Премія дітей та молоді “Найкраща ініціатива громади 2020”
Конкурс проектів місцевих рад у сфері молодіжної та дитячої політики, які самі діти та молодь назвуть найкращими

Цього року Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Міністерством молоді та спорту вперше відзначає проекти місцевих рад у сфері молодіжної та дитячої політики, які самі діти та молодь назвуть найкращими. Позмагатися за Премію дітей та молоді “Найкраща ініціатива громади 2020” були запрошені громади (міста/селища/села) з усієї України.
До участі у конкурсі приймались проекти місцевих рад, які відповідають трьом головним вимогам:
- вирішують актуальну проблему для дітей та/чи молоді,
- мають конкретні і зрозумілі результати,
- та реалізовані у 2020 році.
Свої проекти на конкурс надіслали 70 міст і громад України.
Експертне журі визначило 10 проектів-фіналістів, за які зараз голосують члени дитячо-молодіжного журі.
ТОП-10 проєктів
1. STEMstart: наука без стереотипів
Бабин Кельменецького району, Чернівецька область
У Бабині взялися долати гендерні стереотипи у світі STEM-наук та заохочувати дівчат обирати інженерні та технічні спеціальності. Для цього паралельно працювали з учнями та їх вчителями. Для педагогічного складу сільської школи проводили тренінги із гендерної чутливості і методик проведення STEM-уроків, онлайн навчання в літній STEM школі. Для учнів і учениць — STEM-вечірки, міні-лекції, челенджі, змагання. Також у школі провели Інженерний тиждень та Всеукраїнський STEM тиждень Spring 2020. Опитування учениць показало позитивні результати проекту: значний відсоток дівчат захоплюються STEM-науками, перемагають у різних конкурсах.
2. Проєкт соціальної дії для молоді "Капу$та - Двіж".
Великогаївська ОТГ, Тернопільська область
У Великогаївській громаді створили проект для підвищення фінансової грамотності молоді віком 14-25 років. Протягом місяця у громаді проходили події, присвячені темі фінансової грамотності, навчальні лекції з основ підприємництва із залученням спікерів практиків, настільні ігри з розвитку фінансової грамотності та фінальної онлайн-гри, де молодь змагалась із командами сусідніх громад. Завдяки проекту у у Молодіжному центрі громади відкрився постійно діючий клуб фінансової грамотності для дітей та молоді.
3. Ярмарок молодіжних проєктів.
Доброслав, Одеська область.
У Доброславі провели конкурс на кращий молодіжний соціальний проєкт. Так молодь залучали до суспільно важливих дій та заохочували до волонтерства. Учасники конкурсу вчилися писати проєктні плани, формувати кошториси, налагоджувати партнерства, співпрацювати з місцевою владою, фандрейзити та бути лідерами. У результаті плідної роботи у Доброславі відбувся Ярмарок проєктів, на якому 13 молодіжних команд з Лиманського району, смт Доброслав, м. Южне та м. Одеса презентували свої проєкти. Команди отримали фінансову підтримку від меценатів і можливість втілити свої ідеї в життя. Завдяки Ярмарку громада залучила більше 300 тис грн спонсорських коштів, на які молодь впровадила корисні ініціативи.
4. Розважально-розвивальний простір "Шалена PANDA"
Коростень, Житомирська область.
Разом з міськвиконкомом, громадськими організаціями, приватними підприємцями, заводами та небайдужими містянами колектив Центру позашкільної освіти міста перетворив старий танцювальний майданчик на простір дитячого дозвілля. За півтора місяці у місті відкрили Розвивально-розважальний дитячо-юнацький простір «Шалена PANDA». Тепер тут проходять майстер-класи, тренування з тенісу, є скалодром і зона для інтелектуальних ігор, мотузковий парк, зона для ігор дітей молодшого віку, стрілецький клуб, сцена для роботи театрального, хореографічного та вокального гуртків.
5. Cкейтпарк — місце для активної та спортивної молоді.
Лозова, Харківська область
Скейти, ролики, самокати та вело-ВМХ користуються великою популярністю у Лозовій. Але у молоді не було спеціально облаштованого місця для тренування, тому вони були вимушені кататися просто на вулицях, наражаючи себе та інших мешканців на небезпеку. Тож тут відкрили скейтпарк — місце, де активна молодь знайде себе, своїх однодумців та зможе розкрити свій потенціал. До Дня міста Лозова за ініціативи молоді та підтримки місцевої ради та міського Центру молоді на новому скейт-парку провели перший Фестиваль Лозівських вуличних культур "LZBest 2020", який дав змогу всім бажаючим спробувати свої сили та вміння у виконанні трюків та позмагатися за призові місця та подарунки.
6. Музично-інклюзивний проєкт “Колискові для Олекси”
Львів
“Колискові для Олекси” — це новий альбом пісень Соломії Чубай на основі текстів українських письменників, створений із метою сформувати у слухачів розуміння про аутизм. В основу проєкту покладена реальна історія життя його авторки Соломії Чубай та її сина-аутиста Олекси. Це унікальний музично-інклюзивний проєкт, у якому взяли участь діти з аутизмом, із синдромом Дауна, і також нейротипові діти.
Новий альбом не обмежується колисковими, це є збірник приємної україномовної музики, яку можна послухати в дорозі, під неї можна танцювати, а також використовувати для танцювальної та арт-терапії психологам та батькам дітей з аутизмом. У створенні музично-інклюзивного проєкту взяли участь близько 100 дітей, Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик». У жовтні пройшов великий концерт-презентація альбому.
7. Захід #МолоДвіж NOT. Wasted 2020
Львів
Перший посткарантинний безпечний великий молодіжний захід, що відбувся у Львові на території !FESTrepublic, за 24 години зібрав навколо себе активну молодь і ТОП-спікерів з усієї країни.
Близько 2000 унікальних відвідувачів відвідали захід протягом 24 годин. До програми залучили 99 ТОП-спікерів з усієї України. Захід був поділений на чотири смислові блоки, які формують #молодвіжну_філософію: можливості, цінності, важливості і шаленості.
8. Чиста громада
Покровська ОТГ, Дніпропетровська область
Проєкт екологічного спрямування "Чиста громада" написала та реалізувала Молодіжна рада при Покровській селищній раді. Молодь визначила три основні екологічні проблеми громади — незручні та небезпечні місця для збору сміття; спалювання листя та сміття; викиди сміття в лісосмугах та парках.
Щоб вирішити ці проблеми, селищна рада закупила та встановила 60 контейнерів для збору сміття, а Молодіжна рада провела конкурс "Наліпка на сміттєвий бак”, всі якого учасники отримали подарунки. Щоб поширити гарні приклади поводження із листям провели фото челендж #НепалиКомпостуй, і вся громада обєдналась на толоку під гаслом "Гарний ліс — чистий ліс". Завдяки проекту зменшилась кількість звернення в поліцію щодо несанкціонованого спалення сміття та листя; зменшилася кількість викинутого сміття в лісопосадках та парках.
9. Молодіжні театральні фестини
Радехів, Львівська область
Театральні канікули влаштували у Радехові. Молодь створила аматорські театральні студії, та гастролювала в різні театри Львівщини. Фінансову підтримку проекту забезпечила місцева рада. Завдяки проекту молодь отримала альтернативний спосіб проведення вільного часу. У більшості випадків, проект має продовження, адже більшість колективів продовжують працювати.
10. Шкільні проєктні офіси. "Коло єднання"
Чернігівська ОТГ, Запорізька область
У Чернігівській ОТГ учні, вчителі та батьки навчалися писати проєктні заявки, вчилися командотворенню та позмагалися за грант від громади на реалізацію власної мрії. У семи школах у рамках проєкту "Від ініціативи в школі — до розвитку громади" було створено проєктні офіси. Кожна команда працювала над "шкільною мрією", щоб отримати на неї фінансування та, головне, навчитися готувати проєктні заявки на грантові конкурси. До цього більшість зі шкіл-учасниць жодного разу не подавали заявок на грант. Після півроку занять готові проєкти були представлені на соціальному хакатоні, де журі обрало проєкт-переможець. Виграла ідея створення на подвір'ї однієї зі шкіл простору для проведення креативних уроків, дебатів, квестів під назвою "Коло єднання". Проект став особливо актуальним зараз, під час пандемії, оскільки дозволяє комфортно проводити уроки поза приміщенням школи.
Дитяче та молодіжне жюрі

