«Це гроші, за які мені треба працювати пів року»: ЮНІСЕФ підтримав багатодітну родину з Харкова
Війна значно ускладнила життя харків'янки Світлани, яка сама виховує чотирьох дітей, троє з яких неповнолітні. ЮНІСЕФ надав родині грошову підтримку

- Доступно:
- Українська
- English
Наймолодшій дочці Світлани Уляні п'ять років. Вона першою біжить зустрічати гостей: спочатку трохи соромиться, та за кілька хвилин несе у простору світлу залу всі свої іграшки — ведмедика, песиків, ляльок, іграшкову кухню, пластилін — і найбільший скарб — лампу-проєктор. Лампа утворює зоряне небо над головою Уляни. Дівчинка натискає на кнопку, і колір зірок змінюється. Світлана усміхається і говорить, що така лампа була найбільшою мрією молодшої доньки.

Старшому брату Уляни Тимофію 13 років, сестричці Марії — дев’ять. Найстарший син Світлани вже повнолітній. Мешкає родина на восьмому поверсі багатоповерхівки в Київському районі Харкова. З вікон квартири видно Салтівку та кільцеву дорогу. Їхній будинок не пошкоджений війною, однак сусідні стоять без вікон.
Розповідаючи про лютий 2022 року, Світлана переважно сміється, хоча, за її словами, тоді було не до сміху.

«Коли чотирирічна Уля посеред ночі, почувши літак, падала з ліжка й по-пластунськи повзла у тамбур, я думала: “Яка розумниця!”. Зараз, коли згадую це, мені хочеться плакати»
Найскладніше війну переживають старші діти: Марія замкнулася, Тимофій навчився відрізняти типи вибухів. А в лексиконі Улі з'явилося слово «гуманітарка».

«У кожного в родині є свої обов'язки. Я виношу сміття, можу приготувати сніданок для сестер, коли мама рано йде на роботу. Коли сидимо без світла, з дівчатками разом тримаємося, малюємо. Під час війни рідко виходжу на вулицю, та й не хочеться — мій найкращий друг виїхав, нема з ким спілкуватися. Думаю, під час війни я подорослішав»
Напередодні війни родина втратила батька, тож труднощі воєнного часу наклалися на переживання втрати близької людини.
«Я роботу не полишила, бо тепер я одна. Через війну наша фінансова ситуація значно погіршилася. Нині моєї зарплати вистачає на оплату комунальних послуг. Старший син через війну втратив роботу і довго шукав нову. Поки шукав, волонтерив», — ділиться справами родини багатодітна мати.
Про грошову допомогу від ЮНІСЕФ Світлана дізналася восени в місцевому управлінні соцзахисту. Невдовзі після подачі заявки родина отримала понад 33 000 гривень.

«Тимофій за час війни примудрився вирости на 14 см та схуднути на 12 кг. Тож перше, що ми купили, — мінімальний набір одягу для дітей. Також омріяний бойлер! Сплатили борги за комунальні послуги. Плануємо відремонтувати холодильник. Мікрохвильовка вже працює, полагодили. Це була надважлива підтримка для нашої родини. Це гроші, за які мені треба працювати пів року», — розповідає Світлана.
Майбутнє родина планує обережно. Тимофій каже, що зараз розгублений і уявлення не має, ким стане в майбутньому: «Найщиріше бажання одне — щоб закінчилася війна. І щоб друзі повернулися додому і ми знову могли гуляти разом».
А Світлана зізнається, що найбільше хоче безпеки та добробуту для своєї родини і щоб за вікном було мирне життя.


Щоб підтримати вразливих дітей узимку, ЮНІСЕФ забезпечує сімʼї необхідними товарами, такими як одяг, взуття та ковдри, та надає грошову допомогу багатодітним родинам і сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю. Спільну з Міністерством соціальної політики гуманітарну програму грошової допомоги Дитячий фонд ООН розпочав 31 березня 2022 року. Програма має на меті допомогти задовольнити потреби сімей із дітьми в Україні, які є одними з найбільш вразливих до наслідків війни. Вже майже 225 000 сімей в Україні отримали грошову допомогу на загальну суму $295 млн.
Ця програма стала можливою завдяки фінансуванню, наданому Центральним фондом реагування на надзвичайні ситуації ООН (CERF), Європейським Союзом, урядами Болгарії, Італії, Іспанії, Швеції, Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини, Міністерством закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії (FCDO), а також завдяки щедрій підтримці гуманітарної програми ЮНІСЕФ з боку бізнесів та громадян з усього світу.