آرزوی بزرگِ آرزوی کوچک

برنده جایگاه چهارم در اولین مسابقه عکاسی خبری از کودکان با عنوان «کودکان، آرزوها و امیدها» که به صورت مشترک توسط یونیسف ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

مرتضی رفیع‌خواه، عکاس خبری
04 آگوست 2020

آرزو نام دانش آموزی است که در یکی از روستاهای جنگلی شهرستان تالش در شمال ایران زندگی می‌کند. روستایی که فاقد هرگونه امکانات رفاهی از جمله برق، آب لوله کشی، گاز، تلفن، آنتن تلفن همراه، جاده و خانه بهداشت است.

بزرگترین آرزویش این است که ادامه تحصیل دهد و در آینده پزشک شود تا ساکنان روستا مجبور نباشند برای درمان بیماری‌های خود، سختی سفر به شهر را تحمل کنند.

به علت فاصله نسبتا زیاد مدرسه های مقطع متوسطه از نقاط ییلاقی، اکثر دانش آموزان به ویژه دختران، پس از قبولی در مقطع ششم ابتدایی از ادامه تحصیل در مقطع متوسطه و بالاتر انصراف می‌دهند.

1
Morteza Rafikhah
آرزو عسگری پور 9 ساله بعد از بیدار شدن از خواب در اولین روز از مهر ماه دست و صورت خود را می‌شوید تا برای رفتن به مدرسه آماده شود.
2
Morteza Rafikhah
مادر آرزو، برای او لقمه نان پنیر آماده می‌کند تا پس از خوردن صبحانه آماده رفتن به مدرسه شود.
3
Morteza Rafikhah
مادر آرزو به او کمک می‌کند تا برای رفتن به مدرسه در اولین روز از سال تحصیلی آماده شود.
5
Morteza Rafikhah
آرزو و مادرش به همراه برادر کوچکش محمد در اولین روز از سال تحصیلی به طرف مدرسه حرکت می‌کنند. در روزهایی که هوا خوب باشد طی کردن این مسیر ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد. پدر آرزو دامدار است و به علت بردن دام‌ها به چرا نمی‌تواند او را در اولین روز از مدرسه همراهی کند.
5
Morteza Rafikhah
آرزو دانش‌آموز پایه سوم ابتدایی در اولین روز از سال تحصیلی درس‌های پایه دوم ابتدایی را دوره می‌کند.
6
Morteza Rafikhah
معلم آرزو دروس پایه دوم را با وی دوره می‌کند.
7
Morteza Rafikhah
آرزو یکی از درس‌های سال گذشته کتاب فارسی را می‌خواند.
8
Morteza Rafikhah
معلم مدرسه در ساعت تفریح با دانش آموزان فوتبال بازی می‌کند.
9
Morteza Rafikhah
او می‌گوید: «آرزو میکنم تا بتوانم درسم را ادامه دهم و دکتر شوم.» به علت دوری مدرسه‌های مقطع متوسطه از نقاط ییلاقی اکثر دانش آموزان به ویژه دختران پس از قبولی در مقطع ششم ابتدایی از ادامه تحصیل در مقطع متوسطه و بالاتر انصراف می‌دهند.
10
Morteza Rafikhah
آرزو در کنار دختر عمه اش شینا که 4 سال دارد و مادربزرگش تکالیف مدرسه‌اش را انجام می‌دهد.

برای مشاهده دیگر آثار برگزیده مسابقه «کودکان، آرزوها و امیدها» و همچنین دسترسی به بیانیه مطبوعاتی ما لطفا اینجا کلیک کنید.