ЮНІСЕФ: 30 років Конвенції про права дитини – історичні здобутки та незаперечні досягнення, але недостатній прогрес для найбідніших дітей світу

Для подолання існуючих та нових загроз необхідно вжити невідкладних заходів та поновити зобов’язання захищати права дитини

19 Листопад 2019
image
UNICEF

Нью-Йорк, 18 листопада 2019 року: за 30 років, що минули з моменту прийняття Конвенції про права дитини, у цілому вдалося досягти історичних успіхів в інтересах дітей усього світу. Проте, відповідно до представленої сьогодні нової доповіді The Convention on the Rights of the Child at a Crossroads («Конвенція про права дитини: на роздоріжжі»), багато дітей з найбідніших верств досі не змогли скористатися цими досягненнями.

У межах відзначення 30-ї річниці Конвенції про права дитини в доповіді розглядаються незаперечні досягнення останніх трьох десятиліть, які свідчать про те, що життя дітей змінюється на краще там, де присутня політична воля і рішучість.

«За минулі 30 років ми домоглися вражаючого прогресу в інтересах дітей, забезпечивши для них більш тривале, якісне і здорове життя. Однак, як і раніше, становище найбідніших і вразливих дітей є несприятливим, – зазначила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Форе, – окрім вже існуючих проблем в області охорони здоров’я, харчування та освіти, перед дітьми сьогодні також постають нові загрози, у тому числі зміна клімату, насильство в Інтернеті і кібербулінг. Ми зможемо втілити ідеали Конвенції про права дитини у життя для всіх дітей в світі лише за допомогою застосування інновацій і нових технологій, рішучої політичної волі і збільшення ресурсів».

Відзначаючи прогрес в області захисту прав дитини за останні три десятиліття, доповідь звертає увагу на такі досягнення:

  • середньосвітовий показник смертності серед дітей у віці до 5 років знизився приблизно на 60 відсотків;
  • частка дітей молодшого шкільного віку, які не відвідують школу, зменшилася з 18 до 8 відсотків;
  • керівні принципи Конвенції: недискримінація, забезпечення найкращих інтересів дитини, право на життя, виживання і розвиток, право на захист – здійснили вплив на конституції, закони, політику та практичні кроки в багатьох країнах світу.

Водночас, як стверджується в доповіді, для різних груп дітей ці досягнення розподілені нерівномірно:

  • у дітей з найбідніших домогосподарств, які проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, ймовірність померти через причини, яким можна запобігти, не доживши до свого п’ятого дня народження, в два рази вище, ніж у дітей з найбільш забезпечених домогосподарств;
  • згідно з останніми даними, лише половина дітей з найбідніших сімей в країнах Африки, розташованих на південь від Сахари, отримали щеплення проти кору (у порівнянні з 85 відсотками дітей з найбільш забезпечених домогосподарств);
  • незважаючи на зниження глобального рівня дитячих шлюбів, у деяких країнах дівчата з найбідніших домогосподарств сьогодні піддаються більшому ризику дитячих шлюбів, ніж в 1989 році.

У доповіді також проаналізовано виклики, які існують вже давно, а також нові виклики для дітей у всьому світі:

  • Бідність, дискримінація і маргіналізація продовжують ставити під загрозу мільйони найбільш знедолених дітей. Збройні конфлікти, зростання рівня ксенофобії, глобальна криза, пов’язана з процесами міграції та біженцями, здійснюють руйнівний вплив на світовий прогрес.
  • Діти найбільшою мірою піддаються фізичним, фізіологічним та епідеміологічним ризикам в зв'язку з наслідками зміни клімату. Різкі кліматичні зміни провокують поширення захворювань, підвищують інтенсивність і частоту екстремальних погодних явищ, підривають продовольчу безпеку і ускладнюють доступ до питної води. Якщо не буде вжито невідкладних заходів, на багатьох дітей чекають невтішні перспективи.
  • Незважаючи на те, що сьогодні імунізацію проходить більше число дітей, ніж будь-коли, зниження рівня охоплення імунізацією, що спостерігається в останнє десятиліття, загрожує звести нанівець прогрес в області охорони здоровя дітей, який було досягнуто з великими труднощами. Недостатній рівень охоплення вакцинацією проти кору (що спостерігався станом на 2010 рік) привів до рецидиву спалахів цього смертельного захворювання в багатьох країнах. У 2018 році в світі було зареєстровано майже 350 тисяч випадків захворювання на кір, що більш ніж вдвічі перевищує показник 2017 року.
  • Кількість дітей, які не відвідують школу, залишається без змін, а рівень успішності дітей у школі досі низький. У масштабах усього світу показник числа дітей, які не відвідують початкову школу, зберігається на рівні 2007 року. Багато з дітей, які ходять до школи, не отримують базових знань, не кажучи вже про навички, необхідні їм для процвітання в нинішніх економічних умовах.

Для прискорення прогресу в реалізації прав дитини, а також для вирішення проблеми стагнації і зворотних тенденцій у забезпеченні окремих із цих прав автори доповіді закликають збирати та узагальнювати більше даних і доказів; інтенсивніше застосовувати перевірені рішення та дії; виділяти більше ресурсів на заходи із захисту прав дитини; залучати молодь до спільної розробки рішень; а також застосовувати принципи рівноправності і ґендерної рівності в процесі розробки програм. Одночасно в доповіді визнається той факт, що, хоча всі перераховані елементи важливі для досягнення змін, в нашому мінливому світі потрібно застосовувати і нові моделі, щоб використовувати пов’язані з ними додаткові можливості для успішного протистояння новим викликам. Необхідно, щоб дотримання прав дітей знову стало важливою і справжньою складовою глобальної спільної справи.

Для досягнення цих цілей протягом наступних 12 місяців ЮНІСЕФ планує провести глобальний діалог з обговорення заходів із втілення положень Конвенції в реальність для кожної дитини. Цей діалог буде інклюзивним: у ньому візьмуть участь діти та молоді люди, батьки та опікуни, працівники сфери освіти і соціальних служб, представники місцевих громад, урядів і громадянського суспільства, наукових кіл, приватного сектора і засобів масової інформації. Підсумки діалогу вплинуть на подальшу діяльність Дитячого фонду ООН.

«Сьогодні Конвенція опинилася на роздоріжжі між своїм славним минулим і своїм майбутнім потенціалом. Ми повинні підтвердити нашу прихильність, вжити рішучих заходів і взяти на себе відповідальність за її дотримання, – наголосила Г.Форе, – Ми повинні брати приклад з молодих людей, які відкрито висловлюють свою думку і відстоюють свої права так, як ніколи раніше. Ми повинні діяти зараз – рішуче та творчо!»

Текст доповіді доступний за посиланням: https://uni.cf/CRC-media

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Дотримуйтесь ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook