Glas mladih - što ih najviše muči, kakvu podršku trebaju od odraslih i što ih ispunjava?
Što nam mladi govore

Kako biste definirali najveće probleme mladih vaše generacije?
„Depresija i anksioznost uzrokovane prevelikim očekivanjima okoline.“, Djevojka (19)
„Nisko samopouzdanje i slaba vjera u svoje sposobnosti.“
„Preveliki pritisak društva, ogromna količina stresa kojoj smo izloženi, visoki kriteriji, konstantna nesigurnost oko toga što će biti sutra, sve oko nas se rapidno mijenja, nemamo dovoljno smjernica u životu...“, Mladić (19)
„Najveći su problemi današnjice depresivno ponašanje, anksioznost koja se pojavljuje na bilo kojem druženju uživo zato što su mladi u velikoj mjeri naučeni pričati samo "online". Nedostatak samopouzdanja, najviše zbog takozvane današnje Instagramske ljepote. Svi žele biti lijepi, ali na umjetan način, pravo lice, koža, kosa više ne postoji, o stvarnom i lijepom prirodnom izgledu se ne priča..“, Djevojka (18)
„Sve više se javlja slika lažnog savršenstva koja je prisutna i na društvenim mrežama. Mladi koji se ne uklapaju u taj “kalup” često se osjećaju odbačeno ili nedovoljno dobro.“, Djevojka (19)
„Previše smo zaokupljeni internetom, medijskom slikom svijeta, mijenjamo sami sebe zbog društveno nametnutih normi.“, Djevojka (19)
„Najveći problemi mladih su kompleksi izazvani postavljenim društvenim standardima koje mladi slijede kako bi bili prihvaćeni u društvu, gube vlastito ja u svemu tome, povodljivost mladih, depresije, zatvaranje u sebe.“, Djevojka (19)
„Izgubljenost u smislu životnih odabira i ciljeva, neuključenost u neka važna socijalna pitanja, nepoštovanje od strane starijih.“, Djevojka (19)
„Gubljenje sebe i svog identiteta u "moru" sadržaja i informacija koji su dostupni, prevelika zaokupljenost materijalnim, usamljenost i nisko samopouzdanje.“, Djevojka (20)
"Otuđenost. Previše vremena koje se provodi na društvenim mrežama ugroza je za kvalitetu života osobe koja je u svojim formativnim godinama. Stvarni svijet mladi ne doživljavaju jer ga nikada nisu uistinu upoznali - gledaju stvarnost kroz mobitel. Kvalitetno druženje, šetnja, obiteljski ručak, odlazak u kino ili klub - nije se dogodilo ako nije potkrijepljeno storijem na Instagramu. Kada emocije kroz dugi period bivaju izražene samo putem emojija i GIF-ova, ne čudi previše što ih mladi ne znaju izraziti kada se s osobom nađu uživo." Djevojka (19)
„Previsoki (nerealni) standardi, usamljenost/izoliranost, teškoće uspostavljanja bliskih odnosa, medijski uvjetovan perfekcionizam.“, Mladić (23)
„Stres zbog škole.“, Mladić (14)
„Mislim da ih nije moguće definirati ni generalizirati jer jednostavno ima previše raznolikih problema (škola, budućnost, obitelj, ljubav, prijatelji...).“, Mladić (18)
„Neki su preopterećeni školom i sami si stvaraju dodatan stres zbog kojeg smo samo loše raspoloženi. Mislim da puno mladih muči i samopouzdanje baš zato što puno vremena provodimo na društvenim mrežama i stalno gledamo kako su tuđi životi "bolji" od našeg.“, Djevojka (18)
„Opsjednutost društvenim mrežama i pritisak da se ostvare u svim aspektima života.“, Mladić (19)
„Stres zbog obveza, manjak socijalnih vještina, previsok standard ljepote zbog kojeg se mladi ne osjećaju ugodno u svojoj koži...“, Djevojka (14)
„Cyberbullying, bullying općenito, sve više stresa i obaveza u sve mlađoj dobi, sve više odraslih koji od nas traže perfekcionizam, pritisak da radimo i učimo stvari koje ne želimo jer su STEM područja sad popularna u Hrvatskoj i praktički "ako ne ideš na FER nemaš budućnost", situacija u državi općenito je sve gora i sve više mladih budućnost traži vani, manjak privatnosti i izloženost svakakvim ljudima i stvarima na internetu, broj mladih ovisnih o opojnim sredstvima raste prilično brzo, sve veći broj mladih s mentalnim problemima…“ Djevojka (17)
„Mislim da je najveći problem to što svuda oko nas se prikazuju savršena tijela, savršene boje, savršene hobije savršeno sve pa zbog toga se mladi koji gotovi svi nemaju savršeno sve osjećaju manje vrijedno i pokušavaju se uklopiti kao netko tko nisu. Također škole stvaraju veliki stres i pritišću nas da imamo 100% gdje god da se okrenemo ako si ne želimo uništiti budućnost.“, Djevojka (13)
Kakvu podršku trebate od odraslih u svom životu?
