رها

برنده جایگاه سوم دومین دوره مسابقه عکاسی مشترک یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «زندگی کودکان در دوران کرونا»

سجاد صفری
13 اکتبر 2021

همیشه و در هر رخدادی سوژه برای عکاسان خبری در جغرافیایی خارج از خانه عکاس شکل می‌گیرد، اما در موضوع کرونا سوژه دقیقا از بطن خانه من شکل گرفت، دختر من رها که در روزهای آغازین شیوع کرونا در ایران وارد ۵ سالگی می‌شد، همانند معنی اسمش بیشتر زمان خود را در خارج از خانه مانند مهدکودک، پارک و خانه اقوام سپری می‌کرد، اما با همه‌گیری ویروس کرونا، شیوه زندگی کودکان محصور گشت.

عکس‌های این مجموعه، داستان جدید زندگی رها را به تصویر می‌کشد.

رها در مقابل مهدکودکش که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شده است. قبل از شیوع ویروس کرونا، رها ۵ ساعت در روز در مهدکودک حضور داشت.

sajad 1
Sajjad Safari

رها به دلیل شیوع ویروس کرونا با خانواده پدری (عمه، پدر بزرگ و مادر بزرگش) تماس تصویری برقرار می‌کند. قبل از شیوع کرونا رها در هفته سه روز به خانه آنها می‌رفت.

sajad 2
Sajjad Safari

رها بر روی کاشی‌های خانه نقاشی با موضوع ماسک و کرونا کشیده است.

sajad 3
Sajjad Safari

در دوران قرنطینه رها و مادرش به جای رفتن پارک در حال بازی و ورزش بر روی پشت بام خانه هستند.

sajad 4
Sajjad Safari

رها و عروسکش با ماسک در مقابل اتاق پدرش که قرنطینه و مشکوک به ابتلا به ویروس کروناست ایستاده‌اند. پدر رها در این ایام به دلیل تماس با شخص ناقل، مشکوک به بیماری کووید-۱۹ بود.

sajad 5
Sajjad Safari

رها در حال تماشای انیمیشنی با موضوع استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

sajad 6
Sajjad Safari

در پی کاهش محدودیت‌ها‌، برای اولین بار رها پس از حدود یکسال‌، با ماسک به شهربازی خلوت و خالی و از بقیه بچه‌ها و همسالانش رفته است. او در شهربازی از  پدرش در مورد خلوتی شهربازی و نبود سایر کودکان سوال می‌کرد.

sajad 7
Sajjad Safari

بعد از برداشته شدن محدودیت‌ها به دلیل پایین آمدن آمار مبتلایان، رها پس از حدود یکسال به مسافرت خارج از شهر محل سکونت و سواحل دریای خزر می‌رود.

sajad 8
Sajjad Safari