Raznolika i inkluzivna radna snaga je u UNICEF-ovoj DNK
UNICEF stalno nastoji da bude rodno ravnopravno, raznoliko i inkluzivno radno okruženje za sve.
- Dostupno na:
- Srpski
- English
Ravnopravnost, inkluzija i različitost su u srži svega što radimo. Za UNICEF je važno da svi budu zastupljeni.
Znamo da nas naša različitost čini snažnijim, inovativnijim i kreativnijim. Naša različita porekla, jezici, kulture, sposobnosti i etničke pripadnosti predstavljaju pokretačku snagu našeg rada za svako dete.
Šta radimo u vezi sa...
Borbom protiv rasizma i diskriminacije | Inkluzijom osoba sa invaliditetom | Rodnom ravnopravnošću | Inkluzijom LGBTQI+ osoblja
UNICEF je tu da pomogne deci širom sveta koja su u najnepovoljnijem položaju, a naša globalna radna snaga mora odražavati raznolikost te dece. UNICEF-ova porodica je posvećena uključivanju svih, bez obzira na njihov rodni identitet, nacionalnost, etničku pripadnost, starost, invaliditet, seksualno opredeljenje, veroispovest, socijalno-ekonomsko poreklo ili bilo koju drugu ličnu karakteristiku.
Nastojimo da osiguramo jednake uslove uklanjanjem prepreka kako bi svi imali ravnopravne mogućnosti da se pridruže UNICEF-u i iskoriste svoje individualne snage i talente. Bolje rezultate za decu na međunarodnom nivou možemo postići samo svesnim fokusom na različitost i tako što ćemo omogućiti da se čuju oni čiji se glas najmanje čuje.
Naše osnovne vrednosti brige, poštovanja, integriteta, poverenja i odgovornosti usmeravaju način na koji pomažemo deci, kao i očekivane međusobne odnose kolega i kolegenica u UNICEF-u. Iako nijedna velika organizacija nije imuna na pristrasnost, diskriminaciju i neprikladno ponašanje, naš prioritet je da stvorimo okruženje u kojem se svi osećaju sigurno, cenjeno i poštovano.
UNICEF ima politiku nulte tolerancije na diskriminaciju, uznemiravanje, seksualno uznemiravanje i zloupotrebu ovlašćenja bilo koje vrste.
UNICEF ima grupe zaposlenih sa resursima koji vam mogu pomoći
Kada se pridružite porodici UNICEF-a, možete postati član naših mreža koje vode zaposleni u kojima ćete moći da razmenite iskustva, zatražite savet ili se zalažete za promene u skladu sa raznovrsnim dimenzijama različitosti. Neke od postojećih grupa su:
- Rodni podsticaj, globalna mreža kolega i kolegenica koji se zalažu za rodnu ravnopravnost na radnom mestu
- Mreža zaposlenih sa invaliditetom
- Mreža roditelja dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom
- UNICEF/UN GLOBE, mreža kolega i kolegenica koji se identifikuju kao lezbijke, gej, biseksualne, transrodne, interseksualne osobe, osobe koje preispituju svoje seksualno opredeljenje ili na drugačiji način (LGBTQI+)
- Mladi UNICEF, mreža profesionalaca mlađih od 35 godina
Te grupe se aktivno konsultuju u vezi sa pitanjima raznolikosti i inkluzije i dale su svoj doprinos u mnogim promenama politika. One su ključne za kontinuirano unapređivanje organizacije.
Borba protiv rasizma i diskriminacije: UNICEF-ov cilj je bude istinski inkluzivna organizacija sa ravnopravnim uslovima za sve ljude.
Rasizam i diskriminacija su neprihvatljivi i s obzirom na to da su pravičnost, ravnopravnost i ljudska prava u srži UNICEF-ovog mandata, naša organizacija mora da nastavi da se bavi ovim pitanjima kako u zajednicama u kojima radimo, tako i u okviru same organizacije. Zajedno ćemo nastaviti da budemo lideri u jačanju naše organizacione kulture i radu na identifikovanju i rešavanju strukturnih prepreka kako bi UNICEF zaista postao inkluzivno, raznovrsno i ravnopravno radno okruženje za sve.
Rukovodstvo i zaposleni u UNICEF-u pozivaju na iskrenu introspekciju i na promene. To je poziv svakome od nas i samoj organizaciji da sasluša druge, deluje, uradi više i bolje – što će dovesti do toga da i drugi čine isto.
U našim nastojanjima da budemo pravednija, inkluzivnija i ravnopravnija organizacija, postoji mnogo već urađenih stvari na koje možemo da se nadovežemo.
UNICEF-ov mandat, Osnovne obaveze za decu i Kodeks ponašanja UN navode osnovne vrednosti i standarde poštovanja i nediskriminacije kojih želimo da se pridržavamo.
UNICEF-ovo Odeljenje za ljudske resurse
UNICEF nastoji da bude organizacija koja uključuje osobe sa invaliditetom
Da li ste vi osoba sa invaliditetom? Kada se prijavljujete za posao u UNICEF-u, možete odlučiti da navedete svoj invaliditet i po potrebi zatražite razumne prilagođene uslove za vaš intervju ili testiranje. Vaša kontakt osoba iz ljudskih resursa će primiti vaš zahtevi i pomoći vam.
U ovoj poruci, Hanan Sulieman, zamenica izvršnog direktora za upravljanje, predstavlja naš pristup razumnom prilagođavanju i pravima zaposlenih sa invaliditetom u UNICEF-u.
UNICEF je posvećen rodno ravnopravnom radnom okruženju
UNICEF je 2018. godine dobio EDGE sertifikat i time postao prva agencija Ujedinjenih nacija koja je ispunila vodeći globalni standard metodologije procene i korporativne sertifikacije u oblasti rodne ravnopravnosti.
Proces za dobijanje sertifikata pod nazivom Ekonomske dividende za rodnu ravnopravnost, tzv. EDGE sertifikata, uključuje sveobuhvatni pregled rodne ravnopravnosti u četiri oblasti: rodna ravnoteža na svim nivoima; rodni jaz u platama; politike i prakse kojima se osiguravaju jednake karijerne mogućnosti za sve; i analiza ispitivanja zaposlenih u celoj organizaciji o iskustvima i percepciji rodne ravnopravnosti na radnom mestu.
Od 2018. godine, UNICEF ostvaruje drugi nivo EDGE sertifikata, tzv. EDGE Move, što nas svrstava među 13% najboljih sertifikovanih organizacija širom sveta. UNICEF takođe ostvaruje opšti rodni paritet i paritet među višim rukovodstvom.
To je u skladu sa UNICEF-ovim ciljem da se osigura pravično, inkluzivno i sigurno radno okruženje za sve zaposlene, bez obzira na njihov rodni identitet, i u skladu sa Sistemskom strategijom generalnog sekretara UN o rodnom paritetu.
UNICEF želi da stvori radno okruženje u kojem su dobrodošli svi zaposleni iz LGBTQI+ zajednice.
Pogledajte ovu video poruku izvršne direktorke UNICEF-a, Henrijete For, povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije, interfobije i transfobije (IDAHOBIT).