«Україна змінюється і люди змінюються»: як мобільні команди ЮНІСЕФ підтримують багатодітні сім'ї
Керівниця одеської команди розповідає про налагоджену співпрацю різних фахівців заради добробуту тих, хто цього потребує
- Доступно:
- Українська
- English
«Історія пані Ольги — історія української родини, яка була змушена тікати від жахіть війни за кордон, але повернулася, адже, попри всі складнощі та випробування, вдома — найкраще», — розповідає Ольга Пашко, керівниця мультидисциплінарної мобільної команди ЮНІСЕФ на Одещині. Разом із колегами, фахівчиня регулярно відвідує сім'ї в місті та області, котрі наразі особливо потребують підтримки. Зокрема і родину пані Ольги, до якої цього разу привезли продукти, гігієнічні набори та сучасну аптечку.
Жінка сама виховує трьох доньок. Старшій Ірині щойно виповнилося 18 років, а молодші — Женя (13 років) та Ніка (11 років) — ще навчаються в середній школі. Щоб дівчата нічого не потребували та мали доступ до якісного навчання, Ользі доводиться працювати на кількох роботах. Завдяки цьому діти змалечку відвідують безкоштовні творчі гуртки, мають гарні оцінки, а Ірина ще зі школи чудово володіє англійською мовою. Попри фінансові складнощі та постійні відключення світла, в їхній маленькій затишній оселі завжди гамірно та тепло. Разом із песиком Федєю, родина жила спокійним життям і планувала майбутнє. Але 24 лютого 2022 року розпочалася війна.
«Я чула вибухи, було дуже страшно. Весь час ми слідкували за новинами, бачили атаки на Миколаїв. Одного разу знайомий попередив, що за поганого сценарію руйнівних ударів може зазнати й Одеса, тому ми вирішили евакуюватися», — розповідає пані Ольга. Завдяки волонтерам вони виїхали за кордон — спочатку до Польщі, а потім до Німеччини. Там пробули три місяці, щоб на початку червня повернутися в Україну — до звичного клімату, навчального процесу, роботи, мови довкола та медицини.
В рідному місті родина змогла повернутися до своєї домівки, але зіткнулася з іншими проблемами — через війну в країні значно зросли ціни.
«Звертаючись по допомогу в інших країнах, ми весь час бачили, що фахівці консультують лише зі своєї спеціалізації, водночас команда ЮНІСЕФ радо інформує з будь-якого питання. Відчувається справжня турбота та доброзичливість, зацікавленість, а не сухе виконання обов'язків. А те, що до нас приїздять необхідні фахівці — дуже зручно та комфортно. Нещодавно ми всі сильно хворіли — не мали навіть можливості вийти на вулицю, але працівниці мобільної команди нас відвідали, перевірили стан здоров'я, купили необхідні ліки. Нам не треба було нікуди хворим йти, стояти в чергах, мерзнути — до нас приїхали та попіклувалися. До того ж все стало дуже дорогим — не лише послуги, а й продукти, ліки, гігієна. Виховуючи трьох дочок, ці засоби особливо необхідні, але вони суттєво подорожчали. Тому ми дуже вдячні ЮНІСЕФ саме за цю допомогу. Речі якісні та дійсно стають в пригоді», — розповідає пані Ольга.
Через постійні атаки на критичну інфраструктуру, з 24 лютого 2022 року мільйони людей залишаються без світла, води, каналізації та опалення. Навчання близько 5,7 мільйона дітей перервано, а 1,5 мільйона дітей зіткнулися з проблемами психічного здоров’я. Фахівці ініційованих мультидисциплінарних команд ЮНІСЕФ — соціальні працівники, психологи, юристи — регулярно відвідують такі родини, щоб надати всю необхідну та всебічну підтримку. Вони піклуються про добробут, фізичне та психічне здоров'я людей.
«Під час війни і місцеві, і евакуйовані родини потребують підтримки. Дуже часто люди прагнуть спілкування: розповісти про свої турботи, переживання, надбання та великі чи маленькі перемоги. Вони самостійно докладають зусиль, щоб продовжувати звичне життя — працюють, навчаються, але іноді їм потрібна звичайна увага, турбота. Навіть коротка розмова може стати найкращою допомогою, після якої нашим працівникам дякують та обіймають. Але, звичайно, ми забезпечуємо такі родини і гуманітарними наборами, які вони дійсно потребують — засобами гігієни, аптечками, канцтоварами тощо», — пояснює Ольга Пашко.
Фахівчиня додає, що така ініціатива ЮНІСЕФ допомагає не лише професійно піклуватися про інших, а й зростати як фахівець. І, звісно, ефективно поширювати в суспільстві інформацію про дійсно важливе — зокрема про протидію торгівлі людьми, трудову експлуатацію, домашнє та гендерне насильство. Набуті знання убезпечують людей від трагічних ситуацій, а також дають розуміння алгоритму дій задля виходу з них.
«Завдяки роботі мобільної команди ми можемо поширювати цю важливу інформацію не лише у великому місті, де більше людей мають до неї доступ, а й далеко за межами. Мене дуже надихає та робить щасливою, коли люди самостійно цікавляться цими питаннями та обговорюють їх з нами. Україна змінюється і люди змінюються»
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно з МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» створили мультидисциплінарні мобільні команди, які надають комплексну підтримку сім’ям із дітьми, які постраждали від війни. З початку роботи мобільної команди в Одесі, фахівці надали допомогу майже 400 особам, які постраждали від війни. Загалом фахівці надали 1084 послуг. Серед найбільш поширених запитів, з якими люди звертаються до мультидисциплінарних мобільних команд, є потреба у гуманітарній допомозі, психологічній підтримці чи консультації, медичній допомозі, оформленні соціальних виплат, допомога з евакуацією та переїздом.