Любознателни и мотивирани – деца от уязвими общности в Средец се готвят за 1-я учебен ден
Мобилният екип в Средец, назначен по пилотния проект „Европейска гаранция за детето“, за втора поредна година подготвя ромски деца за първи клас

Любознателни, мотивирани, концентрирани. И много по-подготвени за първия учебен ден, за това какво ги очаква, за изискванията, за това колко е хубаво в училище. Такива са вече децата, преминали през срещите и заниманията за подготовка на деца от уязвими общности за началото на учебната година, организирани от мобилния екип към Центъра за обществена подкрепа в Средец.
Мобилният екип, назначен в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ в България, прави тези занимания за втора поредна година и през тях преминават десетки деца от Средец и близки населени места преди първия учебен ден. Проектът е финансиран от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.

„Целта на програмата беше да създадем позитивна нагласа в децата, да придобият увереност и необходимите начални общи умения за учебния процес, да се научат да внимават, да са концентрирани и бъдещите първокласници да изградят представа за учебния процес“
- разказва Елена Вълкова, социален работник в мобилния екип.
За да работят с децата, екипът купува тетрадки, цветни моливи, флумастери, пастели и химикали. „Използвахме всеки път различни методи и похвати, за да успеем и развием детската любознателност и желание за усвояване на навици и умения. При затруднение от страна на децата, търсихме заедно начин да помогнем, за да успеят, насърчавахме и вдъхвахме увереност“, допълват от екипа.
Предизвикателство пред социалните работници е затруднението на малките деца да се концентрират, лесно се разсейват. Затова те изготвят дневен режим който семействата да спазват, за да се адаптират бъдещите първокласници с предстоящата промяна и плавното им преминаване от детска градина към новите задължения.
При приключване на програмата всяко едно от децата получава и подаръчен пакет - молив, химикалка, тетрадка, седмична програма, поздравителна картичка и ръчно изработени от екипа грамоти.




Преди началото на учебната година, екипът отива и до Приморско, където имат заявка за подкрепа на дете в четвърти клас, което все още не може да чете и пише добре. Екипът го подкрепя, за да може да навакса с материала. „Междувременно се появиха и още деца, които сами пожелаха да се занимават, да рисуват и да пишат. И направихме занимания при полеви условия“, обясняват от мобилния екип.


Над 2300 деца са обхванати от мобилните екипа за работа с уязвими общности в областите Бургас, Сливен и Стара Загора. Екипите са създадени за мобилна работа на терен в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“. Наети са общо 22 допълнителни социални работници и сътрудници към Центровете за обществена подкрепа (ЦОП) и други социални услуги за превенция на рисковете и подкрепа на децата и семействата им в седем пилотни общини - Бургас, Казанлък, Котел, Сливен, Средец, Стара Загора и Твърдица.
Екипите включват един социален работник и двама социални сътрудници (по здравни и по образователни въпроси) с цел засилване работата на терен и превантивната подкрепа за децата и семействата в несигурна ситуация. Задачата на мобилните екипи е да предоставят интегрирана подкрепа на трудни за обхващане деца и семейства, да картографират техните специфични уязвимости и да предприемат мерки за тяхното преодоляване. Подкрепата включва предоставяне на информация, консултиране, насочване към услуги, мерки за предотвратяване на отпадането от училище, улесняване на достъпа до здравни, образователни и социални услуги и помощи, разработване и изпълнение на програми за превенция на ранните бракове, за семейно планиране и за превенция на разделянето на семействата.
Екипите работят заедно със службите за социално подпомагане и за закрила на детето по общи случаи за цялостна подкрепа на родителите и децата.
Проектът се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.
