25 младежи представиха своите виждания и решения за по-добро и зелено бъдеще по повод Деня на земята
Посолството на Кралство Нидерландия и УНИЦЕФ България организираха младежка дискусия за околната среда и измененията на климата

- Български
- English
Замърсяването на околната среда и измененията в климата са значителна заплаха за правата на децата и младежите в световен мащаб. Чистата, здравословна и устойчива околна среда сама по себе си е право на човека и е необходима, за да могат децата и младите хора да живеят пълноценен живот.
Проблемите по отношение на околната среда са на лице и в България, където децата са изложени на замърсяване от отпадъци, мръсен въздух и лоша инфраструктура по отношение на алтернативни методи за придвижване. Според Доклад 17 на „Иноченти“: Места и пространства България е сред държавите с най-голям процент деца, живеещи при тежки битови лишения, което означава пренаселеност, съчетана с влага, тъмнина или неподходящи санитарно-хигиенни условия.
За да се адресират тези проблеми, Посолството на Кралство Нидерландия и УНИЦЕФ България организираха дискусия с младежи на тема климат, околна среда и образование на 18 април. Участие взеха 25 младежи на възраст между 14 и 24 години от Кюстендил, София, Стара Загора и Радомир, включително и бежанци от Украйна. Целта беше да се съберат техните идеи за подобрения по отношение на климата и околната среда, които да бъдат представени пред отговорните институции и хората, вземащи решения.


Г-н Симон ван дер Бург, Посланик на Кралство Нидерландия в България и Представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн приветстваха всички участници и ги поздравиха за тяхната ангажираност по въпросите за околната среда.
„Децата и младежите са далеч по-засегнати от проблемите по отношение на климата и околната среда. Щастливи сме да виждаме, че днес те са много по-ангажирани и запознати с тези теми и именно затова ние от УНИЦЕФ високо ценим тяхното мнение. Искрено вярваме, че включването им във взимането на решения по отношения на климата ще има съществено значение за формирането на нашето по-добро колективно бъдеще.“, каза Кристина де Бройн, Представител на УНИЦЕФ за България.
По време на събитието младите активисти дискутираха, обменяха мнения и заедно оформиха идеите си по теми като интегрирането на образованието за климата в учебните програми, участието на младежите в политическия процес и включването им във всички решения, свързани с опазването на околната среда.


Идеите на участниците бяха представени пред Заместник-председателя на Комисията по въпросите децата, младежите и спорта - Илина Мутафчиева, представителят на УНИЦЕФ Кристина де Бройн и посланикът Симон ван дер Бург.
Част от предложенията на младежите включваха идеи за интегриране на зелено образование в началния училищен етап, подобряване на практическите умения за опазване на околната среда с час по „Зелено предприемачество“ и „Зелени дни“, подобряване на градската среда с повече дейности за залесяване и почистване. Младежите подчертаха и нуждата от повече финансиране за младежки инициативи и за подобряване на инфраструктурата в градовете.