Юноши и млади хора
Юношеството, определено като периода между 10-19 г. предлага огромни възможности за развитие, разгръщане на потенциала и креативността, но също така изисква специално внимание поради рисковете и по-голяма уязвимост на подрастващите
- Достъпно на:
- Български
- English
Всички юноши имат всички права
УНИЦЕФ разглежда житейския цикъл на детето в неговата цялост, утвърждава позитивен и холистичен подход към развитието на всяко дете и юноша и насърчава инвестициите през цялото детство - от момента на раждането и до края на юношеството.
Юношеството се характеризира с бързо развитие на нервната система и дълбоки физически, биологични, емоционални, когнитивни и интелектуални промени. Научните изследвания през последните години доказват, че това е вторият най-динамичен период от развитието на мозъка, съпоставим по значимост и степен на настъпващите промени само с етапа на ранното детско развитие. В нито един друг момент от своя житейски път, човек не се развива по толкова интензивен и разностранен начин.
От особено значение за тази възраст са началото на пубертета и развитието на сексуалността, нововъзникващи способности, сили и умения, нарастващата независимост, склонност към поемане на рискове и експериментиране, изследване и изграждане на индивидуална и обществена идентичност на основата на сложно взаимодействие със семейството и средата, както и все по-силното влияние на връстниците.
Юношеството е времето, в което младият човек започва да създава своите социални, културни, образователни, емоционални и икономически ресурси, които са предпоставка за здраве и благополучие. Интервенциите, направени през този период, поставят и укрепват основите на един пълноценен, продуктивен и здравословен живот в по-късна зряла възраст. За децата, чиито права са били нарушени и са преживяли сериозни лишения в ранното си детство, този период осигурява втора възможност за придобиване на необходимите знания и развитие на нужните умения и компетенции.
Проучванията показват, че когато подрастващите момичета и момчета са подкрепени и насърчавани от грижовни възрастни и се ползват от политики и услуги, които отговарят на техните потребности и способности, те могат да допринесат за намаляване на бедността, дискриминацията и насилието.
Как УНИЦЕФ подкрепя младежите
УНИЦЕФ България заедно с децата и младите хора и с партньорите на организацията работи за подкрепа на оптималното развитие и постигане на пълния потенциал на всяко подрастващо момиче и момче. Дейностите са насочени към:
Промяна на негативните стереотипи, свързани с юношеството: повишаване на обществената осведоменост възможностите, свързани с юношеството и специфичните въпроси, които се отнасят до развитието на подрастващите, във връзка с Общ коментар № 20 (2016) на Комитета по правата на детето на ООН относно прилагането на правата на детето през юношеството.
Създаване на благоприятна среда и развиване на политики и програми, насочени към подрастващите, които отговарят на техните нужди и развиващите им се способности и насърчават пълноценно и ефективно участие на децата и младежите при тяхното формулиране и прилагане.
Целенасочени усилия за прилагането на позитивен подход, който развива и укрепва силните страни на подрастващите съобразно техните способности, а не се фокусира само върху намаляване на рисковете.
Осигуряване на справедливи възможности, закрила и подкрепа за подрастващите момичета и момчета в неравностойно положение.
Подкрепа за родителите и специалистите, които работят с подрастващите за повишаване на разбирането за специфичните и разнообразни потребности на юношите и за техните развиващи се и нарастващи способности.
Защо са нужни всички тези усилия?
- В България живеят 630 990 подрастващи момичета и момчета на възраст между 10 и 19 г. Почти половината или 47,3% от тях са в риск от бедност или социално изключване през 2016 г..
- Майките на 6090 деца, родени през 2016 г. са на възраст под 19 години.
- 41,5% от 15-годишните ученици не покриват основното ниво на четивна грамотност и са функционално неграмотни. 42% не покриват основното ниво на математическа грамотност.
- 26 650 подрастващи на възраст 15-18 години нито учат, нито работят, нито се обучават (около 11% от децата в тази възраст).
- 3199 момчета и 613 момичета на възраст 14-18 години са били в конфликт със закона през 2016 г.
- Около 1700 деца на възраст 8-17 години стават жертви на престъпления годишно.
Виж програмата в действие
Данните за подрастващите в България
Резултати от Националното представително изследване сред младите хора 15 - 24 години
Методология на Националното представително изследване сред младите хора 15 - 24 години
Рeзултати от егионален доклад на УНИЦЕФ и Youth Policy Labs - “Възрастта има значение” - резюме