Генератори ЮНІСЕФ допомагають живити лікарні під час війни в Україні
В Україні матері та діти можуть продовжувати отримувати необхідну медичну допомогу завдяки генераторам, наданим ЮНІСЕФ

- Доступно:
- Українська
- English
Соломія народилася під час повітряної тривоги в укритті 3-ої клінічної лікарні міста Львова. Мама з татом і дбайливий персонал пологового відділення зустріли її у теплому та освітленому приміщенні бомбосховища. Завдяки наданому ЮНІСЕФ генератору, у сховищі є світло, а медичне обладнання, якому потрібна електроенергія, працює безперебійно.

«Генератор нас виручає – ми можемо спокійно виконувати свої обов’язки, а пацієнти можуть отримувати медичну допомогу навіть у цих складних обставинах»
ЮНІСЕФ надав генератори медичним закладам на Заході України. Більшість генераторів встановили ще до початку російських масових ракетних атак по енергетичних об’єктах України. ЮНІСЕФ допоміг місцевим громадам підготуватися заздалегідь. Зокрема, забезпечити безперебійне надання медичної допомоги дітям навіть під час аварійного відключення електроенергії. Серед закладів охорони здоров’я – 3-тя клінічна лікарня Львова, яка має пологове відділення. Генератори – лише частина заходів ЮНІСЕФ із підготовки до зими, які передбачають роздачу теплого одягу, електрообігрівачів та водонагрівачів для підтримки місцевих громад у холодну пору року.
Корпус пологового відділення 3-ої клінічної лікарні Львова схожий на казковий замок із куполом, товстими стінами з нетинькованої цегли та гострими зубцями на карнизах. Будівлю в мавританському стилі звели понад сто років тому. Із самого початку це була лікарня. Сьогодні тут перебувають 33 жінки та 15 новонароджених дітей – 11 хлопчиків та 4 дівчинки. Серед них – маленька Соломія, яка народилася в укритті лікарні під час повітряної тривоги.

«Ми спустилися у бомбосховище, де все підготували до пологів. У мене не було паніки чи страху. Умови дуже гарні, почувала себе в безпеці», – розповідає з усмішкою молода мама Валерія Чечін. І додає: «Поруч зі мною був чоловік та надійні лікарі. Робила все, що говорив Данков Олег Веніамінович і швидко народила дівчинку. Точно ще прийду за другим чи за другою». Валерія пригадує, що перед пологами відвідала лікарню у день відкритих дверей. Їй показали родовий зал та післяпологову палату, зводили у бомбосховище та розповіли про генератор, завдяки якому медичне обладнання лікарні працює без збоїв, а у будівлі не зникає освітлення та опалення.

Укриття лікарні розташоване у напівпідвальному приміщенні та має п’ять виходів. Вікна загороджені мішками з піском, уздовж стін розставлені ліжка, на яких можуть розміститися всі пацієнти, а у просторих приміщеннях сховища є достатньо місця для всього персоналу лікарні. В укритті обладнаний зал для пологів та операційна, є запас води, їжі та необхідних медикаментів. Під час аварійних відключень генератор забезпечує роботу медичного обладнання усієї лікарні, включно із великою операційною на третьому поверсі. «Завдяки генератору від ЮНІСЕФ, навіть при повному відключенні електроенергії, у лікарні та сховищі можна оперувати і надавати весь спектр акушерських послуг», – пояснює завідувач пологового відділення Олег Данков.
У пологовому відділенні є багато приладів, які потребують постійного живлення. Наприклад, ультразвукові сканери, інкубатори для недоношених дітей, наркозні апарати, обігрівачі для новонароджених тощо. «Сучасна апаратура має акумулятори, однак вони не зможуть забезпечувати роботу медичного обладнання протягом тривалого часу. Для лікарні просто необхідне постійне джерело живлення, щоб ми могли надавати медичну допомогу, а пацієнти відчували себе безпечно навіть в умовах війни», – наголошує Олег Данков. Лікар додає, що навіть при повній відсутності електроенергії, пацієнти лікарні отримають кваліфіковану допомогу, а ризики зведуться до мінімуму. Без генератора така робота потребувала б значно більших зусиль, адже оперувати чи приймати пологи при світлі ліхтарика і без відповідної апаратури надзвичайно складно.

«У нас був генератор меншої потужності, проте його вистачало лише на бомбосховище. Натомість генератор від ЮНІСЕФ забезпечує майже всю будівлю»
Генератор має автоматизоване управління і регулює рівень напруги в електромережі лікарні. При перепадах напруги він автоматично вмикається і забезпечує роботу вартісного медичного обладнання. Олег Антоняк додає, що генератор працює дуже тихо і зовсім не турбує молодих мам та новонароджених діток.
Атаки на критично важливу енергетичну інфраструктуру в Україні спричинили перебої з електропостачанням, водопостачанням та опаленням, що вплинуло на послуги охорони здоров’я. Європейський Союз та уряд Італії є серед донорів ЮНІСЕФ, які підтримують постачання генераторів лікарням, щоб вони могли продовжувати надавати життєво важливі медичні послуги.
Згідно з планом підготовки до зими, ЮНІСЕФ підтримав 1005 закладів охорони здоровʼя, зокрема 312 пологових будинків (перинатальних центрів), у 24 областях України. Загальна сума закупленої гуманітарної допомоги перевищила $35,8 млн. До неї увійшли майже 30 000 аптечок (для невідкладної та акушерської допомоги, ліки на випадок гострої водянистої діареї, пакети першої допомоги); понад 2200 одиниць медичного обладнання (апарати ШВЛ, наркозні апарати, стерилізатори, дефібрилятори, ультразвукові сканери, інкубатори, монітори пацієнта, кисневі концентратори та електрокардіографи); 420 обігрівачів для новонароджених і 78 генераторів. Загалом ЮНІСЕФ планує надати закладам охорони здоров’я 700 генераторів.