«Спільно» – програма гуманітарної підтримки сімей з дітьми в Україні
У відповідь на виклики війни ЮНІСЕФ розпочав в Україні масштабну програму гуманітарної підтримки «Спільно», яка забезпечує дітей та їхні родини соціальними послугами та захистом

- Доступно:
- Українська
- English
Війна, що повномасштабно почалася 24 лютого 2022 року, зруйнувала життя мільйонів українських дітей. Близько 5,4 мільйона людей, зокрема 1,4 мільйона дітей, переїхали в різні куточки країни у пошуках безпеки. Внаслідок бойових дій зруйновані заклади, які надають послуги дітям і їхнім опікунам. Відтак можливості й потенціал викладачів і соціальних працівників нині значно обмежені. Це означає, що належні захисні механізми більше не спроможні підтримувати вразливих дітей і їхні сім’ї.
У відповідь на виклики війни ЮНІСЕФ розпочав в Україні масштабну програму гуманітарної підтримки «Спільно», яка забезпечує дітей та їхні родини соціальними послугами та захистом.
Дитячий фонд ООН співпрацює з урядом, місцевими органами влади, неурядовими організаціями, волонтерами та приватним сектором заради запуску й розвитку активностей у межах цієї програми.
Рішення
Дитячі точки «Спільно»

Щоб підтримати дітей та їхніх опікунів в умовах воєнного часу, ЮНІСЕФ і партнери створили спеціальні простори –– дитячі точки «Спільно» –– у 20 областях України. У сприятливому середовищі цих локацій діти перебувають якомога далі від стресів і хвилювань, спричинених війною. Ігровий формат точок «Спільно» відтворює атмосферу звичного для дітей життя та відволікає їх від реалій війни. Об'єднуючи свої зусилля з національними та місцевими органами влади, партнерами з громадянського суспільства, волонтерами і приватним сектором, ЮНІСЕФ завдяки точкам «Спільно» забезпечує дітям і їхнім родинам мультисекторальну підтримку.
Дитячі точки «Спільно» спроєктовані й організовані за партисипативним принципом, часто з використанням наявних у громаді просторів. Локації відповідають потребам як дітей конкретної вікової групи, так і осіб будь-якого віку. Тут відвідувачам можуть запропонувати:
- Навчальні й розвивальні заходи, в тому числі консультації для батьків стосовно дитячого розвитку й навчання.
- Індивідуальні набори для навчання.
- Консультації для дітей і дорослих, а також направлення на отримання подальшої психологічної підтримки.
- Медичні консультації для дітей і їхніх опікунів.
- Консультації щодо доступу до соціальних послуг.
Дитячі точки розташовані по всій країні у спеціалізованих наметах або облаштовані у приміщеннях, таких як залізничні станції чи станції метро, центри приймання внутрішньо переміщених осіб. Орієнтовані на дітей послуги також надаються у соціальних центрах, пунктах перетину кордону й бомбосховищах. Водночас мобільні команди відвідують громади, що постраждали, для охоплення якомога більшої кількості дітей і їхніх опікунів.
З березня 2022 року по березень 2023-го більш як 150 точок «Спільно», розташованих по всій країні, прийняли понад 775 тисяч відвідувачів, з них 480 тисяч дітей. Дитячі точки «Спільно» забезпечують підтримку й надають послуги зокрема й тим українцям, що перебувають зараз на нещодавно звільнених територіях.
Програма надання грошової гуманітарної допомоги

У березні 2022 року ЮНІСЕФ і Міністерство соціальної політики України запустили програму надання багатоцільової грошової гуманітарної допомоги сім’ям із дітьми по всій Україні для покриття їхніх нагальних потреб. У межах програми «Спільно» пріоритетна грошова допомога надається сім'ям, які виховують трьох і більше дітей, а також сім'ям, які виховують принаймні одну дитину з інвалідністю. ЮНІСЕФ тісно співпрацює з урядом та гуманітарними організаціями, щоб розширити наявні державні програми.
2022 року ЮНІСЕФ надав грошову допомогу близько 225 тисячам домогосподарств, охопивши 660 тисяч дітей. Понад 52 тисячі сімей, що отримали допомогу, виховують дітей з інвалідністю. Ці сім’ї відзвітували про використання отриманих коштів на закупівлю їжі, одягу й медикаментів, оплату рахунків і комунальних послуг. У довгостроковій перспективі грошові виплати сприяють підвищенню стійкості домогосподарств, посилюючи їхню здатність справлятися з потрясіннями, спричиненими війною, і допомагаючи швидше відновитися.
Гаряча лінія «Спільно»

У квітні 2022 року ЮНІСЕФ запустив гарячу лінію «Спільно». Спеціалісти лінії надавали інформацію сім’ям із дітьми, які потребували гуманітарної допомоги, і направляли їх до необхідних установ. Протягом 2022-го понад 280 тисяч людей отримали консультації через гарячу лінію, загалом було опрацьовано понад мільйон дзвінків.
«Спільно до освіти»

