برندگان مسابقه عکاسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف با موضوع کودکان مشخص شدند

06 آگوست 2020
qw
UNICEF

تهران، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ – حامد ملک‌پور، عکاس خبری، با مجموعه عکس «یک قلب، دو زندگی» برنده جایزه نخست مسابقه مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف ایران با عنوان «کودکان، امیدها و آرزوها»  شد. این مجموعه لحظات انتقال قلب یک کودک مرگ مغزی شده به کودک دیگر، احساسات متفاوت خانواده اهداء کننده و خانواده گیرنده و نیز بهبود تدریجی کودک دریافت کننده را به تصویر می‌کشد.

چهار مجموعه داستان تصویری دیگر از عکاسان خبری رسانه‌های ایرانی درجایگاه دوم تا پنجم این مسابقه قرار گرفتند. این مسابقه در سال ۲۰۱۹ و در سی‌امین سالگرد تصویب پیمان‌نامه حقوق کودک برگزار شد.

این مسابقه عکاسی به عنوان بخشی از همکاری مشترک معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف ایران و با هدف ارتقاء بازنمایی اخلاقی تصاویر کودکان در عکاسی خبری و نیز تأکید بر اهمیت داستان‌گویی تصویری برای بیان مسائل کودکان، برگزار شد.

 هیأت داوران متشکل از جاکومو پیروتزی، عکاس بین‌المللی از ایتالیا و کارشناسانی از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی کارشناسان دفتر یونیسف ایران، پس از بررسی مجموعه‌های ارسالی از مناطق مختلف کشور، برگزیدگان اول تا پنجم این مسابقه را به شرح زیر اعلام کردند:

۱. حامد ملک‌پور برنده یک دستگاه دوربین حرفه‌ای عکاسی، لوح تقدیر و تندیس برای مجموعه عکس «یک قلب، دو زندگی».

۲. عبدالله حیدری برنده یک دستگاه تلفن همراه هوشمند حرفه‌ای، لوح تقدیر و تندیس برای مجموعه عکس «دستان آبی» که کودکان و نوجوانان دارای اوتیسم و سندرم داون را حین اجرای موسیقی و شادی حاصل از این اجرا به تصویر می‌کشد.

۳. مهدی بلوریان برنده یک دستگاه تلفن همراه هوشمند حرفه‌ای، لوح تقدیر و تندیس برای مجموعه عکس «در جستجوی رویا» روایتگر زندگی از دیدگان آیسل، دختری با استعداد و توانمند از استان گلستان که با یک بیماری نادر بینایی دست و پنجه نرم می‌کند.

۴. مرتضی رفیع‌خواه برنده یک دستگاه هارد اکسترنال، لوح تقدیر و تندیس بخاطر مجموعه عکس «آرزوی بزرگِ آرزوی کوچک» که زندگی آرزو، دختری کوچک در یکی از روستاهای شهرستان تالش در شمال ایران، را به تصویر می‌کشد. این دختر آرزو دارد که تحصیلاتش را ادامه داده تا دکتر شود و علی‌رغم سختی‌های راه و مسیر طولانی، هر روز با انگیزه بالا به مدرسه می‌رود.

۵. مجید عسگری‌پور، برنده یک دستگاه هارد اکسترنال، لوح تقدیر و تندیس؛ برای مجموعه عکس «تلاش برای قهرمان شدن» که تصویر زندگی کودکی بدون پا است؛ این کودک با شنا  کردن قدرت خود را حفظ کرده و از زندگی علی‌رغم محدودیت‌ها لذت می‌برد.

این داستان‌های تصویری در وب‌سایت یونیسف ایران منتشر شده و با کلیک بر روی عنوان مجموعه عکس می‌توانید آنها را مشاهده فرمایید. مراسم اعطای جوایز که پیشتر قرار بود در زمستان ۹۸ برگزار شود به دلیل همه‌گیری کرونا ابتدا به تعویق افتاد و سپس لغو شد. جوایز برای برگزیدگان جشنواره ارسال شده‌است.

یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۲۰۱۹ میلادی دو کارگاه آموزشی برای حدود ۱۰۰ خبرنگار و عکاس خبری رسانه‌های کشور با موضوع اصول اخلاقی بازنمایی کودکان در رسانه‌ها شامل عکاسی خبری برگزار کردند.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

درباره یونیسف

 

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.