„Imam osjećaj da znam ljude s kojima živim jednako dobro kao i neke poznanike, nikad nismo imali dublji razgovor od "kako je bilo u školi" ili "ah, znači ne voliš jogurt od pistacija". Ne znam da li ih ne zanima/ne znaju o čemu pričati/ne žele ili što se događa, ali držanje apsolutno bilo kakvog razgovora dubljeg od ovih prethodno navedenih je nemoguće, doslovno me počnu ignorirati, okrenu se televizoru/mobitelu/čemu god i prave se da me ne čuju. Od drugih odraslih ne mogu puno ni tražiti jer ih ne poznam dovoljno dobro da tražim nekakvu "vezu" ili što god bi trebala imati doma. Također imam osjećaj (zbog svoje veoma specifične životne situacije) kao da sam rastegnuta na sve strane, kao komad putra razmazan na 88 šnita kruha. Svi odrasli oko mene očekuju tonu stvari, i svatko ima neke svoje ideje što je najbolje i što ja trebam raditi, ali nitko ne želi objasniti kako ili mi pokazati, i nitko ne pita želim li ja išta od toga. Samo raste moja potreba da odem.“, Djevojka (17)
„Razumijevanje da smo mi generacija koja osim školovanja ima i probleme u obitelji s kojima se ne znamo nositi, probleme s mentalnim zdravljem i uz sve to mnoštvo obveza. Mislim da bi svi odrasli, a posebno profesori i drugi odrasli s kojima se susrećemo na svakodnevnoj bazi trebali više obratiti pažnju na takve stvari i imati više razumijevanja i ponekad nam izići u susret.“, Djevojka (18)
„Ne poznajem puno odraslih osoba na koje bi se mogao ugledati. Ono što bilo korisno dobiti od odraslih je uvažavanje mlade osobe kao ravnopravne, razumijevanje njene perspektive.“, Mladić (23)
„Trebam osjećaj sigurnosti i nade. Nade da će sve biti dobro, da sve ide dobro svojim putem i da će trud biti nagrađen. Nedostaje mi podrške za volonterski rad, teško je volontirati bez neke podrške kod kuće i ponekad mi roditelji stvaraju lagani pritisak o uspjehu u školi kao stvari koja bi trebala zauzimati prvo mjesto u mom životu, a to nije uvijek tako. Radi svog psihičkog zdravlja, volim staviti kazalište ili potrebe drugih (uključujući životinje) ispred školskog tj. akademskog uspjeha. Jasno mi je da se roditelji samo brinu, da nije ni njima lako jer mi žele stabilnu budućnost i stvarno ih cijenim i jako se trude da mi uljepšaju život. Što se tiče profesora, nisam kroz svoje školovanje dobivala puno podrške da rastem kao osoba, uglavnom nisu bili previše zainteresirani za osobe kakve će njihovi učenici postati.“, Djevojka (19)
„Od odraslih u svome životu trebam podršku koja uključuje povjerenje. Pod ovime mislim na moju potrebu da budem saslušana i shvaćena te da mi vjeruju da znam što radim i želim i da ću, ako zapnem, svakako zatražiti njihovu pomoć. Također trebam podršku u onim vremenima kada se ne osjećam najbolje i to najviše kroz zagrljaj i koju lijepu riječ, bez bilo kojeg oblika davanja lekcija. Smatram da obje stvari dobivam u dovoljnoj količini.“, Djevojka (20)
„Trebamo podršku za sve u životu s čim se susrećemo, a osobito za nama osjetljivije stvari, primjerice podršku u najtežim trenucima slabosti i nesigurnosti, a također trebamo vise razumijevanja od odraslih, više poštovanja i vremena za razgovor.“, Djevojka (18)
„Najčešće podršku kao riječ ohrabrenja i da činim ispravnu stvar. Mislim da nemam dovoljnu podršku ili ohrabrenje da izrazim svoje emocije, jer kad to učinim ili me se ne razumije ili netko kaže da to nema smisla i ne može tako biti, te ih najčešće onda ni ne izražavam.“, Djevojka (21)
Što vas ispunjava?
„Osim prijatelja i obitelji, stvari koje me ispunjavaju i pomoću kojih pronađem mir, su glazba i ples. Kada se osjećam tjeskobno ili pod stresom, volim otići na neko samotno mjesto i potpuno se udubiti (a često i pjevati) pjesme nekog mjuzikla. Tu su i probe folklora te brojne kulturno-umjetničke izvedbe.“, Mladić (19)
„Obitelj, prijatelji, pas, vjera. To crpim odlaskom na kavu, šetnju, misu, gledanje filmova i slično.“, Djevojka (22)
„Ispunjavaju me odnosi - obiteljski, prijateljski. Ispunjava me druženje, molitva, glazba, treniranje, knjige. Ispunjava me studiranje.“, Djevojka (22)
„Ispunjava me druženje s najbližima i ponekad ljubav.“, Mladić (18)
„Ispunjava me vjera. Ona daje okvir i puninu svemu što činim. Prije svega, otkriva mi smisao i daje nadu da dobro postoji te da ga treba tražiti u drugima i dijeliti dalje.“, Djevojka (19)
„Ispunjava me kad radim ono što volim (crtam) te kad ljudi prepoznaju moj trud i rad i tada dobijem riječi pohvale.“, Djevojka (19)
„Ispunjavaju me moja obitelj, druženje i zabava, prijatelji, sport, edukacija, ljeto, more, putovanje, razgovor, upoznavanje novih ljudi.“, Djevojka (17)
„Stjecanje znanja, bliska prijateljstva, umjetnost i religija.“, Mladić (19)
„Obrazovanje i umjetnost jer s time postižem ciljeve koje sam si zadala i isto tako i društvo (prijatelji, obitelj) bez kojih ne bih mogla. Crpim ih iz škole, interneta i komunikacije.“, Djevojka (15)
„Trening, pomaganje drugima, bliski odnosi.“, Mladić (23)
„U životu me ispunjava mnogo stvari između kojih je vjera, dečko i obitelj, rad, fakultet, ples, pjevanje, sviranje, glazba općenito, dobri filmovi i serije, moje mačke itd. Zahvalna sam što imam toliko izvora iz kojih mogu crpiti zadovoljstvo i ispunjenost te sam zbog toga, barem osobno smatram, dosta dobrog i stabilnog mentalnog zdravlja i u globalu sam jako zadovoljna životom kojeg živim i imam.“, Djevojka (20)