Ініціатива “Громада, дружня до дітей та молоді”
Діти - у серці громади
- Доступно:
- Українська
- English
Проблема
Діти та молодь мають права, визначені в Конвенції ООН про права дитини, але не всі з них мають рівні можливості. Про те, що діти — наше майбутнє, часто можна почути з уст політиків різних рівнів. Однак які реальні дії повинні стояти за цими словами? Як ефективніше працювати заради не тільки майбутнього, а й сьогодення? Наскільки рішення влади й суспільства захищають інтереси, відповідають потребам та враховують голоси дітей та молоді?
З початком реформи децентралізації в Україні з’явилось вікно можливостей для реалізації молодіжної і дитячої політик на місцевому рівні. ЮНІСЕФ розробив ефективний інструмент, який допомагає місцевій владі впроваджувати механізми захисту інтересів дітей та молоді - ініціативу “Громада, дружня до дітей та молоді”.
Рішення:
“Громада, дружня до дітей та молоді” - це ініціатива ЮНІСЕФ, спрямована на підтримку місцевої влади у реалізації ними прав дітей.
Глобально ініціатива впроваджується з 1996 року. На даний час ініціативу підтримали понад 3 000 муніципалітетів у 38 країнах на п’яти континентах. В Україні ініціатива реалізується з 2018 році. Більше 170 муніципалітетів висловили бажання приєднатись до ініціативи. В Україні станом на 1 серпня 2021 року в ініціативі беруть участь 35 міст і громад (23 з них вже мають проміжний статус кандидата), у яких мешкає більш ніж 9 млн. людей.
Приєднання до ініціативи - це серйозний крок громади, він підкріплюється рішенням місцевого органу врядування та підписанням офіційного меморандуму з ЮНІСЕФ. Кінцева мета приєднання міста чи громади до ініціативи - отримання статусу громади, дружньої до дітей та молоді.
Детальніше про приєднання та про впровадження ініціативи дивіться у навчальному посібнику.
Що дає ініціатива громаді?
Муніципалітет отримує потужну громадську та інвестиційну підтримку, що сприяє розбудові місцевої демократії та досягненню консенсусу на місцевому рівні. До того ж громада долучається до великої мережі всесвітньої взаємодопомоги, до якої входять муніципалітети з інших країн.
Неурядові організації, які працюють над дотриманням прав дітей та молоді в громаді, отримують більше можливостей конструктивно співпрацювати з місцевою владою.
Місцевий бізнес, інвестуючи в соціальне благополуччя та дотримання прав дітей та молоді, допомагає стабілізувати місцеву ситуацію, сприяє передбачуваності процесів місцевого розвитку й управління, а також досягає визнання громади.
А ще ініціатива - це потужна мережа, яка об’єднує уряди, місцеву владу, неурядовий та приватний сектори, медіа, і, що найголовніше - дітей та молодь, які прагнуть змін у своїх містах.
Якою має бути дружня до дітей та молоді громада?
Це громада, яка систематично працює, аби стати місцем, де молодь і діти:
- убезпечені та захищені від експлуатації, насильства і принижень;
- мають хороший старт у житті, щоб вирости здоровими та реалізувати свій потенціал;
- мають доступ до базових послуг;
- мають якісну, інклюзивну й партисипативну освіту та розвиток навичок;
- висловлюють свої думки та беруть участь у прийнятті рішень, що впливають на них;
- беруть участь у сімейному, культурному та соціальному житті міста/громади;
- живуть у чистому, не забрудненому та безпечному середовищі з доступом до зелених насаджень;
- зустрічаються з друзями та мають місця для гри і відпочинку;
- мають рівні можливості, незалежно від їх етнічної приналежності, релігійних переконань, сімейного доходу, статі чи здібностей.
Куди звертатись за деталями?
З питань приєднання до ініціативи ilutska@unicef.org
З питань комунікацій в рамках ініціативи opryshko@unicef.org
Офіційна сторінка ініціативи "Громада, дружня до дітей та молоді" у Фейсбук.