Українські підлітки стали менше курити, проте вживання алкоголю, доступ до наркотичних речовин та залежність від соціальних мереж зростають

10 Жовтень 2019
image
UNICEF

Київ, 10 жовтня 2019 року. 50% українських підлітків мають досвід куріння, 86% вживали алкоголь та 18% пробували наркотики— відзначається у звіті Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) “Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні”. Звіт розроблено за результатами сьомої хвилі опитування в рамках міжнародного дослідницького проекту “Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)”.

“Добробут підлітків є визначальним для нашого майбутнього. Результати опитування про вживання шкідливих речовин та різного роду залежностей спонукають нас критично оцінити соціальне середовище підлітків. Ми сподіваємось, що дослідження ESPAD та його дані по Україні врахують для розробки програм у сферах освіти та охорони здоров'я. Спираючись на ці результати, ми продовжуватимемо співпрацю з нашими партнерами заради майбутнього, де кожна дитина насолоджується якісним життям,” прокоментувала Лотта Сільвандер, голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Дослідження проводиться в Україні щочотири роки, починаючи з 1995 року. Це дозволяє визначити динаміку та основні тенденції у поширенні шкідливих звичок серед підлітків. Результати 2019 року демонструють, що спостерігається стійка тенденція до зменшення куріння серед підлітків. У 2003 році досвід куріння мали 70% опитуваних, а в 2019 цей показник склав уже 50%. У той же час збільшився доступ до алкоголю – більше половини опитаних відзначили, що легко можуть дістати пиво, вино або слабоалкогольні напої. Частка підлітків, які вживали наркотики, склала 18%, а серед дівчат зросла в 1,5 рази у порівнянні з 2015 роком (з 12,7% у 2015 р. до 18,1% у 2019 р).

Крім вживання шкідливих речовин, дослідження також фокусується на залежності від соціальних медіа та проблемі булінгу у школах. Цьогорічні результати демонструють, що більше половини опитаних проводять у соціальних мережах понад 4 годин щодня. Позитивна тенденція спостерігається у боротьбі з булінгом. У порівнянні з даними ЮНІСЕФ за 2017 рік частка підлітків, які не стикалися з випадками булінгу за останні 2-3 місяці, зросла з 38% до 57% у 2019 році.

image

Ключові результати дослідження

Куріння

 • Половина (50,5%) опитаних учнів курили сигарети хоча б один раз у житті.
 • Кожен п’ятий підліток (19,6%) має сформовану звичку куріння сигарет щодня.

Вживання алкоголю

 • Переважна більшість (85,7%) опитаних підлітків має досвід вживання алкоголю.
 • Кожен п’ятий (22,5%) підліток зазначив, що п’є алкогольні напої майже щотижня.

Вживання наркотичних речовин

 • 18% опитаних підлітків хоча б один раз в житті вживали які-небудь наркотичні речовини.
 • 8,7% підлітків пробували марихуану, а 9,2% вживали інгалянти, щоб “зловити кайф”.
 • Поширеність полінаркоманії (вживання двох і більше шкідливих речовин) серед усіх опитаних становить 4,2%.

Залежність від соціальних мереж, комп'ютерних та азартних ігор

 • 44,7% підлітків проводять у соціальних мережах чотири та більше годин у навчальні дні.
 • Більше половини (55,4%) опитаних визнають, що проводять забагато часу в соціальних мережах.
 • Майже кожен четвертий респондент (23,9%) відзначив псування настрою, коли не можна провести час в соціальних мережах.
 • 6,7% підлітків мають залежність від азартних ігор.

Булінг в підлітковому середовищі

 • Кожен десятий опитаний підліток (10,2%) став жертвою булінгу за останні 2-3 місяці.
 • Кожен четвертий (25,8%) респондент був свідком випадків булінгу, проте особисто в них участі не брав.
 • Більше третини жертв булінгу (37,5%) ігнорували цькування, 28,9% намагалися чинити опір (як фізично, так і словесно), 18,7% шукали підтримки у батьків, а 13,5% зверталися по допомогу до друзів.
 • Серед причин ігнорування булінгу жертви назвали: невизнання булінгу як проблеми–30,1%; невіра в можливий результат–29,3%; острах нових випадків булінгу – 11,6%.

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Мультимедійний контент

image

Звіти проекту ESPAD

Про дослідження ESPAD: Міжнародний проект “Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)” здійснюється за підтримки Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії (EMCDDA) з 1995 року. Наразі дослідження охоплює понад 45 європейських країн, у тому числі Україну. Опитування проводиться кожні 4 роки. У 2019 році сьома хвиля опитування в Україні охопила 8509 респондентів (4108 хлопців і 4401 дівчат) віком 14–17 років, які є учнями сільських та міських закладів загальної середньої освіти, закладів професійної технічної освіти та закладів фахової передвищої освіти.

В Україні дослідження провела ГО “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського моніторингового центру з наркотиків та наркоманії (EMCDDA).

Детальніше про проект можна дізнатися за посиланнями: http://www.espad.org/ (офіційний сайт проекту) та www.uisr.org.ua/espad (сайт ГО “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка”.

***

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook.

 

Для отримання більш детальної інформації звертайтесь до:

Ніни Сорокопуд, ЮНІСЕФ Україна, тел.: +38 050-388 -29-51, nsorokopud@unicef.org