Trudnoća - vodič za treće tromjesečje
Savjeti za razdoblje od 29. do 40. tjedna trudnoće

Uskoro ćete dočekati prekrasnog novog člana svoje obitelji! Možda se osjećate umornije i neugodnije posljednjih tjedana, ali imate se čemu radovati!
Jeste li znali?
Prije početka porođaja uobičajeno je doživjeti Braxton-Hicksove kontrakcije, poznatije kao lažne trudove.
Kako se osjećate
Neke od tegoba koje ste imali u drugom tromjesečju nastavit će se. Osim toga, mnogim ženama teško je disati i primjećuju da moraju ići u toalet još češće. To je zato što beba postaje sve veća i vrši veći pritisak na vaše organe. Ne brinite se, vaša beba je u redu i ti će se problemi smanjiti nakon što rodite.
Uobičajeni simptomi
Iako je svaka trudnoća drugačija, neki simptomi koje možete osjetiti tijekom trećeg tromjesečja uključuju:
- žgaravicu
- hemoroide
- kratkoću daha
- osjetljivost dojki
- izbočeni pupak
- poteškoće sa spavanjem
- oticanje prstiju, lica i gležnjeva.
Briga o sebi
Budući da vaša beba dostiže puni termin, možda ćete se osjećati nelagodnije tijekom trećeg tromjesečja nego tijekom drugog. Da biste riješili takve nelagode, nakon što se prvo obratite svojem liječniku isprobajte neke od metoda navedenih u nastavku. Zapamtite, odluku uvijek trebate donositi na temelju vlastitih preferencija i onoga što vam je dostupno.
- Za žgaravicu pitajte svojeg liječnika za savjet o promjenama prehrane i načina života.
- Za poteškoće sa spavanjem pokušajte upotrebljavati jastuk za podupiranje cijelog tijela ili samo određenih područja kako biste si olakšali napetost dok se odmarate.
Zdrava hrana i redovita tjelovježba važne su tijekom cijele trudnoće. Održavajte redovitu rutinu vježbanja, ali nemojte se iscrpljivati. Kao zlatno pravilo, trebali biste moći voditi razgovor dok vježbate. Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom o vježbanju tijekom trudnoće. Nastavite jesti različite namirnice kako biste bili sigurni da dobivate dovoljno potrebnih nutrijenata.
Braxton-Hicksove kontrakcije
Tijekom trećeg tromjesečja također ćete osjetiti kontrakcije, što može biti znak stvarnog ili "lažnog" početka porođaja. Lažni porođajni bolovi nazivaju se Braxton-Hicksove kontrakcije i predstavljaju način na koji vas tijelo priprema za stvarni porođaj. Mogu se osjećati slično menstrualnim grčevima ili zatezanju u trbuhu.
Ne postoji medicinski tretman za Braxton-Hicksove kontrakcije, ali nešto ipak možete učiniti kako biste si olakšali nelagodu, primjerice:
- piti vodu
- promijeniti položaj (ako ležite, pokušajte ići u šetnju i obrnuto)
- opuštati se drijemanjem, čitanjem knjige ili slušanjem umirujuće glazbe.
Ako te metode ne umanje bol i ako primijetite da vaše kontrakcije postaju sve češće ili intenzivnije, obratite se svojem liječniku.
Početak porođaja
Većina žena rađa između 38. i 41. tjedna trudnoće, ali ne postoji način da saznate točan trenutak kada će porođaj započeti.
Na početku porođaja cerviks se širi, a mišići maternice počinju se skupljati u redovitim intervalima te će se s intervali vremenom smanjivati. Kontrakcije su slične menstrualnim grčevima, ali intenzivnije. Kako se maternica steže, možete osjetiti bol u leđima ili zdjelici, a trbuh će vam postati tvrd. Kad se maternica opusti, trbuh će ponovno postati mekan.
Osim kontrakcija, neki drugi znakovi da porođaj počinje uključuju:
- osjećaj oterećenja (osjećaj da se fetus spustio niže)
- gubitak sluznog čepa (primijetit ćete povećanje bistrog ili ružičastog iscjetka)
- pucanje vodenjaka (ruptura membrana).
Važno je napomenuti da neke od tih promjena možda nećete primijetiti prije početka porođaja. Ako mislite da je porođaj počeo, obratite se svojem liječniku.
Kako vaša beba raste tijekom trećeg tromjesečja
Tijekom te završne faze razvoja vaš se mališan sprema napustiti maternicu. Između početka trećeg tromjesečja i rođenja:
- oči mogu osjetiti promjene svjetla
- glava može imati malo kose
- može se ritati, hvatati i rastegnuti se
- udovi počinju izgledati bucmasto
- kosti se stvrdnjavaju
- razvoj krvožilnog sustava je završen
- razvoj mišićno-koštanog sustava je završen
- razvijaju se pluća, mozak i živčani sustav
- masnoća se i dalje povećava.
Na početku trećeg tromjesečja beba će biti duga oko 35 cm i težiti od 1 do 2 kg. Do trenutka kada rodite vaše će novorođenče biti dugo oko 46 do 51 cm i težiti nešto više od 3 kg.
Na što treba paziti
Tijekom trećeg tromjesečja trebali biste imati pet posjeta svojem liječniku: u 30., 34., 36., 38. i 40. tjednu. Za preporuke u vašoj zemlji provjerite pri svojem ministarstvu ili odjelu zdravstva.
Na što treba paziti
Iako sve žene različito doživljavaju trudnoću, trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom ako osjetite:
- obilno krvarenje
- glavobolje s točkicama ili trepćućim svjetlima koja ne prestaju
- iznenadno ili ekstremno oticanje
- smanjeno kretanje fetusa (beba bi se trebala kretati svaki dan)
- puknuće vodenjaka, a nema kontrakcija
- stalnu bol između kontrakcija.