Мобилният екип в Сливен – мост между два свята
Как специалистите, наети по пилотния проект „Европейска гаранция за детето“, помагат на семействата в един от най-големите ромски квартали в България

- Достъпно на:
- Български
- English

Дъждовен ден. Улици без асфалт. Сиви облаци поемат дима от стотиците комини на къщите и се сливат с него в едно. Отнякъде в кв. Надежда се чува детски смях. Малка пъстра група усмихнати лица с любопитни очи наднича зад оградата на двор, край който минават „външни“ за квартала хора. Улицата пресичат Дарина и Деяна, социалните работници от мобилния екип към ЦОП Сливен, назначени по пилотния проект "Европейска гаранция за детето", финансиран от Европейската комисия и изпълняван с подкрепата на УНИЦЕФ.
Работният ден на двете жени вече е започнал. Само преди минути са пресекли „входната врата“ на един от най-големите ромски квартали в България. Наричат така подлеза, който дели кв. „Надежда“ от останалата част на гр. Сливен. Подлезът разделя два свята, които Дарина и Деяна опитват да приближат един към друг.
„Това е една затворена общност, в която трудно допускат външни хора“, разказва Деяна Топалова – социален сътрудник към КСУДС към ЦОП Сливен.
„Трудно е до момента, в който усетят, че сме по-близки до тях и наистина идваме с грижа и внимание“, допълва Дарина Владова – социален работник към КСУДС към ЦОП Сливен.
След месеци работа в квартала двете жени печелят доверието на хората от района. Спират ги на улицата, разпитват ги, споделят проблемите си. Децата им се радват, знаят, че родителите им ги приемат в домовете си, защото им помагат.
На прага на дома си с усмихнато лице ни посреща Йовка Борисова. Омъжила се е на 15 г., а на 16 вече родила дъщеря си Минка. Социалните работници посещават семейството често. Насочват майката как да смени адресната си регистрация, за да може да получава социални помощи. Благодарение на помощта на Дарина и Деяна, семейството е включено в програмата „Грижи, игри и знания за всяко дете още от детската градина“, която подготвя малката Минка за детска ясла.


„Минка е един от добрите примери на деца, които имат поставени ваксини, проследява се тяхното развитие, ходят редовно на консултации. Това е основен проблем при много други семейства“, разказва Дарина.
Йовка очаква свободно място за дъщеря си в детска ясла, а самата тя обмисля предложението на мобилния екип да продължи своето образование, което е прекъснала в 5 клас.
Един от основните проблеми, пред които Дарина и Деяна се изправят е работата с малолетни майки. Често младите жени се притесняват да говорят за проблемите си пред останалите членове на семейството и търсят помощта на социалните сътрудници в „Детска и младежка зона“, където се намира изнесеното работно място на мобилния екип към ЦОП. Тук майките получават грижи и съвети, свързани със семейното планиране, отглеждането на децата, избора на лекар.
Освен в Сливен, мобилният екип работи и в още 16 села. Всеки ден посещава поне по четири семейства. Дарина и Деяна влизат в квартали и села, до които другите услуги не достигат. Често се налага да оставят автомобила си и да вървят пеш до уязвимите семейства, които живеят в отдалечени и труднодостъпни махали. Такъв е случаят в с. Сотиря. Там временно се е настанило семейството на Величка Илиева. Детето й Елиф е родено в Германия, но няма български документи. Мобилният екип успява да преведе и легализира акта за раждане на момченцето и малкият Елиф вече може да бъде записан при личен лекар, а майка му да получава социални помощи.

Освен на терен, Дарина и Деяна посрещат децата и в Комплекса за социални услуги за деца и семейства към ЦОП Сливен. Там социалните работници продължават заниманията с малките жители на квартал Надежда – пеят, рисуват, четат и смятат заедно с тях. Целта е децата да сменят обстановката, да се докоснат да нова среда и да открият един нов свят, различен от този, който познават.


„Малки стъпки правим, но има резултати“
- разказва Деяна.
Очите й се пълнят със сълзи, когато споделя, че с работата като социален сътрудник се доближава до своята неосъществена мечта – да бъде педагог.
Работният ден за двете жени приключва, но всяка от тях отнася със себе си малките победи и усмивките на децата, на които са помогнали.
За две години мобилният екип в Сливен е посетил 217 уязвими семейства и e подкрепил 97 деца.
Общо 7 мобилни екипа са създадени за работа на терен с уязвими общности в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“. Проектът се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.
Наети са 22 допълнителни социални работници и сътрудници към Центровете за обществена подкрепа (ЦОП) и други социални услуги за превенция на рисковете и подкрепа на децата и семействата им в пилотните общини - Бургас, Казанлък, Котел, Сливен, Средец, Стара Загора и Твърдица.
Задачата на мобилните екипи е да предоставят интегрирана подкрепа на трудни за обхващане деца и семейства, да картографират техните специфични уязвимости и да предприемат мерки за тяхното преодоляване. Подкрепата включва предоставяне на информация, консултиране, насочване към услуги, мерки за предотвратяване на отпадането от училище, улесняване на достъпа до здравни, образователни и социални услуги и помощи, разработване и изпълнение на програми за превенция на ранните бракове, за семейно планиране и за превенция на разделянето на семействата. Екипите работят заедно със службите за социално подпомагане и отделите за закрила на детето по общи случаи за цялостна подкрепа на родителите и децата.
От март 2021 г. до декември 2022 г. екипите са обхванали 3 386 деца и 2 522 родители в уязвимо положение.
