Що таке депресія?
Як розпізнати ознаки пригніченого стану та депресії в дітей та допомогти їм почуватися краще

- Доступно:
- Українська
- English
Часом усі діти почуваються засмученими або пригніченими — це природний процес дорослішання. Але якщо ці емоції залишаються інтенсивними протягом тривалого часу, вони можуть викликати занепокоєння. Особливо якщо вони негативно впливають на соціальне, сімейне та шкільне життя вашої дитини.
Будь-кому важко радіти життю під час депресії. Але слід пам’ятати, що вона лікується. Ось що ви можете зробити, щоб допомогти вашій дитині почуватися краще.
Перейти до підрозділу:
Що таке депресія?
Що спричиняє депресію?
Депресія в дітей і підлітків
Ознаки та симптоми депресії в дітей
Як допомогти дитині подолати депресію?
Коли звертатися по професійну допомогу?

Що таке депресія?
Депресія є одним із найпоширеніших типів психічних розладів і часто розвивається разом із тривогою.
Депресія може бути легкою й короткочасною або важкою і тривалою. Деякі люди переживають депресію лише раз у житті. До інших вона може повертатися знову і знову.
Депресія здатна призвести до самогубства, але цьому можна запобігти за належної підтримки. Важливо знати, що є багато способів допомогти молодим людям, які думають про самогубство.
Що спричиняє депресію?
Депресія може виникнути як реакція на щось — наприклад, на жорстоке поводження, насильство у школі, смерть когось із близьких або сімейні проблеми, такі як домашнє насильство чи розпад сім’ї. Хтось може набути депресію після тривалого стресу. Вона також може бути в когось у родині. Іноді важко встановити, що є причиною депресії.
>> Дізнайтеся більше про стрес та ефективні способи боротьби з ним.
Депресія в дітей і підлітків
У дітей і підлітків депресія може проявлятися як тривалі періоди пригніченості або дратівливості. Вона досить поширена серед дітей старшого віку та підлітків, але часто залишається нерозпізнаною.
Деякі діти можуть говорити, що почуваються «нещасними» або «сумними». Інші можуть зізнаватися, що хочуть завдати собі шкоди або навіть покінчити з життям. Діти та підлітки, які переживають депресію, з більшою ймовірністю можуть завдати собі шкоди та ушкоджень, тому до таких проявів слід завжди ставитися серйозно.
Те, що дитина сумує, не обов’язково означає, що в неї депресія. Але якщо смуток стає постійним станом або заважає нормальній соціальній діяльності, хобі, навчанню у школі чи відносинам у сім’ї, це може бути сигналом, що дитині потрібна підтримка і консультація психіатра.
Пам’ятайте, що тільки лікар/-ка або спеціаліст/-ка із психічного здоров’я може діагностувати депресію, тому не зволікайте із тим, щоб запитати поради у свого лікаря, якщо ви хвилюєтеся за дитину.
> Дізнайтеся більше: Коли підліток потребує підтримки ментального здоров’я

Ознаки та симптоми депресії в дітей
Різні діти можуть проживати депресію по-різному. Ось деякі з поширених ознак і симптомів депресії.
Фізичні:
- Втома або нестача сил, навіть після відпочинку.
- Неспокій або труднощі з концентрацією.
- Складнощі з виконанням щоденних справ.
- Зміни апетиту або режиму сну.
- Виникнення різних видів болю без очевидної причини.
Емоційно-ментальні:
- Постійний смуток, тривога або дратівливість.
- Втрата інтересу до друзів і занять, які їм зазвичай подобаються.
- Відстороненість від інших, усамітненість.
- Почуття нікчемності, безнадії або провини.
- Ризиковані вчинки, на які дитина зазвичай не пішла б.
- Самоушкодження або суїцидальні думки.
Наявність одного або кількох із цих симптомів не означає, що дитина страждає на депресію. Проте якщо ви хвилюєтеся за дитину, якомога швидше зверніться за порадою до свого лікаря.

Як допомогти дитині подолати депресію?
Ось що ви можете зробити, щоб підтримати дитину, якщо вважаєте, що в неї депресія.
1. Дізнайтеся, що відбувається. Запитайте в дитини, як вона почувається, і вислухайте її без засудження та порад. Запитайте в людей, яким ви довіряєте та які знають вашу дитину, як-от в її улюбленого вчителя чи близького друга/подруги, чи помітили вони, що її щось турбує, або зміни в її реакціях. Особливу увагу зверніть на самопочуття дитини під час важливих життєвих змін, таких як початок навчання у школі або період статевого дозрівання.
2. Проводьте із дитиною час. Намагайтеся створити атмосферу тепла, спокою та підтримки, розмовляйте з дитиною або знайдіть спільні заняття, які відповідають її віку та подобаються їй. Цікавтеся її життям, наприклад, спитайте, як пройшов день у школі або що їй найбільше подобається в її друзях.
3. Заохочуйте позитивні звички. Заохочуйте дитину робити те, що їй зазвичай подобається, дотримуватися звичного режиму харчування та сну та залишатися активною. Фізична активність — ефективний спосіб покращити настрій. Музика також може сильно впливати на наш настрій, тож спробуйте разом послухати пісні, які налаштовують на позитивне сприйняття життя.
4. Дайте дитині висловитися. Дозвольте їй поговорити з вами. Уважно слухайте, що вона говорить про свої почуття. Ніколи не змушуйте дитину ділитися думками. Натомість ви можете заохочувати інші форми творчого самовираження, такі як малювання, рукоділля або записування її думок і досвіду. Ведення «щоденника настрою» може допомогти деяким дітям висловлювати свої почуття через спостереження за тим, що їх засмучує або пригнічує. Цей спосіб також може бути чудовим нагадуванням про позитивні аспекти життя дитини та речі, якими вона пишається.
5. Захистіть дитину від стресового середовища. Намагайтеся тримати дитину якомога далі від ситуацій, у яких вона може зазнати надмірного стресу, жорстокого поводження чи насильства. І не забувайте моделювати здорову поведінку та реакцію на стреси у вашому власному житті, у тому числі встановлення меж і підтримку позитивних звичок догляду за собою.
> Дізнайтеся більше: Поради та ресурси для підтримки психічного здоров’я вашої родини.

Коли звертатися по професійну допомогу?
Оскільки депресію може діагностувати лише кваліфікований фахівець, важливо звернутися за допомогою до свого лікаря, який може направити дитину до експерта з психічного здоров’я або психіатра. Якщо експерт із питань психічного здоров’я радить пройти лікування, серед варіантів можуть бути певні форми бесідної терапії (дитина вчитиметься керувати своїми думками та почуттями) або поєднання терапії та прийому ліків.
Якщо ваша дитина думає про самоушкодження або вже завдала собі шкоди, зверніться за допомогою до служби екстреної допомоги або до медичного працівника. Не зволікайте, якщо хвилюєтеся.
Депресію можна вилікувати! І що раніше ви поговорите з експертом, то швидше ваша дитина почуватиметься краще.
> Дізнайтеся більше: Десять порад щодо психічного здоров’я та добробуту для вчителів