Като две капки вода за всяко дете
Гледайте на 12, 13, 14 февруари от 20:00 ч. по NOVA

- Достъпно на:
- Български
- English
Гледайте благотворителния мини сезон на „Като две капки вода за всяко дете“, който ще бъде посветен на каузите на УНИЦЕФ за децата на България. В специалното издание участие ще вземат осем известни личности, които ще бъдат в дуети с осем талантливи деца. Участниците във всеки дует ще влязат в образа на различна звезда. Ненчо Балабанов, Калин Врачански, Тити Папазов, Краси Радков, Маги Джанаварова, Люси Дяковска, ДесиСлава и Вики Терзийска ще се качат на сцената, готови за нови преобразявания, заедно с малките си партньори.
Гласувайте за любимия си отбор, като изпратите SMS с ключовата дума на своя фаворит на 1021 и стартирате месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ.
*ДДС и такси не се дължат за абонатите на всички мобилни оператори. Общи условия на програма БЛАГОДЕТЕЛ на www.dari.unicef.bg
Дует 1 (5A) - Калин Врачански и Алекс

Дует 2 (5B) - Краси Радков и Гого
Дует 3 (5C) - Тити Папазов и Васко
Дует 4 (5D) - Маги Джанаварова и Боги
Дует 5 (5E) - Ненчо Балабанов и Георги

Дует 6 (5F) - Вики Терзийска и Алина

Дует 7 (5G) - Люси Дяковска и Елизабет
Дует 8 (5H) - Десислава и Елена

На масата на журито ще седнат продуцентът Магърдич Халваджиян, водещият на Новините на NOVA Николай Дойнов, председателят на федерацията по художествена гимнастика Илиана Раева и световноизвестният цигулар Веско Ешкенази. Водещите ще бъдат Димитър Рачков и Герасим Георгиев – Геро ще бъдат в компанията на емблематичната водеща на Новините на NOVA Ани Салич.
На 12, 13 и 14 февруари (неделя, понеделник и вторник) от 20:00 часа във всяко от трите предавания зрителите на NOVA ще имат възможността да подкрепят три различни каузи на УНИЦЕФ България като гласуват със sms за своя любим дует.
Кои са каузите ни за децата на България
Каква е ситуацията в България
- Всяко второ дете в България е преживяло някаква форма на насилие.
- Емоционалното насилие е най-често срещаният вид.
- 1/3 от децата са били жертви на физическо насилие.
- 15,6 % са преживели сексуално насилие.
- Над 10% от децата са неглижирани и пренебрегвани всеки ден.
- Всяко седмо дете съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз в социалните мрежи.
- Всяко трето дете заявява, че се чувства в опасност у дома, в училище или в общността.
- Близо 15 000 деца с увреждания и специални потребности посещават детска градина и училище в България, но за повечето от тях общуването и участието в учебния процес е силно ограничено.
- За около 5000 от невербалните деца средствата за допълваща и алтернативна комуникация често са единствена възможност да се изразят, да бъдат чути, разбрани, приобщени.
- Едва около 10% от учителите със специално образование използват дори нискотехнологични средства за допълваща и алтернативна комуникация при работата си с деца със специални потребности.
- 60 000 бебета се раждат годишно в България
- 1 на всеки 7 деца ще има затруднения в развитието
- При близо 1/3 от децата затрудненията в развитието или уврежданията са установени твърде късно.
- Едва 12% от родителите споделят, че лекарят на бебето им някога е попълвал анкета или друг въпросник относно говорното, социалното му развитие или поведението.
- ½ от лекарите у нас съобщават, че не знаят какъв въпросник да използват, за да оценят детското развитие.
Какво е решението на УНИЦЕФ

