Konvencija o pravima djeteta
Djeca trebaju posebnu zaštitu
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
1989. godine svijet se ujedinio u želji da zajedno stvaramo svijet kakav zaslužuju djeca. Svijet u kojem će svako dijete imati priliku rasti, učiti, razvijati svoje sposobnosti i talente, odrastati u obitelji, biti sigurno i zaštićeno.
U trenucima kada se mijenjao svjetski poredak, padao Berlinski zid, rađao internet – svijet se ujedinio u obrani djece i djetinjstva.
20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu. Konvenciju je potpisalo 196 država, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području ljudskih prava u povijesti. Vlada Republike Hrvatske donijela je posebnu odluku kojom se na temelju notifikacije o sukcesiji od bivše države Hrvatska smatra strankom Konvencije o pravima djeteta od dana osamostaljenja, 8. listopada 1991. godine.
Prije prihvaćanja Konvencije o pravima djeteta, nije postojalo široko prihvaćanje temeljne veze između dobrobiti djece i snage društava u kojima žive. Zato je Konvencija tako važna prekretnica. Konvencija je prvi dokument u kojemu se djetetu pristupa kao subjektu s pravima, a ne samo kao osobi koja treba posebnu zaštitu. Konvencija o pravima djeteta je pravni akt koji ima snagu zakona i obvezuje stranke na pridržavanje njezinih odredaba te uključuje pravo nadziranja primjene u državama koje su ju prihvatile i ratificirale.
Prava djece nemaju rok trajanja. Ona su univerzalna i svevremenska. Djeca su naša budućnost, no njihova budućnost počinje sada. Svaka generacija, prilika je za stvaranje temelja za novi, bolji svijet. Prilika koju ne smijemo propustiti. Prilika da stvorimo svijet dostojan djeteta.
Dječja prava su prava kojima se štite sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga. Dječja prava svakom djetetu trebaju osigurati mogućnost da dosegne najviše što može. Sva su prava povezana i jednako važna. Osim što nam prava pripadaju jer smo se s njima rodili, jednako je važno da poštujemo i tuđa prava.
Svi koji žele upozoriti na slučaj povreda prava djeteta, mogu se javiti Uredu pravobraniteljice za djecu na e-mail adresu info@dijete.hr. Prijave se mogu odnositi na povrede prava pojedinog djeteta ili na opće pojave koje ugrožavaju prava i interese djece.
Pročitajte i Brošuru s uputama "Kako podnijeti prigovor UN-u za kršenje prava djece u svojoj zemlji"
Iskoristite naše materijale da s djecom razgovarate o pravima djece, zaigrajte igre o dječjim pravima, ili se zabavite uz tematsku bojanku i crtić.
Učimo o pravima djece:
- Crtić - Svi imamo prava
- Crtić - Prava djece s Ruby i Jackom
- Bojanka (za print) - Koja je boja prava?
- Online igra - Čovječe, ispravi se
- Društvena igra (za print) - Svako dijete ima pravo...
- Konvencija o pravima djeteta na jeziku prilagođenom djeci
Crtić "Svi imamo prava" namijenjen je djeci od tri do šest godina no može biti zanimljiv i poučan i djeci u nižim razredima osnovne škole.

Više o crtiću "Svi imamo prava" pročitajte OVDJE.
Preuzmite bojanku "Koja je boja prava?"!


Pogledajte crtić Prava djece s Ruby i Jackom
Igra Čovječe, ispravi se
Ured UNICEF-a za Hrvatsku objavio je jedinstvenu online igru Čovječe, ispravi se koja je posvećena pravima djeteta. To je ujedno i prva igra u Hrvatskoj prilagođena slijepoj i slabovidnoj djeci. Zaigraj igru i kreni na zabavno putovanje kroz prava koja pripadaju tebi i svoj drugoj djeci na svijetu. Otkrij zašto su prava iznimno važna, koja je razlika između potreba i želja, kakva sve prava postoje i još puno toga na covjeceispravise.unicef.hr.
Festival prava djece
UNICEF u Hrvatskoj radi na širenju svijesti o pravima djece kroz sve što radimo, a od 2009. godine kroz Festival prava djece progovaramo o temama prava djece s djecom, mladima, edukatorima i stručnjacima.
Na Festivalu prava djece svake godine sudjeluje tisuće djece i mladih iz cijele Hrvatske. Riječ je o festivalu koji slavi i promiče filmsko stvaralaštvo djece i mladih, ali i filmska ostvarenja odraslih autora koji promiču prava djece i mladih.
Kroz debatne projekcije srednjoškolci dobivaju priliku razmjenjivati mišljenja o raznim temama. Festival prava djece prvi je i jedini u potpunosti inkluzivan festival u Hrvatskoj – svi filmski naslovi prilagođeni su osobama oštećena sluha i vida, a sudjelovanje je u potpunosti besplatno jer želimo da kulturni sadržaji budu dostupni svima.