Как да установим контакт с травмирано от война дете?
Съвети за доброволци как да изграждат взаимоотношения с деца, избягали от войната в Украйна
Ескалиращото насилие в Украйна може да травмира децата. Мнозина са лишени от най-основното, като например храна или сън, а някои се плашат от силни шумове. Доброволците и представителите на приемната страна следва да се придържат към описаните тук стъпки за установяване на контакт в общуването с деца, преживели стрес. Те ще ви помогнат да не престъпвате границите на личното пространство на детето и да „възстановите“ усещането му за безопасност.
Как да подходим към детето:
I. Запознаване
- Застанете на равнището на неговия поглед (например коленичете или клекнете, за да бъдете физически на едно и също ниво).
- Представете се: кажете си името, какво правите и какво отношение имате към детето („Казвам се Мария. Доброволец съм и помагам на семействата, дошли в нашия град“).
- Попитайте детето с какво име предпочита да го наричат (например: „Как да ти казвам?“).
- Обяснете колко време ще прекарате с детето (например: „Ще пренощуваш тук, ще съм с теб, докато дойде автобусът и после ще продължиш“).
II. Оценка на потребностите на детето
- Попитайте детето как се чувства.
- Питайте го от какво има нужда в момента. Гладно ли е, жадно ли е, ходи ли му се до тоалетната? Топло ли му е?
- Може би детето е болно и има нужда от лечение?
- Иска ли да поиграе (евентуално с други деца, ако има наоколо)?
III. Опознаване на района
- Покажете на детето стаята, където ще се настани, заведете го до тоалетната и банята, покажете му къде ще спи, къде ще се храни, къде ще играе и т.н.
- Обяснете правилата по време на престоя на детето (например: „Вечеряме в тази стая в седем часа и в девет часа всички си лягаме“).
- Разкажете му за района, където се намира (за града, селото или други особености на района, които е добре да знае).
IV. Подкрепа
- Кажете на детето, че ако иска да говори, сте готови да го изслушате.
- Попитайте детето за какво иска да говори.
- Попитайте какви теми предпочита да избягва.
- Попитайте го с какво обича да се занимава (например дали обича да рисува, да майстори нещо, да танцува, да пее, да реди конструктор или пъзел и т.н.).
- Кажете на детето, че ако има нужда от нещо, може да ви потърси.
Какво не бива да се прави, когато се общува с дете:
- Не разпитвайте детето за военните действия, които може да е видяло, как се е чувствало при воя на сирените или когато е чувало взривове и изстрели*.
- Не питайте детето за хората, останали в зоната на активните бойни действия*.
- Не нарушавайте личното пространство на детето. Непременно предварително питайте детето дали може да го хванете за ръка или да го прегърнете.
- Не изразявайте неискрени чувства. Вие също сте човек, преживявате, и ако не сте в настроение, не се усмихвайте фалшиво само защото пред вас стои дете. Децата усещат неискреността на възрастните и това може да се отрази на вашите взаимоотношения.
- Не обсъждайте травматични събития във връзка с военните действия в присъствие на детето.
- Не употребявайте груби изрази в присъствие на детето.
- Не задавайте въпроси от рода на: „Какъв беше домът ти?“ По-добре вместо това да питате: „Харесваш ли дома си?“ или „Какво предпочиташ?“
* Въпросите за травматични събития може да породят отрицателни чувства или гневен изблик, което е крайно нежелателно. По-добре е да оставите детето да говори, когато се почувства готово.