju pristup novim alatima. Zainteresovani smo za rešenja kojima se osnažuju lokalne zajednice da na nove načine stupaju u interakciju sa sistemima, kao što su oni koji:
- Istražuju inovacije u donošenju odluka (npr. korišćenjem decentralizovanih metoda kao što je DAOS, kako bi se odredilo koji projekti treba da dobiju finansijsku podršku)
- Štite podatke prikupljane o korisnicima putem dokazivanja nultog znanja i drugih mehanizama.
I još: Naše finansiranje nije obavezno ograničeno na gorepomenute oblasti. Zanimaju nas kompanije koje koriste tehnologiju distribuiranog registra (distributed ledger - DLI) na nove i revolucionarne načine koji su prilagodljivi i globalno primenljivi. Ukoliko se uklapate u naše opšte kriterijume, voleli bismo da nam se javite.
Šta obezbeđuje UNICEF-ov Inovacioni fond?
Finansiranje u ranoj fazi. Fond obezbeđuje do 100.000 dolara za finansiranje u ranoj fazi. Ulaganja su namenjena testiranju prototipova i validaciji, a kako bi se stiglo do faze u kojoj kompanija ima dokaz da je njihovo rešenje delotvorno.
|
Kripto-finansiranje. Odabrana startap preduzeća takođe imaju priliku da jedan deo finansija dobiju u kriptovaluti. UNICEF-ov Kriptofond realizuje sredstva u valutama bitcoin i ether.
|
Poslovni rast. Fond koristi mrežu mentora koji pomažu timovima startap kompanija da razviju svoje poslovne modele i strategije, kako bi obezbedili rast svoje kompanije, kao i povećanje dobiti koju ostvaruju.
|
Mreže i platforme. Inovacioni fond ima svoj tim za blokčejn tehnologiju i računarsku nauku, koji ima pristup korporativnim partnerstvima i koristi slučajeve od kojih odabrane startap blokčejn kompanije mogu imati koristi. |
Razvoj proizvoda i tehnologije. Korisnik ulaganja dobija tehničku podršku tima Inovacionog Fonda i posvećenih stručnih mentora koji im pomažu u validaciji i poboljšanju njihovih rešenja. |
Maksimalni uticaj. Kao vodeća svetska organizacija u radu sa decom, UNICEF ima mrežu stručnjaka i partnera u svim lokalnim kancelarijama organizacije, koji mogu da daju lokalizovane savete i da obezbede partnerstva koja su potrebna kako bi se došlo do većeg broja korisnika. |
Kako se prijaviti?
Korak 1) Provera opštih kriterijuma:
- Morate biti registrovani kao privatno preduzeće u zemlji realizacije UNICEF-ovih programa;
- Radite na tehnološkim rešenjima otvorenog koda, ili ste spremni da vaša rešenja budu otvorenog koda, prema sledećim licencama, ili njihovim ekvivalentima: BSD, GNU, MIT (softver), CERN, MIT, TAPR (hardver), ili CC-BY (sadržaj);
- Posedujete prototip rešenja, koji je tokom inicijalnog pilotiranja dao rezultate koji obećavaju;
- Vaše rešenje ima potencijal da pozitivno utiče na živote dece.
Korak 2) U celosti pročitajte Zahtev za dostavljanje izjave o zainteresovanosti i Često postavljana pitanja
- U celosti pročitajte Zahtev za dostavljanje izjave o zainteresovanosti (Request for Expressions of Interest (REOI)) kako biste razumeli proces prijavljivanja na konkurs i saznali više o vrsti projekata koji se kvalifikuju i načinu na koji će se vršiti bodovanje i rangiranje;
- Pročitajte Često postavljana pitanja;
- Sva preostala pitanja postavite u ovom obrascu, ili se obratite na vtrkulja@unicef.org.
Korak 3) PRIJAVLJIVANJE
- Dostavite nam vašu izjavu o zainteresovanosti tako što ćete popuniti obrazac.
Sve prijave moraju biti na engleskom. Ukoliko želite da unapred vidite pitanja kako biste pripremili svoju prijavu, pogledajte/preuzmite ovaj PDF dokument. - Da biste se što bolje spremili, treba da znate da se prijavom takođe zahteva i link za dvominutni video-snimak u kome nam predstavljate svoje rešenje. Detaljna uputstva nalaze se u obrascu.
Šta se događa nakon što se prijavite?
Rok za prijave ističe u 05:59 prema centralnoevropskom vremenu (CET) 27. jula, 2020. Samo kompanije koje uđu u uži izbor biće kontaktirane sa zahtevom da dostave detaljniju ponudu.
Dodatne informacije?
Za bilo kakve dodatne informacije u vezi ovog poziva možete se obratiti našem kolegi Vladimiru Trkulji na srpskom ili engleskom jeziku putem adrese vtrkulja@unicef.org.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------