Олена Безносюк, 16 років.
Прес-секретар Дитячої дорадчої ради м. Вінниця, шкільний та міський омбудсмен

Тимофій Білокоз, 18 років.
Радник Кіровоградського обласного парламенту дітей, молодіжний представник делегації від Новоукраїнки на підписанні Кельнського маніфесту

Вікторія Бухта, 17 років.
Членкиня Парламенту Старшокласників м.Одеса

Вікторія Владарчук, 16 років.
Членкиня Дитячої дорадчої ради м.Володимир-Волинський, членкиня шкільної ради та заступник голови шкільного самоврядування

Ольга Дякун, 20 років.
Студентська мерка Львова, позаштатна радниця міського голови Львова, президент ГО "Центр "Молода Дипломатія""

Ярослав Жданович, 23 роки.
Головний спеціаліст відділу молодіжної політики Тернопільської міської ради, член ГО "Центр науки Тернополя", голова Тернопільського осередку ГО "Українські студенти за свободу", депутат Молодіжної міської ради Тернополя

Юлія Заєць, 23 роки.
Голова МГО «Апріорі», членкиня Молодіжної дорадчої ради, Клесівська ОТГ

Микола Компанієць, 22 роки.
Заступник голови молодіжної ради міста Умань, студентський координатор ґендерного освітнього центру

Дар'я Коробко, 20 років.
Волонтерка Молодіжного Парламенту Кременчука, Кременчуцького міського комітету молодіжних організацій, членкиня координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей та молоді при виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради Полтавської області

Катерина Міщан, 17 років.
Голова студентської ради ВВПФК, м.Володимир-Волинський. Учасниця багатьох форумів та з‘їздів студентів зі всієї України

Сніжана Нагорна, 16 років.
Секретар Менської молодіжної ради
Максим Поборцев, 15 років.
Учасник Дитячої дорадчої ради при Львівській міській раді. Активний громадянин міста Лева. Очільник проекту «Локальна школа успіху. Львів»

Єлизавета Портнова, 19 років.
Заступник голови Молодіжної ради при Бахмутській міській раді, членкиня громадської ради, членкиня ГО "Молодіжна перспектива Бахмут"

Максим Соколянський, 15 років.
Член Молодіжної ради Широківської ОТГ, співавтор проекту молодіжних ініціатив "План дій"

Єлизавета Хоптинська, 19 років.
Голова культурного сектору Молодіжної Ради при виконавчому комітеті Кам’янець-Подільської міської ради
Члени експертного жюрі

Євген Бондаренко
Директор Всеукраїнського молодіжного центру
Наталія Бородчук
Керівниця проектів із соціальної політики Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні

Ірина Полєтуха
Начальник відділу регіональної молодіжної політики та підтримки ініціатив молоді департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту

Захарій Ткачук
Молодіжний працівник, голова "Асоціації молодіжних працівників України", тренер молодіжних програм