دست‌های آبی

برنده جایگاه دوم در اولین مسابقه عکاسی خبری از کودکان با عنوان «کودکان، آرزوها و امیدها» که به صورت مشترک توسط یونیسف ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

عبدالله حیدری، عکاس خبری
03 آگوست 2020

آموزش موسیقی به افراد دارای اختلال رفتاری مانند اوتیسم و سندروم داون در روند بهبودی آنها موثر است. موسیقی به این افراد کمک می‌کند به هماهنگی بین احساسات  خود‌، حس شنوایی و مهارت‌های حسی-حرکتی و رفتارهای اجتماعی ، گفتار و تمرکز دست پیدا کنند. برخی از آنها از چهار سالگی به آموزش موسیقی مشغول بوده‌اند و در طول سال‌ها پشتکارو تمرین مداوم توانایی نواختن قطعات موسیقی مانند والس۱۶ (شوپن) و ترکیش‌مارش ‌(موتزارت) و لاو‌استوری (فرانیسس له) را پیدا کرده‌اند.

مربی موسیقی آنها  از ۱۷ سال پیش تاکنون به این کودکان آموزش نوازندگی پیانو داده است. او می‌گوید‌: «توانایی یادگیری آنها با یکدیگر متفاوت است و گاهی برای یادگیری و نواختن یک قطعه ممکن است ۱۱ سال زمان صرف شود. یکی از شاگردان دختر دارای اوتیسم شدید توانایی نوازندگی پیانو با چشم بسته را پیدا کرده است‌.»

او امسال تصمیم گرفت برای اشتغال آنها و ایجاد ارتباط این نوجوانان با مردم‌، یک کافه به نام داونتیسم که از ترکیب کلمه داون و‌ اوتیسم خلق شده، در تهران تاسیس کند‌.

شاگردان نوازنده‌اش‌ در این کافه به صورت شیفتی کار می‌کنند و به اجرای خوانندگی و نوازندگی می‌پردازند و برای کارشان دستمزد دریافت می‌کنند. در حال حاضر بیش از 35 نفر از کودکان دارای اوتیسم و سندروم داون در این کافه در ساعت‌های مختلف مشغول به کار هستد.

طبق  آمار سازمان جهانی بهداشت، مطالعات انجام شده طی ۵۰ سال اخیر نشان می‌دهد شیوع اوتیسم در سراسر جهان رو به افزایش است. آمار اوتیسم درایران طی یک  دوره مطالعاتی نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰ کودک یک نفر دارای اوتیسم است.

a1
Abdollah Heidari
یک پسر شش ساله با سندروم داون در حال تمرین پیانو با مربی‌اش. وی سعی دارد انگشتانش را بر روی کلیدهای پیانو قرار دهد.
a2
Abdollah Heidari
یک دختر نوجوان با اوتیسم شدید و یک پسر با سندروم داون. دختر با چشمان بسته در مؤسسه آموزش موسیقی پیانو می‌نوازد. وی نواختن پیانو را از شش سالگی آغاز کرد و اکنون قطعاتی از موتزارت و شوپن را می‌تواند اجراء کند.
a3
Abdollah Heidari
دختر نوجوان دارای اوتیسم در حالیکه مربی چشمانش را گرفته پیانو می‌نوازد.
a4
Abdollah Heidari
سه پسر نوجوان دارای اوتیسم در مؤسسه موسیقی به صورت جمعی آموزش آوازخوانی می‌بینند.
a5
Abdollah Heidari
سه پسر نوجوان دارای اوتیسم در مؤسسه موسیقی به صورت جمعی آموزش آوازخوانی می‌بینند.
a6
Abdollah Heidari
دو دختر دارای سندروم داون و دو پسر دارای اوتیسم در حین اجرای موسقی با مربی‌شان در مؤسسه موسیقی آواز می‌خوانند.
a7
Abdollah Heidari
دو نوجوان دارای اوتیسم در حال آماده کردن سفارش مشتری در کافی‌شاپ هستند.
a8
Abdollah Heidari
یک پسر دارای اوتیسم در حال سِرو نوشیدنی مشتری‌ها در کافی‌شاپ.
a9
Abdollah Heidari
یک دختر در حال اجرای سروی در کافی‌شاپ و یک دختر دیگر دارای سندروم داون در حال نواختن پیانو است.

برای مشاهده دیگر آثار برگزیده مسابقه «کودکان، آرزوها و امیدها» و همچنین دسترسی به بیانیه مطبوعاتی ما لطفا اینجا کلیک کنید.