ЮНІСЕФ: 30 років Конвенції про права дитини – історичні здобутки та незаперечні досягнення, але недостатній прогрес для найбідніших дітей світу
Для подолання існуючих та нових загроз необхідно вжити невідкладних заходів та поновити зобов’язання захищати права дитини

Нью-Йорк, 18 листопада 2019 року: за 30 років, що минули з моменту прийняття Конвенції про права дитини, у цілому вдалося досягти історичних успіхів в інтересах дітей усього світу. Проте, відповідно до представленої сьогодні нової доповіді The Convention on the Rights of the Child at a Crossroads («Конвенція про права дитини: на роздоріжжі»), багато дітей з найбідніших верств досі не змогли скористатися цими досягненнями.
У межах відзначення 30-ї річниці Конвенції про права дитини в доповіді розглядаються незаперечні досягнення останніх трьох десятиліть, які свідчать про те, що життя дітей змінюється на краще там, де присутня політична воля і рішучість.
«За минулі 30 років ми домоглися вражаючого прогресу в інтересах дітей, забезпечивши для них більш тривале, якісне і здорове життя. Однак, як і раніше, становище найбідніших і вразливих дітей є несприятливим, – зазначила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Форе, – окрім вже існуючих проблем в області охорони здоров’я, харчування та освіти, перед дітьми сьогодні також постають нові загрози, у тому числі зміна клімату, насильство в Інтернеті і кібербулінг. Ми зможемо втілити ідеали Конвенції про права дитини у життя для всіх дітей в світі лише за допомогою застосування інновацій і нових технологій, рішучої політичної волі і збільшення ресурсів».
Відзначаючи прогрес в області захисту прав дитини за останні три десятиліття, доповідь звертає увагу на такі досягнення:
- середньосвітовий показник смертності серед дітей у віці до 5 років знизився приблизно на 60 відсотків;
- частка дітей молодшого шкільного віку, які не відвідують школу, зменшилася з 18 до 8 відсотків;
- керівні принципи Конвенції: недискримінація, забезпечення найкращих інтересів дитини, право на життя, виживання і розвиток, право на захист – здійснили вплив на конституції, закони, політику та практичні кроки в багатьох країнах світу.
Водночас, як стверджується в доповіді, для різних груп дітей ці досягнення розподілені нерівномірно:
- у дітей з найбідніших домогосподарств, які проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, ймовірність померти через причини, яким можна запобігти, не доживши до свого п’ятого дня народження, в два рази вище, ніж у дітей з найбільш забезпечених домогосподарств;
- згідно з останніми даними, лише половина дітей з найбідніших сімей в країнах Африки, розташованих на південь від Сахари, отримали щеплення проти кору (у порівнянні з 85 відсотками дітей з найбільш забезпечених домогосподарств);
- незважаючи на зниження глобального рівня дитячих шлюбів, у деяких країнах дівчата з найбідніших домогосподарств сьогодні піддаються більшому ризику дитячих шлюбів, ніж в 1989 році.
У доповіді також проаналізовано виклики, які існують вже давно, а також нові виклики для дітей у всьому світі:
- Бідність, дискримінація і маргіналізація продовжують ставити під загрозу мільйони найбільш знедолених дітей. Збройні конфлікти, зростання рівня ксенофобії, глобальна криза, пов’язана з процесами міграції та біженцями, здійснюють руйнівний вплив на світовий прогрес.
- Діти найбільшою мірою піддаються фізичним, фізіологічним та епідеміологічним ризикам в зв'язку з наслідками зміни клімату. Різкі кліматичні зміни провокують поширення захворювань, підвищують інтенсивність і частоту екстремальних погодних явищ, підривають продовольчу безпеку і ускладнюють доступ до питної води. Якщо не буде вжито невідкладних заходів, на багатьох дітей чекають невтішні перспективи.
- Незважаючи на те, що сьогодні імунізацію проходить більше число дітей, ніж будь-коли, зниження рівня охоплення імунізацією, що спостерігається в останнє десятиліття, загрожує звести нанівець прогрес в області охорони здоров’я дітей, який було досягнуто з великими труднощами. Недостатній рівень охоплення вакцинацією проти кору (що спостерігався станом на 2010 рік) привів до рецидиву спалахів цього смертельного захворювання в багатьох країнах. У 2018 році в світі було зареєстровано майже 350 тисяч випадків захворювання на кір, що більш ніж вдвічі перевищує показник 2017 року.
- Кількість дітей, які не відвідують школу, залишається без змін, а рівень успішності дітей у школі досі низький. У масштабах усього світу показник числа дітей, які не відвідують початкову школу, зберігається на рівні 2007 року. Багато з дітей, які ходять до школи, не отримують базових знань, не кажучи вже про навички, необхідні їм для процвітання в нинішніх економічних умовах.
Для прискорення прогресу в реалізації прав дитини, а також для вирішення проблеми стагнації і зворотних тенденцій у забезпеченні окремих із цих прав автори доповіді закликають збирати та узагальнювати більше даних і доказів; інтенсивніше застосовувати перевірені рішення та дії; виділяти більше ресурсів на заходи із захисту прав дитини; залучати молодь до спільної розробки рішень; а також застосовувати принципи рівноправності і ґендерної рівності в процесі розробки програм. Одночасно в доповіді визнається той факт, що, хоча всі перераховані елементи важливі для досягнення змін, в нашому мінливому світі потрібно застосовувати і нові моделі, щоб використовувати пов’язані з ними додаткові можливості для успішного протистояння новим викликам. Необхідно, щоб дотримання прав дітей знову стало важливою і справжньою складовою глобальної спільної справи.
Для досягнення цих цілей протягом наступних 12 місяців ЮНІСЕФ планує провести глобальний діалог з обговорення заходів із втілення положень Конвенції в реальність для кожної дитини. Цей діалог буде інклюзивним: у ньому візьмуть участь діти та молоді люди, батьки та опікуни, працівники сфери освіти і соціальних служб, представники місцевих громад, урядів і громадянського суспільства, наукових кіл, приватного сектора і засобів масової інформації. Підсумки діалогу вплинуть на подальшу діяльність Дитячого фонду ООН.
«Сьогодні Конвенція опинилася на роздоріжжі між своїм славним минулим і своїм майбутнім потенціалом. Ми повинні підтвердити нашу прихильність, вжити рішучих заходів і взяти на себе відповідальність за її дотримання, – наголосила Г.Форе, – Ми повинні брати приклад з молодих людей, які відкрито висловлюють свою думку і відстоюють свої права так, як ніколи раніше. Ми повинні діяти зараз – рішуче та творчо!»
Текст доповіді доступний за посиланням: https://uni.cf/CRC-media
Контакти для медіа
Additional resources
Про ЮНІСЕФ
ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.
Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.