11 savjeta za bolju komunikaciju s vašim tinejdžerima

Kako razgovoru pristupiti suosjećajno i s razumijevanjem

UNICEF
Mladići razgovaraju s tatom
Pančić/UNICEF

Kvalitetan odnos s vašim djetetom koje prolazi kroz turbulentno razdoblje adolescencije temelj je pružanju učinkovite podrške njihovoj mentalnoj dobrobiti te socijalnom i emotivnom učenju i sazrijevanju. Kada nekoga volimo, zanimamo se za njih, za njihove misli i za to kako se osjećaju. Kako vaše dijete odrasta, komunikacija je jedan od načina na koji možete pokazati svoju ljubav i poštovanje.

Gradite vaš odnos

1. Pokažite zanimanje za ono što je važno vašem djetetu i tako mu pokažite da vam je stalo.

2. Podijelite stvari o sebi i pronađite način da se povežete i stvorite zajedničke interese.

3. Pitajte vaše dijete za mišljenja, stavove i njihov kut gledanja kako biste ih bolje razumjeli.

4. Nadogradite komunikaciju koju ste imali sa svojim djetetom dok su bili mlađi – komunikacija je važna od djetinjstva do odrasle dobi, a ako ste vi i vaše dijete dobro komunicirali, dijelili svoje osjećaje i misli, vjerojatnije je da će se to nastaviti kako napreduju kroz adolescenciju.

Aktivno slušajte

Aktivno slušanje iznimno je važno kada razgovarate sa svojim djetetom. Osoba koja aktivno sluša je angažirana, brižna, ne osuđuje i pokazuje empatiju, čak i kada (osobito tada) kada se ne slažu s pogledima i stavovima s druge osobe. Iako se neki stavovi pogledi vašeg djeteta možda razlikuju od vaših, pokažite im da poštujete njihova mišljenja i stavove. To će biti korisno i njima, jer tako uče da i oni trebaju poštovati vaša mišljenja i stavove. Aktivno slušanje pomoći će vašem djetetu da osjeća da ga čujete, da ga razumijete, te će se osjećati mirnije i manje usamljeno. Nasuprot tome, ako ne slušamo aktivno, riskiramo da se osjećaju kao da odbacujemo njihove brige i poništavamo njihove osjećaje. Zbog toga se mogu osjećati kao da se trebaju braniti te se mogu osjećati frustrirano, usamljeno ili povrijeđeno.

5. Budite svjesni neverbalnih poruka koje šaljete. Održavanje kontakta očima, potvrdno kimanje, zabrinuti pogled ili ohrabrujući osmijeh male su geste koje im daju do znanja da obraćate pažnju. Koristite prirodni govor tijela i znakove zbog kojih vaše dijete osjeća da ste prisutni, zainteresirani i da vam je zaista stalo. Čak i bez korištenja riječi, možete pokazati da slušate i da vam je važno ono što vaš adolescent govori.

6. Postavljajte pitanja otvorenog tipa koja će vam pomoći bolje razumjeli kako se vaše dijete osjeća. Ova pitanja nemaju točan ili pogrešan odgovor; jednostavno vam pomažu da steknete uvid u ono što vaše dijete misli. Primjerice, možete pokušati s bilo kojim od sljedećih pitanja: "Možeš li objasniti što misliš kad kažeš...", "Zašto se osjećaš uznemireno kada..." ili "Što misliš kako bi se osjećao/la da...". Upotrijebiti riječi i rečenice koje su prirodne i vama i djetetu kako biste pokazali suosjećanje.

7. Ponovite ono što je dijete reklo kako biste potvrdili da ste čuli i dobro razumjeli. Možete reći: „Ako sam dobro razumio/jela kažeš da… ili „Jesam li u pravu ako sam razumio/jela da osjećaš…“.

8. Daje pozitivnu povratnu informaciju. Davanje konkretnih trenutnih pohvala može pomoći u izgradnji samopouzdanja i samopoštovanja adolescenata te ih potaknuti da nastave s istim ponašanjem. Primjerice, ako vaše dijete kaže da se osjećalo jako pod stresom, možete odgovoriti tako što ćete reći: "Hvala što si bio/bila hrabar/ra i što si podijelio/lila kako se trenutačno osjećaš sa mnom" ili "Može biti teško nekome reći kada se ne osjećamo dobro. Tako mi je drago što si to podijelio/ila sa mnom.”

9. Uvažite ono što vaš tinejdžer kaže. To može pomoći tinejdžerima da prihvate svoje emocije i osjećaju se sigurnim da kažu što misle i osjećaju. Primjerice, mogli biste reći: "Razumljivo je da si trenutačno ljut/a. I ja bih se tako osjećao/la da sam na tvom mjestu.“ Ili "Žao nam je što osjećaš toliki stres. I ja bih se tako osjećao/la da sam na tvom mjestu. Idemo zajedno vidjeti možemo li napraviti nešto da ti olakšamo.“.

10. Ponekad vašem tinejdžeru možda neće biti lako razgovarati o tome što ga brine, a vi možda nećete znati što biste rekli. U redu je djetetu objasniti da ste tu za njega, da ste spremni razgovarati i slušati u svakom trenutku. Nemojte forsirati razgovor ako vaš tinejdžer nije u stanju opisati što mu se događa.

11. Komunikacija nije samo dijeljenje problema ili teških osjećaja. Važno je podijeliti smiješne stvari, ono što je dobro prošlo tijekom dana i pronaći prilike da se zajedno nasmijete i budete privrženi na način koji je ugodan vašem tinejdžeru. Zajednička zabava i smijeh prekrasan su način da se osjećate dobro i ojačate svoju vezu!

 

Ovaj se članak temelji na Vodiču za učitelje UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije kroz stripove „Magnificent Mei and Friends“.