Deset savjeta o mentalnom zdravlju i dobrobiti za učitelje
Kako brinuti o svom mentalnom zdravlju

Kako se škole ponovno otvaraju, važno je brinuiti o svom mentalnom zdravlju i dobrobiti. To vam pomaže da imate više pozitivne energije za sebe, svoju obitelj, učenike i njihove obitelji. Evo 10 savjeta kako to možete učiniti!
Odvojite vrijeme za opuštanje
Razmislite o tome što vam pomaže podići raspoloženje i nositi se sa stresnim situacijama - bilo da se radi o igri s djecom, šetnji, razgovoru s prijateljima, brizi o biljkama, čitanju knjige ili isprobavanju novog recepta. Odvojite vrijeme za opuštanje. Ovakve su aktivnosti važne.
Planirajte unaprijed
S početkom nastavne godine, možda imate mnoštvo ideja za rad s učenicima i dodatni angažman te je dobra organizacija i planiranje iznimno važno. Na vrijeme napravite popis svih svojih zadataka i aktivnosti za dan ili tjedan. Za planiranje tjedna koristite dnevni planer ili bilježnicu. Postavite male ciljeve i napravite odgovarajuće pauze. Pomoći će vam u boljem planiranju vremena i ublažiti stres zbog previše neplaniranih poslova.
Postavite granice
Pandemija COVID-19 rezultirala je povećanom razinom stresa u životu mnogih učitelja zbog prelaska na novi način poučavanja, situacija u kojima paralelno morate raditi i nastavu uživo i nastavu na daljinu, brigom za svoje zdravlje i brigom za obitelj. Mnogi učitelji, bez obzira na to podučavaju li trenutačno online ili u učionici, tijekom cijelog dana razmišljaju o potrebama svojih učenika. Pobrinite se da postavite granice kako biste imali vrijeme za sebe, kako biste bili s obitelji ili uživali u onome što volite raditi. Jedan jednostavan način za stvaranje granica je obraćanje pažnje na to kako se osjećate tijekom svakodnevnih aktivnosti i slušanje znakova koji vam mogu reći da nešto ne ide kako treba. Odvojite vrijeme u kojem se pripremate za nastavu i vrijeme za sebe. Razmislite o zakazivanju točnog vremena tijekom dana kako biste imali posebno vrijeme za podršku učenicima izvan učionice. Pobrinite se da učenici i njihovi roditelji/skrbnici znaju koje je najbolje vrijeme da vas kontaktiraju. Odredite (i držite se) vremenskog perioda prije spavanja koje je "bez tehnologije" - kad pazite da ne provjeravate e -poštu i poruke. Također možete razmisliti o postavljanju podsjetnika koji će vam pomoći da zapamtite svoje granice. Ako mislite da drugi ne poštuju ove granice, razmislite o načinima na koje možete ljubazno i s poštovanjem razgovarati s njima, podijeliti ono što znate o važnosti zaštite mentalnog zdravlja i kako vam vaše granice u tome pomažu.
Cijepite se
Cijepljenje će vas zaštititi od teških infekcija COVID-19, hospitalizacija i smrti te može ublažiti sigurnosne brige pri povratku u škole. Također će zaštititi vašu obitelj, vaše učenike i njihove obitelji. Nakon cijepljenja morat ćete nastaviti poduzimati mjere opreza, no s osjećanjem sigurnosti definitivno ćete se osjećati bolje!
Prilagodite svoja očekivanja
Ovo je razdoblje prilagodbe za sve i zato nemojte biti prestrogi prema sebi. Jedino što možete je potruditi se prilagoditi promjenama najbolje što možete. Kako vrijeme bude odmicalo, obrazovni sustav će se prilagođavati, napredovati u učiti.
Steknite nove vještine i cijenite one koje već imate
Stjecanje i savladavanje novih vještina pomoći će vam na profesionalnom putu te će vam pružiti veće samopouzdanje. Možete se prijaviti na internetske tečajeve, virtualne radionice, webinare ili gledati edukativne videozapise kako biste poboljšali svoje digitalne vještine i prilagodili se alternativnim metodama poučavanja. Ne zaboravite cijeniti vještine koje već imate. One vam mogu pomoći da naučite još više!
Budite nježni prema sebi
Ako se osjećate preopterećeno, podijelite svoje osjećaje s kolegom/kolegicom, prijateljem/prijateljicom ili članom obitelji. Razgovor s nadređenom osobom pomoći će im da vas razumiju i ponude podršku. Upamtite, zdrav odnos će imati pozitivan utjecaj na djecu koju podučavate.
Ostanite društveno povezani
Važno je da ostanete emocionalno i društveno povezani sa svojim prijateljima, obitelji i kolegama. Ako to nije moguće uživo, proslavite sretne prigode putem video poziva, uključite se u virtualne radne grupe ili se pridružite online klubovima knjiga. Kad se viđate s drugima, preferirajte aktivnosti na otvorenom i pridržavajte se preporuka za zaštitu zdravlja.
Budite fizički aktivni
Dokazano je da je tjelesna aktivnost snažan faktor u prevladavanju stresa i tjeskobe. Redovitim vježbanjem možete podići razinu energije, bolje spavati noću, poboljšati pamćenje te biti opušteniji i optimističniji. Čak i kratkih 10 minuta brzog hodanja pomoći će vam podići raspoloženje.
Ako je potrebno potražite podršku u očuvanju mentalnog zdravlja
Pobrinite se za svoje mentalno zdravlje i dobrobit te potražite podršku u očuvanju mentalnog zdravlja ako imate znakove depresije, tjeskobe ili sindroma izgaranja na poslu. Osjećaj umora i nezadovoljstva nije isto što i depresija. Glavni simptomi depresije, anksioznosti, izgaranja na poslu i drugih problema mentalnog zdravlja koji zahtijevaju posebnu pozornost na mentalno zdravlje uključuju umor, nesanicu, ubrzani rad srca i disanja, osjećaj opasnosti, promjene u apetitu i gubitak težine, osjećaj beznađa, uporne glavobolje, boli te probavne probleme koji ne prolaze. Ako se ne liječe, ovi simptomi mogu vam onemogućiti radostan i aktivan život. Prepoznavanje ovih znakova i traženje medicinske ili psihološke podrške prvi je korak koji će vam pomoći da se osjećate bolje, pa čak i spriječiti druga ozbiljna medicinska stanja.