Проучване на компетентност, нагласи и използване на допълваща и алтернативна комуникация от специалистите в РЦПППО

За
Важността на изследването е свързана с ниската степен на познаване и използване на помощните средства за ДАК спрямо нуждите в България. Това е област, която се развива от повече от 40 години в развитите страни и е насочена към децата и възрастните с нарушена или липсваща реч. Съществуващите днес високотехнологични средства за ДАК дават възможност да бъдат компенсирани ограниченията, свързани с тежките комуникативни нарушения, както и използващите ДАК пълноценно да участват в образованието, да практикуват професии и да се включват в социалния живот. Успешното и навременно въвеждане на ДАК изисква специалистите, които работят с деца с комплексни комуникативни потребности да познават възможностите на съвременните помощни средства за ДАК и да ги използват активно в своята практика.
Проучването е проведено от фондация „АСИСТ – Помагащи технологии“ в рамките на проекта „Популяризиране и ускоряване въвеждането на допълваща и алтернативна комуникация за приобщаването на децата с увреждания“, финансиран от UNICEF България.
Основна цел на изследването е да оцени нивото на запознатост и честотата на използване на помощните средства за допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) сред специалистите в РЦПППО и да информира за нуждите от обучение на специалистите, работещи с деца с комуникативни нарушения. Друга негова цел е да се проследи промяната в тези показатели, спрямо аналогично изследване от 2020 г. (Христова & Гринберг, 2021).
Настоящото изследване е проведено през април 2023 г. В него са се включили 252 специалисти от 23 регионални центъра за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО) в България.
