UNICEF ulaže u rešenja za obrazovni i zdravstveni sistem koja pokreće veštačka inteligencija
Devet startapova koji razvijaju digitalna rešenja za unapređenje pristupa i pružanja digitalnih usluga i sistema pridružuje se UNICEF-ovom Preduzetničkom fondu

- Dostupno na:
- Srpski
- English
UNICEF-ov Preduzetnički fond ulaže u devet novih startap preduzeća koja razvijaju tehnološke platforme otvorenog koda, sa veštačkom inteligencijom (VI) i mašinskim učenjem sa ciljem ubrzanog ostvarivanja ciljeva učenja, generisanja podataka za predviđanje zdravstvenih i medicinskih potreba, kao i za pružanje pristupa alatima na internetu po nižoj ceni i u okruženjima sa lošijim internetom.
Nova kohorta će dobiti investicije u američkim dolarima i/ili kriptovalutama bez preuzimanja vlasničkog udela preko UNICEF-ovog Preduzetničkog fonda i UNICEF-ovog Kripto fonda i godinu dana mentorstva sa tehničkim i programskim stručnjacima i partnerima UNICEF-a.
Žene su osnivačice ili suosnivačice u pet od devet startapa u ovoj rundi investicija, čime se Fondov portfolio kompanija koje predvode ili su osnovale žene penje na 43%. Ova kohorta takođe proširuje geografski obuhvat Fonda na Indoneziju i UAE.
Kovid-19 je stavio u fokus digitalni jaz unutar i između zemalja i regija, te je pristup digitalnim platformama i uslugama postao ključni prioritet. Rast tehnologija i alata na internetu znači da možemo obezbediti mogućnosti za podršku u vezi sa učenjem, zdravljem i psihosocijalnu podršku na svakom mestu, u svakom trenutku. U Fond je stiglo više od 450 prijava iz preko 75 zemalja u kojima UNICEF sprovodi svoje programe.
Portal Telemedicina (Brazil) razvija platformu koja pruža brzo, pouzdano i jeftino postavljanje dijagnoza u preko 300 gradova u Brazilu i Africi, tako što omogućava doktorima da postavljaju dijagnoze preko interneta i uz korišćenje integrisanog sloja zasnovanog na veštačkoj inteligenciji (VI) i uvida iz VI za zdravstvene radnike.
Om3ga (Srbija) razvija virtuelno rešenje za pretvaranje govora u tekst zasnovano na dubokom učenju sa integrisanim alatom za kreiranje četbota. Aplikacija trenutno podržava srpski, bosanski, hrvatski i crnogorski jezik, a ruski je u fazi razvoja. Radi i bez interneta, čime se deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom omogućava da komuniciraju čak i u udaljenim oblastima bez pristupa internetu i kada su u pokretu.
Formative Resilience (Indija) razvija model zasnovan na mašinskom učenju za predviđanje kvaliteta vazduha, pomoću sistema otvorenog koda za geografsku vizualizaciju koji se sastoji od slojeva koji prikazuju gustinu naseljenosti dece u regijama sa koncentracijama zagađenja iznad graničnih vrednosti koje preporučuje SZO.
O UNICEF-ovom Preduzetničkom fondu
Fond je osnovan 2016. godine i posebno je osmišljen za finansiranje tehnologija otvorenog koda u ranim fazama od kojih deca mogu imati koristi. Osnovna motivacija Preduzetničkog fonda jeste da prepozna „klastere“ ili portfolije inicijativa u vezi sa novim tehnologijama – kako bi UNICEF mogao i da oblikuje tržišta i da uči o tim tehnologijama i usmerava ih tako da pomognu deci. Ulažemo u rešenja grupisana oko industrija vrednih oko 100 milijardi američkih dolara koje pomeraju tehnološke granice kao što su: blokčejn, virtuelna i proširena stvarnost, mašinsko učenje i veštačka inteligencija.