Безпечне середовище: вікна у школах укріплюють протиуламковою плівкою
Фонд «Освіта не може чекати» та ЮНІСЕФ встановили ударостійку плівку в 23 школах Миколаївської та Одеської областей
- Доступно:
- Українська
- English
25 лютого 2022 року, вже на другий день після початку повномасштабної війни, Кривоозерський ліцей № 1 почав приймати людей із атакованих населених пунктів, які були вимушені покинути свої домівки. У шкільному укритті розміщували родини з Києва, Миколаєва, Херсона та Маріуполя. Євгеній Юрійович, директор ліцею, говорить, що за перші тижні навчальний заклад прийняв понад 4,5 тисячі людей.
«В перший день було якесь заціпеніння. Все затихло. А на другий день уже почали активно готуватися: збирали харчові набори, плели маскувальні сітки. Людей, які приїжджали, розміщували у шкільному укритті. Занесли туди лавочки, ліжка. За перші 15 хвилин приїхали 200–300 людей», — згадує освітянин.
Згодом школа відновила навчальний процес, і сьогодні Кривоозерський ліцей № 1 — один із небагатьох навчальних закладів у Миколаївській області, який працює в очному режимі. Сьогодні тут навчаються понад 700 учнів, зокрема діти із сусідніх сіл та внутрішньо переміщені діти з областей, де тривають щільні обстріли.
Щоб забезпечити дітям максимальну безпеку під час навчання, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за фінансової підтримки Фонду «Освіта не може чекати» встановив на вікнах у школах протиуламкову плівку.
Через щоденну загрозу обстрілів та небезпеку нерозірваних боєприпасів існує високий ризик травмування. Та ударостійка плівка в разі ударної хвилі здатна утримати уламки в рамі, захищаючи людей, які перебувають у приміщенні, від травмування склом. Тонка, прозора, але міцна плівка наноситься на скляні поверхні там, де безпека дітей має бути забезпечена насамперед –– у класних кімнатах, спортивних залах, їдальнях та ігрових зонах.
«Гуманітарна відповідь ЮНІСЕФ у сфері освіти передусім зосереджена на створенні безпечного навчального простору. Протиуламкова плівка є тим важливим елементом, без якого школа в умовах спорадичних бомбардувань та ракетних обстрілів не може вважатися безпечним місцем. У такий спосіб ми значно зменшуємо ризик травмування уламками скла, які можуть розлітатися», — зазначає Анатолій Ігнатович, координатор освітніх програм ЮНІСЕФ в Одеській та Миколаївській областях.
Після консультацій із громадами ЮНІСЕФ визначив локації, де встановлення ударостійкої плівки є нагальною потребою. Завдяки цьому заходу діти зможуть навчатися та розвиватися без ризику отримати ушкодження.
«Коли батьки знають, що у школі їхня дитина в безпеці, вони спокійні. Це цілий комплекс безпекових заходів: система сповіщення, укриття та захисне обладнання. Наше завдання — зберегти здоров'я дітей, як фізичне, так і ментальне»
«Спочатку під час тривог було страшно, а тепер якось звично. Але коли ми переходимо в укриття, сидіти на уроках складніше. Погано чути, спекотно, інформація запам'ятовується важче, але у школі я почуваюся в безпеці»
На сьогодні учні ліцею вже чотири рази спускалися у сховище. Іноді за день повітряна тривога може лунати по шість разів. Анастасія навчається в 11 класі та мріє стати лікаркою.
Зараз Кривоозерський ліцей № 1 планомірно готується до можливих відключень світла, подібних на ті, що були минулого року через ракетні атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури України. Кривоозерська громада впровадила шестиденний навчальний тиждень: до кінця грудня діти навчаються щосуботи, щоб встигнути опанувати шкільну програму та зменшити перерви в навчанні, спричинені повітряними тривогами, блекаутами та іншими труднощами, з якими стикаються школярі через війну.
ЮНІСЕФ співпрацює з урядом України у межах відновлення навчання та усунення перешкод на шляху до отримання освіти. Ця діяльність включає ремонт шкіл та шкільних укриттів, а також проведення занять із надолуження освітніх втрат з основних предметів, адже 300 000 українських дітей ризикують стикнутися з прогалинами у знаннях впродовж навчального року.