Захист прав дітей в Україні: «Родина для кожної дитини»
Програма розбудови системи кращого догляду за дітьми в Україні

- Доступно:
- Українська
- English
Наше бачення
Україна переживає надважку гуманітарну кризу. Ця криза матиме довготривалі наслідки для майбутніх поколінь, якщо потреби найбільш вразливих категорій населення не будуть негайно враховані й задоволені. Особливої уваги та впровадження відповідних заходів потребують найбільш вразливі діти: переміщені, розлучені з родиною або осиротілі внаслідок війни.
Визнаючи унікальність й нагальність потреб цих дітей, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) поділяє та підтримує бачення уряду України щодо гуманітарного відновлення, одним із складників якого є забезпечення дбайливого та безпечного сімейного догляду для кожної дитини. Це, зокрема, передбачає забезпечення прав на сімейний догляд, захист, житло, охорону здоров'я та інклюзивну освіту для найбільш вразливих дітей. Дітям потрібна така Україна, у якій безпечний і дбайливий сімейний догляд для всіх дітей є одним із пріоритетів урядової політики.
Проблеми системи опіки над дітьми в Україні

- Заклади інституційного догляду. Одним із головних викликів в Україні є велика кількість дітей, які потрапляють до закладів інституційного догляду (школи-інтернати, будинки дитини тощо). Особливо це стосується тих з них, що були евакуйовані за кордон, повернулися до України або переміщені всередині країни. Наявні закони та політики не можуть в належний спосіб задовольнити потреби дітей, які в них перебувають, що призводить до їх влаштування до закладів інституційного догляду та розлучення з родинами.
- Обмежена кількість альтернативних сімейних форм виховання. Достатня кількість та доступність альтернативних сімейних форм виховання, таких як прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, опіка/піклування та усиновлення, залишається в Україні поки що недосяжною метою. Необхідно розвивати та збільшувати кількість доступних альтернативних сімейних форм виховання, аби кожна дитина знайшла свою родину.
-
Ризики насильного роз’єднання сімей. Війна, що триває в Україні, призвела до того, що діти, які втратили одного або обох опікунів у воєнний час, залишаються без достатньої підтримки.
Кроки з розбудови системи кращого догляду за дітьми в Україні

- Посилення превентивних заходів. Щоб запобігти потраплянню дітей в інституційні заклади, важливо переглянути відповідні закони та політики, внести до них зміни, а також встановити мораторій на створення нових інституційних закладів та перенаправити фінансування на підтримку сімейних форм виховання та догляду, розвиток соціальних послуг. На місцевому рівні бажано запровадити процедури оцінювання на початковому етапі для виявлення та усунення проблем, які можуть призвести до розлучення дитини з сім'єю.
- Розширення можливостей альтернативних сімейних форм виховання. Щоб розширити доступ до альтернативного сімейного догляду та покращити його якість, необхідно впроваджувати комплексні заходи. Йдеться про навчання та підтримку прийомних сімей, перегляд нормативно-правових актів задля безбарʼєрного доступу до соціальної підтримки та послуг, а також залучення кваліфікованих соціальних працівників, які можуть запропонувати постійний моніторинг та допомогу.
- Підтримка сімей, які перебувають у групі ризику. Особливої уваги потребують родини, в яких існує ризик розлуки дитини з рідними. Запобігти роз’єднанню сім’ї покликані заходи соціального захисту, як-от грошова підтримка, соціальні послуги, психосоціальна допомога, забезпечення доступу до безпечного житла, а також задоволення базових потреб шляхом надання інших послуг.
- Зміцнення системи догляду. Важливо постійно посилювати спроможність системи догляду шляхом суттєвого збільшення кількості соціальних працівників та забезпечення для них належної інфраструктури, обладнання, тренінгів та супервізій. Необхідно також відновити повний штат обласних управлінь соціальних служб та посилити спроможність місцевих органів влади надавати соціальні послуги.
- Інтеграція послуг та стандартизація процедур. Створення інтегрованих служб соціального захисту та надання соціальних послуг, впровадження єдиної системи реєстрації та узгодження процедур ведення випадків, адаптованих до унікальних потреб дітей, покращать координацію та забезпечать комплексний підхід до надання допомоги.
- Залучення додаткового фінансування. Вкрай важливо збільшити асигнування на безпечне житло, безпечний догляд, навчання та розвиток дітей задля їхнього кращого майбутнього. Для цього необхідно спрямувати державне та приватне фінансування на підтримку системи сімейного догляду та розвиток послуг на рівні громади. Крім того, залучення багатостороннього донорського фінансування та фінансування з боку ЄС забезпечить додаткові ресурси для розбудови системи кращого догляду за дітьми в Україні.
Стратегії ЮНІСЕФ для досягнення окреслених цілей

- Пілотування й розширення ініціатив: використання досвіду, набутого під час реалізації попередніх проєктів у пілотних областях, для розроблення комплексного підходу до реформування системи опіки, заснованого на найкращих міжнародних практиках, адаптованих до українського контексту. Комплекс заходів включатиме насамперед такі, що спрямовані на запобігання направленню дітей до закладів інституційного догляду, трансформацію таких закладів та покращення догляду за дітьми. Крім того, головна увага приділятиметься задоволенню базових потреб цільових сімей та дітей, зокрема у необхідних послугах, безпечному житлі, харчуванні, інклюзивній освіті, а також популяризації практики позитивного батьківства. Цей пілотний проєкт дасть змогу розробити апробований в Україні, науково обґрунтований і систематизований підхід, який можна буде масштабувати на всю територію України.
- Кампанія з адвокації та інформування громадськості: боротьба із соціальними стереотипами, згідно з якими сімейний догляд за дітьми з інвалідністю є проблемою; забезпечення громадської підтримки розбудови системи кращого догляду; позиціювання соціальних працівників як цінних фахівців, які працюють на суспільне благо; роз'яснення широкому загалу, що таке соціальні послуги.
- Розроблення комплексної гарантії для всіх дітей в Україні. Ця гарантія запобігатиме майбутньому влаштуванню дітей до закладів інституційного догляду та забезпечить їхню безпеку, що дозволить їм повною мірою реалізувати свій потенціал. Узгодження цієї гарантії з ініціативою ЄС «Європейська гарантія для дітей» допоможе забезпечити права дітей у довгостроковій перспективі.
- Підтримка уряду в перегляді ролей, функцій та фінансування всіх рівнів державного управління України з метою налагодження належного ресурсного забезпечення відповідного персоналу, послуг та програм.
- Підтримка створення механізмів моніторингу, а також моніторинг прогресу за допомогою системи управління інформацією.
Наполегливо розв’язуючи окреслені проблеми та впроваджуючи відповідні заходи, ми здатні наблизити майбутнє, в якому кожна дитина в Україні матиме доступ до належного догляду, а отже, кращі перспективи на майбутнє. Разом ми можемо створити систему опіки, яка на перше місце ставить добробут та розвиток усіх дітей в Україні.