Bebbo: dobar saputnik u roditeljstvu
Bebo aplikacija je priručnik o roditeljstvu, nadohvat ruke

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Beograd, oktobar 2022 - Malo pošto je Staša proslavila prvi rođendan, stigao je najlepši poklon. Brat Luka. Sada kada je Staša oduvala dve svećice na torti, čeka da Luka prohoda, pa da mogu zajedno da se igraju loptom u parku. Jer to je Staši omiljena igra. A i Luki, već se vidi. Mama Dunja i tata Stefan najsrećniji su kada ih vide da se zajedno igraju.
Dunja i Stefan uživaju u roditeljstvu, ali svesni su i izazova, naročito zbog male razlike između dece.
„Najlepše je biti roditelj, ali ponekad nije lako“, kaže Stašina i Lukina mama.
Roditeljstvo je dragoceno, ali ume da bude i stresno, kod nas konkretno jer je Staša bila praktično beba, kada smo saznali da očekujemo i Luku, objašnjava tata Stefan

Da je sasvim u redu da se tako osećaju, pročitali su u savetima psihologa na Bebbo aplikaciji. Olakšanje su im doneli saveti psihologa koje su mogli da pročitaju u odeljku „Kutak za roditelje“. Najvažniji od saveta, koje su pročitali, jeste da važno da roditelji vode računa i o sebi.
„Bile su neke faze kada sam i ja bila manje raspoložena, iscrpljena i umorna, tako da sam tu nalazila objašnjenja i preporuke i umirila sebe tim odgovorima“, objašnjava Dunja.
„Deca su uvek na prvom mestu, naravno, ali čovek se kroz roditeljstvo menja i uz adekvatne savete, neke situacije, koje mogu da budu tenzičnije, lakše se prebrode. Članci koje možete da pročitate na Bebbo aplikaciji stvaraju osećaj interaktivnog odnosa i to je dragoceno“, uveren je Stefan.
Bebo aplikacija je priručnik o roditeljstvu, nadohvat ruke. Na interaktivan način vodi mame i tate sigurnim putem kroz roditeljstvo i odrastanje deteta, od najranijeg uzrasta do šeste godine.
Roditelji mogu da dobiju pouzdan savet u pravom trenutku. Mogu i da računaju da će u svakom trenutku dobiti informacije i preporuke o tome šta je najbolje za zdravlje i razvoj deteta, za igru i učenje, emocionalnu dobrobit porodice.
„U današnje vreme kada nam je svima telefon pri ruci, aplikacija nam je jako korisna. Ranije smo stalno zvali „HaloBeba“ servis, koji je jako koristan. Ali sada odgovore na mnoge dileme, možemo u svakom trenutku da pročitamo na mobilnom telefonu“, smatra mama Dunja.

Jako smo zadovoljni aplikacijom, jer u svakom trenutku možemo da joj pristupimo i da pronađemo ono što nas interesuje, kada imamo neke brige oko dece.
Aplikacija je podeljena u kategorije, a Stefan je u kategoriji „Pitanja i odgovori“, najčešće i pronalazio odgovore na pitanja koja su se kod njih najčešće javljala.
„Moj utisak je da je Bebbo dobro zamišljen, jer postoje odgovori na sve što roditelj pomisli. Aplikacija vas vodi kroz neku vrstu filtera. Imate utisak kao da ste in vivo sa osobom koja vas savetuje“.
Mami Dunji su najkorisniji bili odeljci u vezi sa rastom i razvojem dece.
„Aplikacija je personalizovana, upisala sam podatke za oba deteta, tako da mogu da pratim da li su dostigli taj nivo razvoja, koji se očekuje za taj uzrast. Izlaze vam članci koji su interesantni i edukativni. Interesantni su i video klipovi, koji pokazuju koje su igre predviđene za taj uzrast, kako mi možemo sa njima da se igramo i da utičemo na njihov rast i razvoj.“
Bebbo aplikacija posebno im je bila korisna, kako bi pratili kalendar imunizacije za Stašu i Luku.
„Pošto imamo milion obaveza, kako su deca mala, znate da se na svakih mesec dana dobija neka revakcina. Na Bebbo aplikaciji postoji odeljak, alatka koja se zove vakcinacija i gde možemo da upišemo kada je vreme za sledeću vakcinu i tako smo dobijali podsetnike kroz notifikacije na telefonu i tako smo išli i zakazivali pedijatrijske preglede. Tako da je to deo koji nam je dosta pomogao da znamo kada je vreme za koju vakcinu“, objašnjava Dunja.
Na Bebbo aplikaciji Dunja i Stefan pronašli su odgovor na dilemu, kada je pravo vreme da dete krene u vrtić.
„Tu sam dobila informaciju da je pravo vreme za polazak u vrtić. Konkretna objašnjenja šta se radi u vrtiću, kako deca uče kroz igru. Tako smo i odlučili da ona sada krene u vrtić“, kaže mama Dunja.

Prototip aplikacije je razvijen u Srbiji u saradnji UNICEF-a, Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd i Nordeus fondacije. Zatim je Regionalna kancelarija UNICEF-a za Evropu i centralnu Aziju radila na unapređenju aplikacije tako da je ta unapređena aplikacija od 2022. zaživela u još 10 zemalja i teritorija na čak 19 jezičkih varijanti. Sadržaj aplikacije se kontinuirano unapređuje i promoviše uz podršku LEGO fondacije.