Українська молодь створює своє майбутнє за допомогою семінару ЮНІСЕФ

«Молоді люди – наприклад, ті, кого ви зустрічаєте тут, будуть стрижнем майбутніх змін у нашій країні. Їм просто потрібен час і трохи поштовху від нас».

Катерина Баклицька
image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi
05 Листопад 2019

Кімната вибухає оплесками, коли Ярослав Мінкін говорить веселій групі молодих людей, що вони будуть грати у гру під назвою «Заклинач змій».

«Правила прості, – нагадує їм Ярослав, – Ви маєте знайти собі пару, щоб одна людина в парі була з Вінницької області, а друга – з Луганської».

Це завершення напруженого дня, наповненого лекціями, зустрічами та командною роботою, але учасники Майстерні молодіжної демократії мають натхнення активно налагоджувати контакти. Вони швидко починають заводити нові знайомства та зігрівати похмурий вечір усмішками.

image
Photos: UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi
Ярослів Мінкін, голова організації СТАН

Ярослав очолює молодіжну організацію СТАН, що допомагає провести нинішню п’ятиденну Майстерню молодіжної демократії в м. Жмеринка. Це третя майстерня, що проводиться СТАНом за підтримки ЮНІСЕФ та Європейського Союзу (ЄС). Під час таких заходів 25 молодих людей з Луганської області навчаються зі 25 своїми однолітками з Вінницької області.

«В Україні багато говорять про те, що молодь повинна брати участь у політиці, в бізнесі та у громадянському русі, – каже Ярослав. – Але найчастіше молоді люди мають дуже обмежений доступ до процесів прийняття рішень, оскільки ні школа, ні батьки, ні навіть друзі не розповідають їм про те, як вони можуть впливати на ці процеси. Ось чому ми навчаємо їх лідерству, критичному мисленню та активізму. Ми також заохочуємо їх брати участь у різних молодіжних ініціативах, щоб вони ставали агентами змін на рівні своєї громади, а також на рівні країни».

Саме на це надихнула сьогоднішня майстерня 16-річну Лізу Єфремову. П’ять місяців тому вона переїхала з рідного міста Луганська до Рубіжного. Нині студентка медичного університету Ліза сподівається використати засвоєні навички, щоб створити більше можливостей для молоді в своїй громаді.

image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi
Ліза Єфремова, 16 (л)

«Я хочу допомогти іншим молодим людям стати активнішими. Я сподіваюся, що зможу повести молодих людей за собою і показати їм, що ми можемо брати участь у важливих речах».

Ліза Єфремова

У старшій школі Лізу цькували однокласники, але вона знайшла в собі сили постояти за себе. Відтоді вона ділиться своїм досвідом з іншими молодими людьми.

«Я хочу створити власну громадську організацію і проводити семінари у своєму місті. Сподіваюся, що моя Луганська область буде рухатися вперед разом із рештою України».

image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi
Богдан Колесніков, 17 років

17-річний Богдан Колесніков із села Бутове на Луганщині сподівається об’єднати місцеву громаду в своєму селі.

«Цього літа ми організували захід для молоді у Бутові. Ми створили кінотеатр на відкритому повітрі, отримали електроенергію від місцевого підприємця, переконали місцеву владу дати нам проектор, показували фільми і пили чай. Усім це сподобалося!»

«Ми вирішили зробити кінотеатр на відкритому повітрі, але у нас не було досвіду управління проектами. Тому я прийшов сюди, щоб розвинути свої навички проектного менеджменту. Я також хочу стати публічним спікером і читати лекції для молодих людей, щоб заохотити їх ставати активнішими».

Богдан вважає, що Майстерня молодіжної демократії допоможе йому стати кращим лідером. «Я вчив би молодих людей не боятися, а просто пробувати різні речі», – говорить він.

image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi

Завдяки підтримці ЮНІСЕФ та ЄС молодіжна організація СТАН об’єднала 75 молодих людей з Луганської області віком від 14 років. Це надзвичайно важливо для сьогодення, коли східні області України та багато сімей, що проживали там, опинилися розділеними через конфлікт.

Однією з надихаючих молодих спікерок на сьогоднішній Майстерні молодіжної демократії стала Аліна Паламарчук, 16-річна громадська активістка зі Жмеринки. Вона розповіла про свою роль голови громадської організації «Асоціація молодих громадян Жмеринки».

image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi
Аліна Паламарчук, 16 років

«Наша робота – будувати власне майбутнє», – говорить Аліна, – Я вважаю, що якщо молоді люди з раннього віку будуть залучені до різних аспектів розвитку суспільства, якщо вони знатимуть, як змінювати свою громаду, нам буде легше будувати нашу країну в майбутньому».

Основна мета Аліни як лідерки – знайти більше способів участі молоді у прийнятті рішень. «Уряди зміняться, люди, які перебувають при владі, з часом підуть, і ми прийдемо їх замінити».

image
UNICEF/2019/Zhmerynka/Taras Bezpalyi

Ярослав усвідомлює, наскільки важливі молодіжні майстерні з питань демократії для майбутнього України.

«Ви бачите, що між людьми наче будуються маленькі мости, – каже Ярослав. – Молоді люди з Луганської та Вінницької областей додавалися до друзів у соціальних мережах і разом розробляють плани подальших дій. Вони вже думають про ті зміни, що можуть зробити разом. Якби не такі проекти та підтримка ЮНІСЕФ та ЄС, ці молоді люди, можливо, не зустрілися б. Дуже важливо, щоб подібні проекти підтримувались у майбутньому».

«Молоді люди – наприклад, ті, кого ви зустрічаєте тут, будуть стрижнем майбутніх змін у нашій країні. Їм просто потрібен час і трохи поштовху від нас».