Повернення до школи

Запитання та відповіді для батьків

UNICEF ECARO
Діти за партами
UNICEF
31 Серпень 2021

Під час повернення дітей до школи, ми замислюємось про те, як найкраще захистити їх від коронавірусу. Коли школи не працюють, це має серйозні наслідки для добробуту дітей. Важливо, щоб у дітей була можливість спілкуватися з однолітками, вчитися й емоційно розвиватися. Останні дослідження показують, що діти мають менший ризик захворіти на ковід, ніж дорослі, хоча вони можуть заразити інших, зокрема й інших дітей з супутніми захворюваннями.

Запитайте в школі, які в них правила та протоколи безпеки для захисту дітей від коронавірусу. В цілому батьки повинні дотримуватися настанов та правил, встановлених місцевою владою. А в цьому матеріалі ми відповімо на кілька ключових запитань, що стосуються безпеки дітей.

1. Чи варто дитині цього року йти до школи?

Якщо школа відкрита, неодмінно. Доведено, що закриття шкіл негативно впливає на здоров'я та добробут дітей, а також на їхню здатність навчатися. Ризик при поверненні до навчання офлайн для дітей досить низький, навіть з урахуванням нових штамів, за умови, що персонал школи дослухається до всіх рекомендованих заходів безпеки, таких як миття рук, дотримання дистанції та вентиляція приміщень. Якщо дитина хворіє і симптоми нагадують COVID-19, нехай залишається вдома, поки не одужає.

2. Як підготувати дитину до школи?

Нагадуйте дитині, що цікавого й захопливого може відбутися в школі, наприклад, можливість провести час із друзями та вчителями, різні заняття й розваги. Поговоріть про те, як захиститися від COVID-19 — мити руки, триматися на відстані від інших та чхати чи кашляти у згин ліктя чи в хустинку. Якщо рекомендовано носити маски, дитина повинна знати, як їх правильно вдягати, щоб вони прикривали рот і ніс, а також як їх правильно мити та викидати.

Маленьких дітей можна залучити до підготовки до школи, щоб їм було веселіше думати про повернення.  Наприклад, можна дати їм змогу обрати барвисті маски (якщо у школі рекомендується вдягати маску), скласти разом пісню про миття рук та інші заходи безпеки. Ви також можете показати їм, як можна оригінально привітатися з друзями, залишаючись на відстані — можна помахати чи придумати якийсь особливий рух!

3. Що робити, якщо дитина хвилюється через повернення до школи?

Думаючи про повернення до школи, діти часом відчувають тривогу. Стежте, чи не проявляє дитина ознаки стресу, та заохочуйте її відкрито ділитися з вами переживаннями. Переконайте дитину, що школа робить усе можливе, щоб захистити всіх від коронавірусу, і ми всі теж можемо зробити те, що від нас залежить. Говоріть чесно та проявляйте розуміння до почуттів дитини. Найважливіше — допомогти дитині почуватися впевнено перед початком навчального року!

4. Що робити, якщо дитина захворіла?

Якщо у вашої дитини є якісь ознаки хвороби, такі як висока температура, закладений ніс, біль у горлі або кашель, їй краще залишитися вдома. Дотримуйтеся правил школи та за потреби зверніться до лікаря. Якщо ж дитина була в контакті з людиною, в якої виявлено COVID-19, неодмінно залишайте її вдома відповідно до рекомендацій місцевої влади щодо самоізоляції. Тримайте в курсі адміністрацію школи. Ви можете зв'язатися зі вчителем чи повідомити адміністрацію будь-якими доступними каналами зв'язку. Запитайте школу чи вчителя, який засіб зв'язку для них найзручніший.

5. Чи потрібно вживати якихось додаткових заходів безпеки, наприклад, коли дитина повертається додому після навчання?

Школи мають організувати всі належні заходи безпеки для дітей та їхніх рідних. Попросіть дитину або її вчителя повідомляти вас про ситуації, коли дитина могла бути в тісному контакті з іншими. Загалом, якщо школи дотримуються рекомендованих заходів безпеки, перейматися про повернення дітей додому не варто. Однак, якщо у вас або у вашій родині підвищений ризик важкого перебігу COVID-19 через вік чи супутні захворювання, людина в групі ризику має дотримуватися заходів безпеки, включаючи фізичну дистанцію, та вакцинуватися за першої нагоди.

Підкажіть дитині, як безпечно добиратися додому. Наприклад, можна порадити їй ходити додому пішки чи їздити на велосипеді, щоб не їхати у переповненому шкільному автобусі чи в громадському транспорті. Якщо це неможливо, і у вашому населеному пункті рекомендують носити маски, нагадайте дитині, щоб вдягала маску, прикриваючи і ніс, і рот, при перебуванні в натовпі чи в закритому просторі, зокрема і в автобусі. Перевірте, щоб після повернення дитина дотримувалася рекомендованих заходів особистої гігієни.

6. Що робити, якщо дитина захворіє в школі?

Якщо у вашої дитини у школі проявляються симптоми COVID-19, вчитель або шкільний персонал повинні зреагувати якнайшвидше. Вони повинні негайно зв’язатися з батьками, щоб визначити, що робити, відповідно до настанов місцевої влади. Зв’яжіться з вашим педіатром, щоб оцінити необхідність проведення тесту на COVID-19, та тримайте школу в курсі про результати тесту. Дитина повинна залишатися вдома на самоізоляції відповідно до рекомендацій лікаря чи актуальних місцевих правил.

7. Що робити, якщо захворіє однокласник чи вчитель дитини?

Якщо школа повідомляє вам, що в однокласника чи вчителя дитини було виявлено COVID-19, стежте за симптомами дитини та дотримуйтесь актуальних рекомендацій місцевої влади щодо самоізоляції. Зверніться до лікаря, якщо в дитини проявляться симптоми COVID-19, такі як висока температура, кашель чи втома. Залишайтеся на зв'язку зі школою, щоб отримувати інформацію чи новини про те, коли дитині буде безпечно повертатися до школи та як буде організовано графік навчання. До школи можна звернутися через вчителя, телефоном, електронною поштою чи за допомогою будь-якого іншого засобу комунікації.

8. Чи можуть діти з астмою, ожирінням, діабетом та іншими захворюваннями повернутися до школи?

Відповідь на це запитання залежить від поточного стану дитини, ситуації з COVID-19 у громаді та заходів безпеки, яких вживає школа. Перевірте, чи школа дотримується протоколів безпеки, які включають миття рук, дистанціювання та вентиляцію приміщень.

Хоча в більшості випадків діти хворіють на коронавірусну хворобу безсимптомно або з мінімальними симптомами, дослідження показують, що люди з супутніми захворюваннями (такими як астма, діабет чи ожиріння) мають підвищений ризик важкого перебігу COVID-19 чи навіть смерті. Такий ризик, схоже, стосується і дітей, але потрібно більше досліджень, щоб краще зрозуміти наслідки COVID-19 для дітей з супутніми захворюваннями.

Якщо для дитини доступна вакцинація, це найкращий спосіб захиститися від коронавірусу. Вакцина може значно знизити ризик важкого перебігу COVID-19, потрапляння в лікарню і навіть смерті.