Що таке стрес?
Стан, який впливає як на дорослих, так і на дітей, але по-різному.
- Доступно:
- Українська
- English
Ми живемо в час, коли рівень стресу в людей по всьому світі підвищений. Просто зараз на нього страждає так само багато дітей, як і дорослих.
Ми переживаємо багато кардинальних і глобальних змін, але є й інші фактори, які можуть призвести до стресу в дітей — несприятливі обставини вдома, насильство у школі чи іспити. Та навіть позитивні зміни, такі як переїзд у більший будинок або поява нових друзів.
Батьки можуть підтримати дитину у стресові періоди, якщо помітять ознаки надмірного стресу та навчать її, як із ним впоратися.
Перейти до:
Ознаки та симптоми стресу в дітей
Як допомогти дитині впоратися?
Коли звертатися по професійну допомогу?
Що таке стрес?
Стрес — це відчуття тиску, пригніченості або неспроможності впоратися із проблемою. Невелика кількість стресу може бути корисною й мотивувати нас досягати цілей, як-от складання іспиту чи виступ. Але занадто сильний стрес, особливо коли здається, що ситуація вийшла з-під контролю, може негативно вплинути на наш настрій, фізичне та психічне самопочуття, а також стосунки.
Що викликає стрес?
Діти не завжди переживають стрес так, як дорослі. Тоді як серед дорослих стрес переважно пов’язаний із роботою, більшість дітей відчувають стрес, коли не можуть впоратися із загрозливими, складними чи болісними ситуаціями. До них належать:
- негативні думки або почуття до себе;
- зміни в організмі, як-от на початку статевого дозрівання;
- вимоги школи — іспити та зростання обсягу домашніх завдань;
- проблеми з однолітками у школі та спілкуванням;
- великі зміни, такі як переїзд, зміна школи або розлучення батьків;
- хронічна хвороба, фінансові проблеми в родині або смерть близької людини;
- небезпечне середовище вдома чи по сусідству.
Стрес у дітей і підлітків
У дітей стрес може виникнути, коли вони стикаються із чимось новим або несподіваним.
Поширеною причиною стресу у маленьких дітей є складна ситуація вдома — домашнє насильство, розлучення батьків або смерть близької людини. Школа також є одним із джерел стресу: поява нових друзів або складання іспитів можуть викликати в дітей надмірні емоції.
З віком кількість джерел стресу зростає, оскільки діти проходять через значні зміни в житті: нові компанії друзів, більше шкільних завдань, доступ до соціальних мереж і новин у світі. Багато підлітків відчувають стрес через такі соціальні проблеми, як зміна клімату та дискримінація.
Важливо пам’ятати, що діти, як губки, вбирають усе, що відбувається навколо. Вони помічають, коли батьки перебувають у стресі, і можуть реагувати на емоційний стан рідних.
Діти та підлітки не завжди мають розвинений емоційний інтелект або достатній словниковий запас, щоб висловити свої емоції. Водночас молодші діти можуть не розуміти, що насправді відбувається, через свій вік і рівень розвитку. Для них нова ситуація може бути незвичною, дискомфортною, неочікуваною, навіть страшною.
Ознаки та симптоми стресу в дітей
У стані стресу наш організм виробляє гормони адреналін і кортизол. Вони готують нас до негайних дій, також відомих як реакція «бийся або біжи». Це може впливати на дитину та проявлятися у такому.
Фізичні прояви:
- Поверхневе дихання, пітливість і прискорене серцебиття.
- Головні болі, запаморочення та проблеми зі сном.
- Нудота, розлад травлення або проблеми з травленням.
- Збільшення або втрата ваги через переїдання чи недоїдання.
- Часті болі та нездужання.
Емоційно-ментальні прояви:
- Дратівливість і злість, спалахи гніву або відстороненість від родини та друзів.
- Нехтування обов'язками, зниження ефективності виконання завдань або труднощі з концентрацією.