ЮНІСЕФ активно працює над відновленням шкіл, а також реконструює підвали освітніх закладів під бомбосховища, на щойно звільнених територіях і там, де дозволяє безпекова ситуація. Тисяча шкіл по всій Україні отримали матеріали для облаштування укриття та допомогу в підготовці до зими, щоб діти могли продовжувати навчання навіть під час повітряних тривог. До вересня 2023 року, коли розпочнеться новий навчальний рік, ЮНІСЕФ планує відновити та обладнати понад 84 школи та дитячі садочки, а ще 80 садочків, згідно з планом, будуть відбудовані до середини 2024 року.
ЮНІСЕФ співпрацює з Міністерством освіти і науки України та партнерами, щоб забезпечити безперервність навчання для кожної дитини, особливо для дітей-переселенців та дітей, які повертаються додому. У межах цих зусиль організовується навчання у класах, коли дозволяє безпекова ситуація, а також проводяться онлайн-заняття або альтернативні варіанти уроків на рівні громади, якщо офлайн-навчання недоступне.
Для дітей, що повертаються до очного навчання, ЮНІСЕФ розробив і запровадив:
- Правила безпечної поведінки.
- Заходи для дітей, що можуть бути проведені у сховищах.
- Просвітницькі матеріали про вибухонебезпечні предмети.
- Інформаційні матеріали про здоров'я, зокрема про психосоціальну підтримку та здорове харчування.
Для тих, хто з міркувань безпеки навчається онлайн, у 2022 році ЮНІСЕФ розробив і запровадив:
- Ресурси для онлайн-навчання.
- Вебінари й онлайн-інструменти для психосоціальної підтримки вчителів, дітей і батьків.
Понад 5000 ноутбуків отримали від ЮНІСЕФ вчителі із постраждалих регіонів (їх було розподілено влітку 2022 року).
«Спільно для вчителів»

Крім того, з вересня по грудень 2022 року ЮНІСЕФ допоміг педагогам, чиї школи були пошкоджені або яким довелося переїжджати в пошуках безпеки, через що тепер вони вимушені викладати онлайн. Також організація підтримує тих, хто залишився на місцях і продовжує працювати попри нові виклики, спричинені війною.
Близько 100 тисяч вчителів взяли участь у різноманітних заходах, покликаних розбудувати спроможність надавати якісну освіту дітям. Серед них:
- Онлайн-курси з психологічної підтримки для вчителів та з тренувань і взаємодії з дітьми протягом війни.
- Вебінари з психологами щодо способів самодопомоги й підходів до підтримки дітей у навчанні під час війни.
Від 24 лютого 2022 року ЮНІСЕФ допоміг понад 1,45 мільйона дітей отримати доступ до формального і неформального навчання, зокрема ранньої освіти. Також понад 770 тисяч дітей по всій Україні отримали користь від наданих ресурсів.
«Спільно для соціальних працівників»

ЮНІСЕФ співпрацює з Міністерством соціальної політики України, щоб підтримати соціальних працівників, які допомагають дітям і сім'ям справлятися з наслідками війни та отримувати соціальні послуги, по всій країні.
- Розширено електронну систему кейс-менеджменту для спрощення документообігу, оптимізації роботи спеціалістів та впровадження цифрових соціальних послуг.
- 1000 ноутбуків та 5000 планшетів отримали соціальні працівники та спеціалісти служб у справах дітей.
- Надавалася підтримка профілактики професійного вигорання соціальних працівників.
«Спільно до здоровʼя»

Для підтримки надання медичної допомоги та забезпечення вакцинації дітей і їхніх опікунів згідно з Національним календарем щеплень ЮНІСЕФ зосереджується на постачанні критично важливих медикаментів і обладнання, а також підтримує створення відповідних запасів.
У 2022 році ЮНІСЕФ підтримав понад тисячу закладів охорони здоров'я, зокрема 312 пологових будинків (перинатальних центрів) у 24 областях України, надавши:
- близько 30 тисяч медичних наборів і понад 2200 одиниць медичного обладнання;
- 420 систем обігріву для новонароджених і 78 генераторів у межах плану підготовки до зими;
- 15 автомобілів швидкої допомоги у восьми областях України.
Крім того, близько 15 тисяч молодих батьків, які проживають у найбільш постраждалих районах, отримали набори для новонароджених. На додачу до цього ЮНІСЕФ розбудовує потенціал національних партнерів і міжнародних організацій-виконавців у сфері вигодовування немовлят та харчування дітей раннього віку в умовах надзвичайних ситуацій.
Отже, починаючи з 24 лютого майже 5 мільйонів дітей і жінок в Україні отримали доступ до життєво необхідної первинної медичної допомоги через підтримувані ЮНІСЕФ заклади та мобільні бригади. Крім того, понад 610 тисяч дітей та осіб, які здійснюють догляд за ними, отримали психіатричну та психосоціальну допомогу в дитячих точках «Спільно» та від працівників мобільних бригад «Спільно». Понад 500 тисяч осіб, які доглядають за дітьми віком від 0 до 2 років, були проконсультовані з питань вигодовування немовлят та харчування дітей раннього віку.