Як убезпечити вашу дитину при користуванні інтернетом удома під час спалаху COVID-19

5 способів допомогти дитині зберегти позитивний і безпечний онлайн-досвід

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
06 Травень 2020

Якщо ваша сім'я змушена залишатися вдома під час спалаху коронавірусної інфекції (COVID-19), цілком імовірно, що ваші діти проводять у мережі набагато більше часу, аніж раніше. Шкільне навчання, спілкування з друзями, бабусями й дідусями, навіть уроки музики — чимало всякого тепер відбувається в режимі онлайн.

Можливість підтримувати зв'язок допомагає дітям і підліткам пом'якшити вплив цієї нової (тимчасової) «нормальності» і дає змогу їм жити власним життям. Водночас вона загрожує виникненням нових проблем для батьків. Як зробити користування інтернетом максимально корисним і при цьому звести до мінімуму потенційну шкоду від нього? Дотримуватися балансу, як відомо, непросто навіть у звичайний час, не кажучи вже про кризову ситуацію, викликану COVID-19.

Ось п'ять способів убезпечити ваших дітей при користуванні інтернетом:

1. Щоб захистити дитину, спілкуйтеся відверто

Налагодьте відкритий і чесний діалог зі своїми дітьми про те, з ким і як вони спілкуються. Переконайтеся в тому, що їм зрозуміла суть доброго й турботливого спілкування, у якому неприйнятні дискримінація або неадекватна поведінка. Попросіть вашу дитину, якщо вона стикнеться з такою поведінкою, негайно розповісти про це вам чи іншому дорослому, якому вона довіряє. Будьте уважні до її стану: дитина може здаватися засмученою, приховувати своє спілкування в Мережі або стати жертвою кіберзалякування.

Розробіть спільно правила щодо того, як, коли і де можна використовувати цифрові пристрої.

2. Використовуйте технології для захисту дітей

Переконайтеся, що на цифровому пристрої вашої дитини встановлено останню версію програмного забезпечення й антивірусних програм і що включені налаштування конфіденційності. Завжди вимикайте веб-камери, якщо вони не використовуються. Такі функції, як «батьківський контроль» і «безпечний пошук», можуть допомогти дітям молодшого віку зберегти позитивний досвід користування інтернетом.

Будьте обачними, звертаючись до безкоштовних освітніх онлайн-ресурсів. Ваша дитина в жодному разі не повинна надавати фотографію або вказувати своє повне ім'я, щоб використовувати їх. Не забудьте перевірити налаштування конфіденційності, щоб звести до мінімуму вірогідність збирання даних. Допоможіть своїй дитині навчитися зберігати особисту інформацію в таємниці, особливо від сторонніх.

3. Проводьте час в інтернеті спільно з дітьми

Нехай ваша дитина вільно й безпечно спілкується онлайн із друзями, родиною і вами. Спілкування з людьми зараз важливіше, ніж будь-коли. Це може для вас стати чудовою нагодою показати приклад доброго ставлення і співчуття під час ваших «віртуальних контактів».

Навчіть дитину розпізнавати й уникати неправдивої інформації, а також невідповідного її віку контенту, які можуть посилити її занепокоєння з приводу COVID-19. Вам і вашій дитині доступні безліч цифрових ресурсів від організацій, які заслуговують на довіру, таких як ЮНІСЕФ і Всесвітня організація охорони здоров'я, щоб разом отримувати інформацію про вірус.

Проводьте час зі своєю дитиною, щоб знайти застосунки, ігри та інші онлайн-розваги, які відповідають її віку.

4. Культивуйте здорові звички при користуванні інтернетом

Заохочуйте правильну поведінку дитини й стежте за її дотриманням у мережі та під час відеозв’язку. Навчайте своїх дітей доброго й шанобливого ставлення до однокласників. Привчайте звертати увагу на власний одяг. Наприклад, поясніть їм, що не слід брати участь у відеозв’язку, якщо вони перебувають у спальній кімнаті.

Ознайомтеся зі шкільною політикою і дізнайтеся номери телефонів довіри, щоб повідомляти про випадки кіберзалякування або неналежного онлайн-контенту.

Оскільки сьогодні діти більше часу проводять в інтернеті, вони наражаються на ризик стикнутися з великою кількістю реклами, яка може пропагувати споживання нездорової їжі, сприяти підкріпленню гендерних стереотипів або містити матеріали, які не відповідають їхньому віку. Навчіть дітей розпізнавати характер онлайн-реклами. Скористайтеся цією можливістю, щоб разом визначити, чому деякі повідомлення, які ви бачите, є негативними.

5. Дозвольте дітям веселитися й висловлювати власну думку

Час, проведений удома, може стати чудовою нагодою для ваших дітей викласти свою позицію в інтернеті, поділитися власними поглядами й підтримати морально тих, хто цього потребує в кризовій ситуації.

Заохочуйте вашу дитину користуватися цифровими інструментами, які дозволяють їй рухатися, такими як відеовправи для дітей і відеоігри, що вимагають фізичних зусиль.

Не забувайте про важливість дотримуватися балансу між заняттями й дозвіллям в інтернеті та заняттями й дозвіллям у реальному житті, зокрема на свіжому повітрі, якщо є така змога.

 

Інформацію надала Сара Якобштейн, спеціалістка у галузі прав дитини та бізнесу, ЮНІСЕФ, США