- Емоційний дистрес, наприклад, постійний сум або плач.
Ці симптоми часто можуть призводити до ще більшого стресу. Важливо допомогти дитині знайти спосіб упоратися, щоб вона могла діяти відразу, щойно такий стан виникне.
Як допомогти дитині впоратися?
Коли діти переживають стрес, батьки можуть допомогти їм знайти спосіб подолати цей стан.
Як і дорослим, дітям час від часу потрібно нагадувати бути добрими до себе.
1. Виявіть тригери. Допоможіть дитині розпізнати та почати відстежувати моменти, коли вона відчуває стрес, а також відшукати закономірності в її реакції. Що відбувалося в цей час? Що дитина думала, відчувала або робила перед тим, як відчути стрес? Коли вона виявить труднощі, які, ймовірно, викликають у неї стрес, ви зможете разом дослідити, як йому запобігти або швидко розв’язати проблему.
2. Відповідайте любов’ю. Приділяйте дитині більше любові, часу та уваги. Слідкуйте за тим, чи впливає стрес на її здоров’я, поведінку, думки чи почуття. Не забувайте слухати її, говорити ласкаво та заспокоювати.
3. Будьте зразком для наслідування. Розкажіть дитині, як ви давали раду стресовим ситуаціям. Ваш досвід може надихнути дитину на пошук корисних звичок для подолання стресу.
4. Сприяйте позитивному мисленню. Дітям, особливо підліткам, легко почати думати про себе погано. Якщо ви чуєте від дитини фрази на кшталт «Я нічого не вмію», «Я не люблю себе» або «Я боюся виходити на вулицю», запитайте, що змушує її почуватися так, і нагадайте про те, чого вона досягла та як це зробила. Позитивне підкріплення від вас додасть дитині розуміння та впевненості в тому, що вона може впоратися зі стресовими ситуаціями.
5. Підтримуйте здорові звички. Сон і правильне харчування є вирішальними для зменшення стресу. Фахівці рекомендують дітям від 6 до 12 років спати від 9 до 12 годин на добу. Підліткам потрібно від 8 до 10 годин сну за ніч. Щоб захистити сон, обмежте використання гаджетів у темну пору доби та не тримайте їх у спальні. Що краще ваша дитина харчується та відпочиває, то легше вона зможе впоратися зі стресом.
Заохочуйте дитину проводити час на свіжому повітрі, грати та зустрічатися з друзями. Фізичні вправи, медитація та вправи на дихання корисні та допомагають зменшити рівень стресу.
Черевне дихання дуже заспокоює й допомагає кисню глибоко проникати в легені. Ось проста техніка, яка складається з трьох кроків.
Крок 1. Покладіть руку на живіт.
Крок 2. Зробіть п’ять глибоких вдихів (п’ять секунд на вдих і п’ять секунд на видих; вдих через ніс і видих через рот).
Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.
Як і дорослим, дітям час від часу потрібно нагадувати бути добрими до себе. Стрес — це те, що трапляється з усіма людьми. Та його можна подолати за допомогою кількох простих прийомів.
> Дізнайтеся більше: Ігри для зняття стресу у дітей від Світлани Ройз
Коли звертатися по професійну допомогу?
Якщо вашій дитині важко впоратися зі стресом, подумайте про зустріч із кваліфікованим експертом, який може допомогти. Зверніться за порадою до свого сімейного лікаря або консультанта. Вони зможуть призначити вам доступне лікування, наприклад, зустрічі із психологом, який допомагає людям впоратися зі стресом і засвоїти позитивні звички для психічного здоров’я.
Не бійтеся звернутися по професійну допомогу для своєї дитини. Якщо стрес впливає на її життя, важливо якнайшвидше отримати допомогу, щоб вона почувалася краще.
> Дізнайтеся більше: Поради для підтримки психічного здоров'я для всієї родини