OK je ponekad ne biti OK!

Svatko ima pravo na loš dan, tjedan ili lošu ocjenu, ali to ne znači da smo loše osobe

Nina Topić
Nina Topic
Nina Topić
13 Rujan 2022

O mentalnom zdravlju mladih danas se malo govori, čita i piše, a trebalo bi jer mi se čini da nam svijet danas jednostavno ne dozvoljava griješiti. Traži se savršenstvo. Pravo na pogreške, pokušaje, gluposti – mladi danas kao da nemaju. Danas je svaki problem dodatno naglašen i sve su emocije utrostručene jer je sve što radimo negdje zabilježeno ili barem tako izgleda. Okruženi smo kamerama i društvenim mrežama. Snimaju nas i snimamo jedni druge, a neki kao da jedva čekaju priliku da se drugima narugaju ili ih podsjete na neku neugodnu situaciju.

Pod stresom smo da uvijek i svugdje moramo biti nasmijani, dotjerani, u svom najboljem izdanju.

Živimo ubrzano, uređaji i društvene mreže su tu da nam unaprijede, obogate i olakšaju svakidašnji život, a mi smo sve umorniji i opterećeniji... I sve se teže nosimo s izazovima koje život stavlja pred nas. Uz svu tu naprednu tehnologiju često smo nespremni za situacije u koje nas život dovede. Mladima treba ponavljati da ne moraju sve isprobati, sve vidjeti i znati. U redu je nešto propustiti i odmoriti. Dobro je ponekad i ne biti dobro. Ne moramo neprestano biti u toku na društvenim mrežama i raznoraznim platformama. Ne trebamo uvijek biti raspoloženi i zabavni. Treba znati izabrati i naravno birati pametno ono što uistinu trebamo i želimo, a ne ono što nam društvo nameće. Dobro je ponekad ne biti dobro. Svatko ima pravo na loš dan, tjedan, lošu ocjenu. A loš dan, tjedan ili ocjena ne znače da smo loše osobe.

 

Nina Topić, mlada ambasadorica za prava djece i mladih