Зона ЗаКрила за всяко дете
Встраната липсват достатъчно специализирани услуги за превенция и реакция на насилието над деца, които да подкрепят тях и родителите им за възстановяване от травмата и преживяното насилие.
Ето защо УНИЦЕФ развива Детски центрове за застъпничество и подкрепа “Зона ЗаКрила“, които до момента са подпомогнали над 3 000 деца и семейства. Центровете са единственото място в България за цялостна подкрепа на деца, пострадали или свидетели на насилие, и техните родители. Моделът е иновативен и се прилага в 3 области на страната в партньорство с правителството, Общините София, Шумен и Монтана, Института за социални дейности и практики и Фондация "Асоциация Анимус".
„Зона ЗаКрила“ предоставя на децата и родителите специализирана социална, психологическа и терапевтична подкрепа; съдействие за медицинско освидетелстване и достъп до нужните здравни грижи; правна помощ; щадящо изслушване на децата , както и кризисна интервенция при нужда от спешна реакция. Екипите работят денонощно и подкрепят както деца и родители, които вече са пострадали, така и такива, които са в опасност или са извършили различни прояви.
Със събраните средства УНИЦЕФ ще подкрепи директно 300 деца и техните родители в трите центъра „Зона ЗаКрила“ до края на 2023 година. Ще бъдат обучени и 150 специалисти, които да могат да идентифицират признаци на насилие и окажат подкрепа на още 1 800 деца.

Глас за всяко дете
Включването на децата със специални потребности в детски градини и училища все още е неефективно и често дори невъзможно, поради липсата на помощни средства за допълваща и алтернативна комуникация, заедно с недостатъчната подготовка и подкрепа на специалистите и учителите.
Помощните средства за допълваща и алтернативна комуникация дават глас на децата, които не могат да говорят и възможност и на родителите, учителите и съучениците им да ги разбират и подкрепят.
През последната година в рамките на проекта Глас за всяко дете УНИЦЕФ разработи и адаптира на български език първото безплатно приложение за комуникация C-Board с типично български символи. Мобилното приложение подпомогна приобщаването и ученето на 162 невербални деца и повиши техните компетенции за справяне с ежедневни задачи, тяхната адаптивност и самочувствие средно с 15%. УНИЦЕФ разработи безплатен онлайн интерактивен обучителен курс и подготви 41 национални треньори по Допълнителна алтернативна комуникация, както и 765 учители, специалисти и родители да работят с тези допълнителни инструменти за комуникация.
>> Изтеглете от тук наръчник за употреба на C-board.
С набраните средства УНИЦЕФ ще подкрепи директно още 500 деца в България, включително като им осигури и лични средства за комуникация. Ще обучим още 1 500 учители, специалисти и родители от цялата страна да ползват средствата за допълнителна алтернативна комуникация, за да подкрепят участието и ученето на децата. Ще развием уменията на националните треньори и ще създадем мрежа от обучители. Ще бъде разработен детски глас за безплатното приложение С-Борд и обучителни пакети и ресурси в подкрепа на невербалните деца в България.

Ранна интервенция за всяко дете
Колкото по-рано бъдат открити затрудненията в развитието на детето, толкова по-голям шанс има то да ги преодолее. По данни на УНИЦЕФ не всички области от ранното детско развитие се проследяват системно.
За да подкрепи семействата и специалистите в тази област, УНИЦЕФ въвежда система за ранна интервенция. Първия елемент в нея е системно проследяване на социално-емоционалното и познавателното развитие на малкото дете . Осигурени са и насоки за лекарите и другите здравни специалисти за системното им прилагане през първите 2 години от живота на децата с цел ранно включване в услуга за ранна интервенция при открити затруднения в развитието. Следващ елемент е семействата на всяко дете със затруднения да получи подкрепа от обучени професионалисти в дома или в естествената среда на детето - детската градина и яслата, чрез активното участие на родителите.
УНИЦЕФ в България ще работи заедно с правителството за изграждане на национална система за ранна интервенция. Чрез нея всички семейства с деца до 2 години ще имат навременна професионална информация за цялостното развитие на детето си и качествена подкрепа. Със средствата от кампанията УНИЦЕФ ще подкрепи 1500 семейства в страната и ще обучи 150 професионалисти.
С благодарност за подкрепата на:

