ایران ۷۰۰هزار دوز واکسن اهدایی ژاپن را از طریق سازوکار کوواکس دریافت می‌کند

13 ژانویه 2022
covax
UNICEF Iran/Sayyari/2022

تهران، ۲۳ دی ۱۴۰۰ – جمهوری اسلامی ایران اولین محموله واکسن کووید-۱۹ آسترازنکا را که توسط دولت ژاپن اهدا شده است دریافت کرد. دومین محموله واکسن روز ۲۴ دی وارد کشور خواهد شد و بدین ترتیب مجموع واکسن‌های اهدایی به ۷۰۰هزار دوز خواهد رسید.

این واکسن‌ها از طریق کانال ارسال یونیسف در سازوکار کوواکس به ایران منتقل شده و روز پنج‌شنبه (۲۳ دی) وارد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران شد.

کوواکس سازوکاری به مدیریت مشترک «ائتلاف برای نوآوری در حوزه آمادگی برای اپیدمی»(CEPI)، «اتحاد جهانی برای واکسن و ایمن‌سازی» (GAVI) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) است که در آن صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) نقش کلیدی در ارسال واکسن برعهده دارد.

ایران به عنوان یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در سازوکار کوواکس، از آوریل ۲۰۲۱ تاکنون، در حدود ۶میلیون‌و۷۰۰هزار دوز واکسن کووید-۱۹ را با استفاده از منابع مالی و سهم اختصاصی خود دریافت کرده است.

سازمان ملل ایران از طریق کوواکس، انتقال محموله‌های دیگر واکسن به ایران را نیز تسهیل کرده است که عبارتند از: یک‌میلیون‌و‌۶۰۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به عنوان بخشی از «پوشش بشردوستانه» برای پناهندگان، ۲میلیون‌و۹۰۰ هزار دوز واکسن اهدایی ژاپن، ۲میلیون‌و۲۲۶هزارو۷۰۰دوز واکسن اهدایی ایتالیا و ۳۰۲هزارو۴۰۰ دوز واکسن اهدایی آلمان.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.