Rezultati za djecu - 2022.
Što smo, zajedno s donatorima, ostvarili za djecu i mlade u 2022. godini
Prošle smo godine, zahvaljujući podršci i povjerenju naših donatora, poduzeli brojne korake u pravom smjeru kada je riječ o ostvarivanju prava djece i mladih u Hrvatskoj i šire. Oni su naša budućnost, a da bi ona bila svijetla, potrebno je osigurati uvjete da svako dijete i mlada osoba imaju priliku razvijati svoje talente i ostvariti svoje potencijale. Zahvaljujemo svima koji su donirali i s nama stvaraju bolji svijet za djecu i mlade!
Niže dolje izdvojili smo neke od aktivnosti i rezultata koje smo ostvarili u 2022. godini. Detaljno izvješće o aktivnostima u 2022. godini možete pronaći ovdje.
Podrška djeci s teškoćama i njihovim obiteljima
- Uložili smo 1.146.790 kuna u opremanje kabineta za senzornu integraciju i u usavršavanje stručnjaka koji rade s djecom s teškoćama za pružanje ove vrste terapije u sedam županija u kojima takva vrsta terapije nije bila dostupna djeci.
- U okviru programa „Komunikacija za svako dijete” djeci s komunikacijskim teškoćama i njihovim obiteljima dostupna je mobilna aplikacija Cboard, koja olakšava komunikaciju simbolima i/ili fotografijama i pretvaranjem teksta u govor.
- Kroz ulaganje vrijedno 90.051 kunu osigurali smo dostupnost radionica „Rastimo zajedno plus”, namijenjenih roditeljima predškolske djece s teškoćama u razvoju, u Bjelovarsko-bilogorskoj, Brodsko-posavskoj, Ličko-senjskoj, Virovitičko-podravskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Kada smo počeli dolaziti na terapije, David nije imao kontakt očima, nije se odazivao na svoje ime. Tada nije znao da sam ja mama, da je tata tata, da je deda deda. Razvojno je zaostajao oko šest mjeseci za svojim vršnjacima. Nakon šest mjeseci razvojne i senzorne terapije, David je dostigao svoju razvojnu dob. To zaista najbolje govori koliko su nam ove terapije značajne za njegov razvoj.
Odgovor na krizu uzrokovanu potresima
- Nastavili smo provoditi program „Škole podrške” kroz koji osiguravamo psihosocijalnu podršku učenicima i učiteljima u 29 osnovnih i srednjih škola u Sisačko-moslavačkoj županiji. U program je uloženo 465.027 kuna.
- Kako bismo djeci i mladima u Petrinji osigurali siguran prostor u kojemu mogu sudjelovati u različitim radionicama i događanjima te razvijati svoja znanja i vještine, podržali smo izgradnju Društveno-kulturnog centra Petrinja s 211.250 kuna.
- Drugu godinu zaredom podržavamo nastavak pružanja terapija djeci s razvojnim teškoćama Sisačko-moslavačke županije, u što je uloženo 381.500 kuna. Kroz ovaj program osigurano je 2014 termina radne terapije, 1527 terapija senzorne integracije i 736 termina fizikalne terapije za 90 djece te 143 individualna savjetovanja za roditelje i skrbnike. Za 25 djece osigurana je pomoć u učenju te su održane četiri radionice za obrazovne djelatnike na temu inkluzije djece s teškoćama u razvoju.
Podrška djeci u teškim okolnostima
- Kroz program „Iskorak“ UNICEF je osnažio znanja i vještine stručnjaka u sustavu socijalne skrbi i pravosuđa za kvalitetniji rad s djecom i mladima, razvio instrument procjene kako bi se njihovi problemi u ponašanju što ranije prepoznali i kako bi im se pružila im se odgovarajuća stručna podrška U program „Iskorak“ uloženo je 291.334 kune.
Zajedno se brinemo o zdravlju djece i mladih
- Za više od 420 prijevremeno rođenih i teško bolesnih beba osigurano je iz Banke humanog mlijeka darovano mlijeko drugih majki, a UNICEF je podržao edukacije zdravstvenih djelatnika Odjela intenzivne neonatalne skrbi širom Hrvatske.
- Kako bi pomogao da se u rodilištima kvalitetnije skrbi o majkama, UNICEF je razvio opsežnu online edukaciju od 14 obrazovnih modula namijenjenu zdravstvenim djelatnicima. Ukupno je u poboljšanje zdravstvene skrbi o djeci i majkama uloženo 128.000 kuna.
- UNICEF je uložio 1,1 milijun kuna u nastavak provođenja programa PoMoZi Da za unaprjeđenje zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih. To će imati izravan pozitivni utjecaj na više od 20 000 učenika osnovnih i srednjih škola.
Postoje stvari koje ne mogu podijeliti s mamom i tatom. Voljela bih da razumiju kako se osjećam. Posebno mama. Voljela bih da zna da neke stvari koje se dešavaju kod kuće utječu na mene.
Podrška djeci i obiteljima iz Ukrajine u Hrvatskoj
- Kroz ulaganje od 528.763 kune u jačanje kapaciteta stručnjaka u sustavu socijalne skrbi, učitelja, nastavnika, volontera i prevoditelja i direktno pružanje individualne i grupne podrške, osiguravamo psihosocijalnu podršku djeci iz Ukrajine, njihovim roditeljima i skrbnicima u cijeloj Hrvatskoj.
