Как с подкрепата на Европейската гаранция за детето Мария-Магдалена е вече ученичка
За правото на подкрепа, здравна грижа и образование за най-уязвимите деца

- Достъпно на:
- Български
- English
Мария-Магдалена от град Средец в област Бургас е на 7 години и през пролетта на 2021 година за първи път излиза от познатото си пространство – дома, градинката отпред, семейството, за да отиде на лекар-специалист. А от началото на тази учебна година вече е и в първи клас, където се справя успешно и има много нови приятели.
Мария-Магдалена е едно от над 1200 деца, които получават подкрепа от мобилните екипи за работа с уязвими общности, създадени в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ в България. Проектът се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ. От началото на пролетта малкото момиче и неговото семейство получават помощ и консултации от новия мобилен екип към Центъра за обществена подкрепа в Средец.

Преди срещата на мобилния екип със семейството на Мария-Магдалена тя никога не е била на лекар. Когато специалистите посещават адреса, установяват, че момичето има физически проблем още от раждането си. Притеснените родители не са я пускали на детска градина заради страха от подигравки и защото са се опасявали, че могат да застрашат здравето й, без да разбират какви точно са проблемите на дъщеря им, разказва Елена, която е социален работник от мобилния екип. Поради същите причини Мария-Магдалена не е можела да играе с връстниците си.
С помощта на екипа, момичето е прегледано от специалисти в Бургас и за първи път родителите получават обяснение на нейния здравословен проблем – липса на големия гръден мускул. Лекарите успокояват семейството, че това не пречи на детето им да извършва всекидневни дейности, да ходи на училище и да играе с приятели. Дават препоръки от какво трябва да бъде пазено и как да се работи за подобряване на състоянието му.
Родителите решават да пуснат Мария-Магдалена на училище, но тук социалните работници се сблъскват с още едно препятствие – момичето не е достатъчно подготвено за първи клас, тъй като не е посещавало детска градина.
„Затова създадохме специална програма за подготовка за училище и я предложихме на всички желаещи деца и семейства, с които работим“, разказва Елена. „И немалко проявиха желание, не само първокласници“

. Екипът помага и на по-големи ученици да наваксат с материала и да запълнят пропуските, които са натрупали и заради онлайн обучението.
С подкрепата на социалните работници Мария-Магдалена вече е ученичка в първи клас.

„Тя е толкова будна и любознателна, плени ни още от първия път с усмивката и любопитството си и има толкова много потенциал. Уверена съм, че ще успее, а и ние ще сме до нея“
Подкрепата на мобилния екип за семейството мотивира и най-големия брат на Мария-Магдалена да учи. Мильо, който е вече на 25 години, признава, че поради недоимъка не е успял да завърши дори трети клас, тъй като е трябвало да гледа по-малките братя и сестри. От близо една година работи в магазин, а сега вече е и ученик – инвидивуално завършва трети клас в училището в село Загорци. И с усмивка разказва, че работодателите му в магазина са много доволни и го подкрепят в усилията му да учи.
За работата на социалните работници Мильо разбира от негова приятелка, която се включила в екипа като здравен медиатор. Но споделя, че срещата му с Елена и мобилния екип са го накарали да се запише да учи. Сега мечтае да стане социален работник като тях,за да помага на хората в нужда.

Само за няколко месеца – от април до септември 2021 г. - мобилният екип е достигнал до над 50 уязвими семейства с деца в общините Средец и Приморско. „Най-ценен е личният контакт, който създава доверието между социалните работници и семействата“, обяснява Елена.
„Обхождаме семействата и махалите, които са доста отдалечени от всякакъв вид подкрепа и социални услуги, посещаваме ги къща по къща. Целта ни е да разберем на място от самите хора какви са проблемите и нуждите им и съответно как конкретно да ги подкрепим. Това ние наричаме "картографиране", обяснява работата си социалният работник.
„Този начин на мобилна работа, на място при хората, понякога с ежедневни посещения и с изграждане на доверие, за мен е най-добрият подход за оказване на подкрепа“
- коментира още Елена.
Би трябвало навсякъде да се възприеме този подход, защото не може да се очаква хората сами да се справят, когато нямат информация откъде и как могат да получат подкрепа, допълва тя.
Насочени към децата и семействата услуги за превенция и подкрепа
Компонент 4 от пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ подпомага разработването и предоставянето на насочени към децата и семействата услуги на терен за превенция и подкрепа чрез укрепване капацитета на съществуващи социални услуги в общността в 7 пилотни общини - Бургас, Казанлък, Котел, Сливен, Средец, Стара Загора и Твърдица. Към услугите бяха създадени мобилни екипи, които включват един социален работни и двама социални сътрудници (по здравни и по образователни въпроси) с цел засилване работата на терен и превантивната подкрепа за децата и семействата в несигурна ситуация. Задачата на мобилните екипи е да предоставят интегрирана подкрепа на трудни за обхващане деца и семейства, да картографират техните специфични уязвимости и да предприемат мерки за тяхното преодоляване. Подкрепата включва предоставяне на информация, консултиране, насочване към услуги, мерки за предотвратяване на отпадането от училище, улесняване на достъпа до здравни, образователни и социални услуги и помощи, разработване и изпълнение на програми за превенция на ранните бракове, за семейно планиране и за превенция на разделянето на семействата.
Повече информация за проекта и резултатите до момента може да намерите ТУК.

Този проект е финансиран от Европейския съюз
Информацията и възгледите в тази статия са на авторите и не отразяват официална позиция на Европейския съюз. Институциите и органите на Европейския съюз или лице, действащо от тяхно име, не могат да поемат отговорност за начина, по който се използва информацията, която се съдържа в този материал.