Албена вече е спокойна и безстрашна ученичка
С помощта на специалистите на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ в България малкото момиче преодолява притесненията си и влиза в училище подготвена за новото

Тя е Албена – любознателно 7-годишно чернокосо момиче с големи будни черни очи, което на 15 септември стана първокласник в училището в Твърдица.
Тя вече чака с нетърпение учебния ден, училището, часовете. Има си и чин, радва се на новата си класна, пише си името, знае какво я чака. И вече е спокойна. Не я плаши новата училищна сграда, звънецът, шумът.
И докато за нейните връстници преходът от детска градина в училище е нещо по-скоро вълнуващо и естествено преживяване, то за Албена този път е сериозно предизвикателство. Момиченцето е с разстройство в развитието и трудно приема всяко ново нещо. От малка почти винаги се крие на спокойни, уединени и тихи места при среща с нови и непознати хора, не общува лесно. Плаши се от шум и множество хора. На ресурсна подкрепа е още от началото на детската градина.
„Никой не можеше да повярва на този напредък и че Албена днес ще е готова да стане ученичка. Ресурсните специалисти, които в началото, преди няколко години са оценили нуждите от ресурсна подкрепа, днес не вярваха, че това е същото дете“,
- разказва директорът на детска градина „Щастливо детство“ в град Твърдица Янка Костова, която преди няколко години приема малкото момиче в детската градина.
Тя смята, че съществено значение за този напредък има екипната съвместна работа на специалистите в детската градина в последната година. Тогава в детската градина започва да работи психолог, назначен в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ в България. Проектът се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ, като в подкрепата попадат 30 детски градини от областите Бургас, Сливен и Стара Загора. В тях за времето на проекта бяха наети 45 допълнителни специалисти - логопеди, психолози и ресурсни учители.
„Да, с Албена работехме още от постъпването й, но никога не е било така целенасочено, планово и многостранно, както в последната година. И това оказа съществено влияние“
- смята Костова.
Новоназначеният психолог - Пламен Гагамов и ресурсният учител от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование Надка Шалаверова заработват в екип, съставят план за Албена и нейния преход към първи клас. И неотклонно го следват всеки ден, за да може малкото момиче да бъде готова за първия учебен звънец.
Именно звънецът е и едно от нещата, които в началото плашат Албена при първите й стъпки в училище. За да улеснят прехода от детската градина в училище, освен че работят с момичето в познатата среда на детската градина, специалистите умишлено водят малкото дете и в училището. В класната стая, в директорския кабинет, сред децата по коридорите.
„Първата среща с училищната сграда и изненадания възглас ,,Ехаааа” беше запомнящ се момент за всички“
- припомня си Надка Шалаверова. След първото „Еха“ обаче идва и трудното - много, много ученици, бързащи в различни посоки по коридорите за следващия час. Звънец. Шум. Нови учители. Психологът и ресурсната учителка обаче са до момичето и лека-полека започват да я запознават с новата среда и хора с редовни посещения в училището.
„Без тази комплексна, екипна работа, в която се включихме ние в детската градина като специалисти, без екипът на градината, колегите от училището, бъдещата класна...Нямаше да постигнем този резултат“, сигурна е ресурсната учителка.

Албена свиква и харесва училището
Работихме за това как да промени своите виждания за дневния режим от този в детската градина към новия в училище, за нагласата и желанието да посещава училището с радост, как би приела критиките, които може да получава и как ще й се отразят, разказва Шалаверова. Съществена част от работата е и как Албена да допусне до себе си новия екип специалисти, които ще работят с нея вече в училище. Албена се среща с бъдещия си класен ръководител и в детската градина, за да може в познатата среда да се запознае с учителя. Директорът на училището и учителите за първи клас са и гости на празника в групата, по случай изпращането на децата за първи клас.

Екипът работи целенасочено и за развитие на речта, изразяването на малото момиче. При първите срещи със специалистите, Албена е произнасяла само отделни думи и то несвързани със ситуацията около нея. „Никога няма да забравя, когато се връщахме от един празник на открито, на който я придружихме. Започна да ръми.
Тя ме хвана за ръка и каза: „Госпожо, вали дъжд“.
Чувството от това, макар и кратко, но ясно и на място изречение, беше неописуемо“, разказва Шалаверова. Няма да забравя и ентусиазмът, желанието, с което Албена тичаше нагоре по стълбите към нашия кабинет, където сама лепеше, изрязваше, рисуваше, допълва специалистът.
И така – малко преди началото на учебната година, Албена започва да харесва училището си, радва се на новия си класен ръководител, запомнила е и сама се ориентира къде се намира класната стая. Готова е да намери нови приятели, с които да посреща без страх учебния звънец.
И вече е написала „Албена“ на училищната дъска.
• 6614 деца, от които 193 със специални образователни потребности в 30 детски градини имат достъп до подобрено приобщаващо образование
• 489 директори, учители и специалисти са преминали многомодулна обучителна програма
• Разработени методически насоки за прилагане на скрининг тест на деца на 3 – 3.5-годишна възраст от екипите на детските градини
• Наети са 45 допълнителни специалисти - логопеди, психолози и ресурсни учители
• 30 детски градини са осъществили малки проекти за подобряване на приобщаващата среда
• 2691 родители от 30 детски градини ангажирани по темите на приобщаващото образование
