Четвертий рік ускладненого освітнього процесу спричинив серйозне відставання у шкільній програмі серед українських дітей — ЮНІСЕФ

29 Серпень 2023
Реджина де Домінічіс, Регіональний директор ЮНІСЕФ у країнах Європі та Центральній Азії, під час візиту до дитячого садочка в Ірпені
UNICEF
Реджина де Домінічіс, Регіональний директор ЮНІСЕФ у країнах Європі та Центральній Азії, під час візиту до дитячого садочка в Ірпені

Постійні атаки на заклади освіти в Україні та низький рівень включення дітей до національних систем освіти у країнах, що приймають біженців, призвели до того, що з-поміж 6,7 мільйона українських дітей віком від 3 до 18 років багато хлопчиків і дівчаток позбавлені можливості навчатися. Про це заявила Регіональний директор Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у країнах Європи та Центральної Азії Реджина де Домінічіс після візиту до України.

ЖЕНЕВА/КИЇВ, 29 серпня 2023 року. Діти по всій Україні демонструють відставання у навчанні. Зокрема погіршилися їхні результати з української мови, читання та математики. Такі наслідки спричинила війна та два роки пандемії COVID-19, через які вже четвертий рік поспіль учні миряться з перервами в освітньому процесі.

«В Україні не припиняються атаки на школи, внаслідок чого діти перебувають у глибокому стресі та не мають безпечного простору для навчання. Через це українські діти не лише не можуть досягти прогресу в навчанні — вони стикаються з труднощами у збереженні знань, отриманих тоді, коли їхні школи повноцінно функціонували», — сказала  Реджина де Домінічіс, Регіональний директор ЮНІСЕФ у країнах Європі та Центральній Азії.

Згідно з результатами останнього дослідження, близько 57% вчителів зауважують погіршення знань учнів з української мови, до 45% педагогів повідомляють про відставання з математики, до 52% — з іноземних мов.

Водночас останні дані про зарахування до шкіл засвідчують, що лише третина дітей молодшого та середнього віку, зареєстрованих в українських школах, навчається повністю очно; друга третина вчиться у змішаному форматі — очно та онлайн, а ще третина — повністю онлайн. 

Вихованці дитячого садочку "Лісова пісня" в Ірпіні
UNICEF
Вихованці дитячого садочку "Лісова пісня" в Ірпіні

Онлайн-навчання може доповнювати очне і слугувати тимчасовим рішенням у реагуванні на перерви в освітньому процесі. Але воно не може повністю замінити очні заняття, які є важливими для соціального розвитку та ґрунтовного навчання дітей молодшого віку. Поточна реформа освіти в Україні, спрямована на розвиток компетентностей дітей та молоді, є ключовою передумовою майбутнього соціально-економічного відновлення та розвитку країни.

За даними національного дослідження, дві третини дітей дошкільного віку не відвідують дошкільні заклади. До того ж у прифронтових районах близько 75 % батьків, за їхнім зізнанням, не віддають своїх дітей до садочків. 

Ще один неповноцінний навчальний рік розпочнеться і для тих українських дітей, які були переміщені за кордон. Так, більше ніж половина дітей дошкільного та середнього шкільного віку не охоплені національними системами освіти в семи країнах, які приймають біженців. У зоні найбільшого ризику щодо можливостей здобути освіту перебувають дошкільнята та учні середнього шкільного віку. Серед причин низького рівня охоплення навчанням — мовний бар'єр, труднощі з доступом до школи та перевантаженість освітніх систем.

Діти біженців, які не навчаються в місцевих школах, ймовірно, намагаються продовжувати навчання онлайн — або за українською програмою, або на різноманітних платформах дистанційного навчання. При цьому деякі діти за кордоном, швидше за все, були вимушені повністю покинути навчання.

У кризові часи, такі як війна, школи пропонують набагато більше, ніж просто місце для навчання. Вони здатні дати дітям, які вже пережили втрати, переміщення й насильство, відчуття впорядкованості життя й безпеки, шанс знайти друзів та отримати допомогу від вчителів. Вони можуть забезпечити доступ до вакцинації, харчування та послуг підтримки психічного здоров'я і добробуту дітей. Особливо вразливими до кризових чинників є підлітки, оскільки природна фізична та психічна вразливість дітей такого віку посилюється через перерви в навчанні та стреси, які вони переживають.

ЮНІСЕФ співпрацює з урядом та партнерами в Україні та країнах, які приймають сім’ї з дітьми, що змушені були виїхати через війну, щоб розширити доступ до якісної освіти. Йдеться зокрема про включення дітей до національних освітніх систем та надання різноманітних можливостей для навчання малечі, яка наразі не відвідує навчальні заклади. Заходи з реагування також передбачають навчання вчителів і шкільного персоналу навичок, необхідних для інтеграції вразливих дітей у класах, організацію мовних курсів, надання психосоціальної підтримки.

Крім того, ЮНІСЕФ співпрацює з урядом України з метою пришвидшити відновлення навчання та увідповіднити його регіональним стандартам, усунувши бар'єри на шляху до освіти та забезпечивши навчання впродовж усього життя для кожної дитини. Ці заходи включають відновлення шкіл та проведення занять із основних предметів для 300 000 дітей, які ризикують втратити можливість навчатися в Україні в наступному навчальному році. Допомога ЮНІСЕФ також передбачає надання довгострокової підтримки шляхом масштабного і всебічного зміцнення систем та послуг дошкільної освіти.  

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.