- U Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje je smješten veći broj djece bez pratnje, uložili smo 369.380 kuna u stručnu podršku djeci i školske potrepštine, a za djecu i mlade u kolektivnom smještaju opremljen je prostor prilagođen njihovim potrebama u kojem se mogu igrati, učiti i provoditi vrijeme u grupnim aktivnostima.
- Pokrenut je Med-info centar u Zagrebu gdje obitelji iz Ukrajine mogu potražiti konkretnu podršku i savjete vezane za ostvarivanje usluga zdravstvene zaštite, za individualnu psihološku pomoć i radionice, za što je osigurano 688.343 kune.
- Za 491 školu koju pohađaju učenici iz Ukrajine osigurane su školske potrepštine u vrijednosti od 650.000 kuna. Više od deset tisuća učenika iz Hrvatske također je imalo koristi od ovog ulaganja.
Pronašao sam prijatelje ovdje. Upoznali smo se na igralištu. Igramo nogomet zajedno.
Solidarnost s djecom svijeta
- Kroz UNICEF-ov program „Škole za Afriku” djeca uče o važnosti solidarnosti, empatije i prava djece, s osobitim naglaskom na pravo na obrazovanje. U programu je u protekloj godini sudjelovalo 85 178 djece i mladih iz 140 mjesta u Hrvatskoj te 5038 volontera.
- Kroz kreativne i obrazovne aktivnosti djeca i njihovi odgojitelji, učitelji i nastavnici prikupili su 563.433 kune za opremanje učionica, osiguravanje školskog pribora, pitke vode i sanitarnih prostora u školama koje pohađaju njihovi vršnjaci na Madagaskaru i u Etiopiji.
- Milijuni djevojčica i dječaka iz Ukrajine raseljeni su unutar same Ukrajine i u okolnim zemljama. UNICEF u svim tim zemljama pruža snažnu podršku djeci i njihovim obiteljima, kao i svim sustavima koji se brinu o djeci. Zahvaljujući vašoj podršci, osigurali smo 5.615.235 kuna za brigu o izbjegloj djeci Ukrajine.
Jamstvo za svako dijete
- Sagrađena su četiri Centra za djecu i obitelji u Maloj Subotici, Nedelišću, Podturenu i Orehovici te je adaptiran prostor u Pribislavcu. UNICEF je u izgradnju Centara koji će osigurati dostupnost različitih usluga najranjivijim djevojčicama i dječacima u najdepriviranijim lokalnim zajednicama, uključujući usluge rane intervencije za djecu s teškoćama u razvoju, programe podrške roditeljstvu, kratkotrajne programe predškolskog odgoja i obrazovanja, poludnevni boravak, psihosocijalnu podršku i druge socijalne usluge koje će pružati novoosnovani Centar za pružanje usluga u zajednici Međimurje, te brojne preventivne usluge sustava zdravstva, socijalne skrbi, obrazovanja i druge u 2022. uložio 6,8 milijuna kuna.
- U provođenje programa podrške kroz ranu intervenciju za djecu s razvojnim odstupanjima uloženo je u prošloj godini 745.019 kuna, a obuhvaćeno je 313 djece i 450 roditelja, dok je 127 djece i 179 roditelja sada obuhvaćeno intenzivnim programom rane intervencije.
- 833.500 kuna uloženo je u provođenje preventivnog programa u zajednici s ciljem pravovremene identifikacije djece s razvojnim odstupanjima. Mobilni tim koji se sastoji od medicinske sestre, stručnjaka za rani razvoj te romskih asistentica, a kao vanjski suradnici djeluju i pedijatar, ginekolog, psiholog i drugi stručnjaci do sada je pružio više od tri tisuće različitih vrta usluga i intervencija, a direktno je obuhvaćeno 873 djece i 796 skrbnika dok 302 djece prima intenzivnu podršku.
- Sve aktivnosti programa Jamstvo za svako dijete su financirane sredstvima Europske unije.
Osnaživanje adolescenata i mladih
- Mladi iz cijele Hrvatske sudjelovali su u UPSHIFT radionicama kroz koje dobivaju nova znanja i vještine te osmišljavaju rješenja za konkretne probleme s kojima se suočavaju u zajednicama u kojima odrastaju. U 2022. godini timovi od troje do petero mladih osmislili su tako 124 projekta s ciljem poboljšavanja svojih zajednica, a timovi koji su u tome bili najuspješniji dobili su mentorsku podršku i sredstva potrebna za ostvarenje svojih projekata. UNICEF je za podršku ostvarenju projekata mladih osigurao 585.000 kuna.
- Nastavili smo podržavati platformu PUKOTINE koja se digitalno i uživo kroz događanja bavi temama vezanima za odrastanje i pruža podršku mentalnom zdravlju mladih.
- 33 tisuće sudionika okupili su Dani medijske pismenosti 2022. godine. Kroz obrazovne materijale namijenjene održavanju radionica u vrtićima, školama i knjižnicama djeca i mladi imaju priliku učiti vještine medijske pismenosti i brinuti se o sebi u digitalnom svijetu. U ovaj je program uloženo 64.650 kuna.
Ured UNICEF-a za Hrvatsku zahvaljuje svim donatorima na povjerenju i podršci koja je omogućila da zajedno mijenjamo živote djece u Hrvatskoj i svijetu!
Čitavo izvješće o provedenim aktivnostima u 2022. godini pročitajte ovdje.