OK je ponekad ne biti OK!
Svatko ima pravo na loš dan, tjedan ili lošu ocjenu, ali to ne znači da smo loše osobe
O mentalnom zdravlju mladih danas se malo govori, čita i piše, a trebalo bi jer mi se čini da nam svijet danas jednostavno ne dozvoljava griješiti. Traži se savršenstvo. Pravo na pogreške, pokušaje, gluposti – mladi danas kao da nemaju. Danas je svaki problem dodatno naglašen i sve su emocije utrostručene jer je sve što radimo negdje zabilježeno ili barem tako izgleda. Okruženi smo kamerama i društvenim mrežama. Snimaju nas i snimamo jedni druge, a neki kao da jedva čekaju priliku da se drugima narugaju ili ih podsjete na neku neugodnu situaciju.
Pod stresom smo da uvijek i svugdje moramo biti nasmijani, dotjerani, u svom najboljem izdanju.
Živimo ubrzano, uređaji i društvene mreže su tu da nam unaprijede, obogate i olakšaju svakidašnji život, a mi smo sve umorniji i opterećeniji... I sve se teže nosimo s izazovima koje život stavlja pred nas. Uz svu tu naprednu tehnologiju često smo nespremni za situacije u koje nas život dovede. Mladima treba ponavljati da ne moraju sve isprobati, sve vidjeti i znati. U redu je nešto propustiti i odmoriti. Dobro je ponekad i ne biti dobro. Ne moramo neprestano biti u toku na društvenim mrežama i raznoraznim platformama. Ne trebamo uvijek biti raspoloženi i zabavni. Treba znati izabrati i naravno birati pametno ono što uistinu trebamo i želimo, a ne ono što nam društvo nameće. Dobro je ponekad ne biti dobro. Svatko ima pravo na loš dan, tjedan, lošu ocjenu. A loš dan, tjedan ili ocjena ne znače da smo loše osobe.
Nina Topić, mlada ambasadorica za prava djece i mladih