8 načina na koje učitelji mogu podržati mentalno zdravlje učenika
Savjeti za učitelje

Svi imamo različite potrebe i načine suočavanja sa stresnim situacija. To jednako vrijedi i za odrasle i za djecu. Neka će se djeca dobro nositi s ograničenjima, nastavom na daljinu i zatvaranjem škola uzrokovanim pandemijom COVID-19. Za druge je izazov nositi se sa svim promjenama i neizvjesnošću. Neka će se djeca vratiti u školu nakon što su doživjela određenu razinu stresa, tjeskobe, izolacije i tuge. Neka djeca možda su bila izložena nasilju u obitelji.
Učitelji i članovi stručnog tima u školi važni su u pružanju podrške djeci, osobito nakon duljih razdoblja zatvaranja škola. Sljedeći prijedlozi mogu pritom biti od pomoći:
1. Saslušajte što brine vaše učenike
Zatvaranje škola i pandemija utjecali su na mentalno zdravlje i dobrobit mnoge djece i adolescenata. Kao učitelji, važno je da saslušate brige učenika i pokažete razumijevanje, kao i empatiju. Ponudite svojim učenicima priliku da s vama razgovaraju jedan na jedan kako bi se ponovno povezali i razgovarali o svim problemima koji su se mogli pojaviti zbog zatvaranja njihove škole, razdoblja kada se nastava održavala na daljinu ili izbivanja iz škole zbog samoizolacija i izolacija. Ako dijete dijeli bilo što što je posebno zabrinjavajuće, slijedite smjernice sustava zaštite djece.
2. Provjerite kako su učenici
Prije nego što učenike pouče novim akademskim sadržajima, učitelji i članovi stručnog tima u školi trebaju provjeriti kako su djeca. Ne zaboravite da djeca u početku mogu imati poteškoća s koncentracijom ili će im trebati više vremena da se vrate u rutinu učenja. Omogućite djeci vrijeme za stanke, razgibavanje i ponovno povezivanje sa svojim prijateljima i vršnjacima.
3. Pružite djeci točne informacije o COVID-19
Kad se djeca vrate u školu, mogu imati različita razmišljanja i pitanja o COVID-19. Djeca žele i trebaju točne i provjerene informacije. Upotrijebite informacije prilagođene djeci i njihovoj dobi koji su dostupni u vašoj zemlji i koji se temelje na znanstvenim dokazima kako biste točno odgovorili na dječja pitanja o COVID-19. Svakako podijelite s učenicima informacije o mjerama opreza koje se poduzimaju kako bi bili sigurni.
4. Tražite prijedloge od djece o tome kako stvoriti ugodnu, sigurnu i udobnu učionicu
Učionica treba biti ugodan, siguran i udoban prostor. Uključite učenike u stvaranje takvog ozračja u učionici. Pritom poštujte sigurnosne protokole u školi i koristite raspoloživa materijalna sredstva.
Djeca mogu dati prijedloge i pomoći ukrasiti zidove učionice šarenim porukama. Podijelite ih umanje grupe koje se međusobno mogu podržati u savladavanju gradiva. Dajte im do znanja da će im međusobna podrška pomoći. Ne zaboravite pohvaliti djecu za njihov doprinos i trud. Učitelji mogu potaknuti osjećaj sigurnosti i sigurnosti interakcijom i razvijanjem pozitivnih odnosa sa svakim učenikom te korištenjem rutina tijekom dana kako bi se djeca osjećala sigurno i zaštićeno.
5. Pazite na sve znakove upozorenja u ponašanju djeteta koji ometaju njihovu sposobnost istraživanja, igre i učenja
Obratite pažnju na promjene u ponašanju djece. Ako primijetite značajne promjene u ponašanju učenika, koje ne prestaju, a onemogućuju ih u funkcioniranju ili igri, slijedite školski protokol i/ ili potražite dodatnu podršku i smjernice. Učitelji mogu pružiti veliku podršku ako smatraju da je djetetu teško i da ima problema. Važno je zatražiti pomoć kolega iz školske stručne službe kada je to potrebno.
Nastavite pružati podršku u učenju, kao i smjernice te pružite dodatnu podršku ili sporije obrađujte gradivo ako vidite da djeca/dijete imaju problema sa savladavanjem gradiva ili koncentracijom.
6. Ohrabrite djecu da se igraju i bave sportom kako bi potaknuli interakcije među učenicima
Pobrinite se da djeca po povratku u školu imaju puno mogućnosti za druženje, igru i interakciju s vršnjacima, u skladu sa sigurnosnim protokolima u školi.
7. Budite učenicima primjer dobrog nošenja sa stresnim situacijama - budite mirni, iskreni i brižni
Učitelji mogu biti pozitivan uzor svojim učenicima. Djeca će vas gledati i učiti iz vještina koje svakodnevno koristite za rješavanje stresnih situacija. Budite mirni, iskreni i brižni te pokažite pozitivan stav prema djeci.
8. Brinite o svojoj dobrobiti i budite svjesni svojih osobnih granica
Poučavanje može biti izuzetno stresno zanimanje, osobito u trenutačnim okolnostima. Čuvajte vlastito fizičko i mentalno zdravlje (primjerice, pazite na zdravu i redovitu prehranu i spavanje, odmarajte se, budite fizički aktivni, povežite se s prijateljima, obitelji i kolegama). U slučaju izraženih simptoma stresa svakako potražite podršku.