Vakcina protiv COVID-a-19 ne mijenja ljudsku DNK
Provjeravanje činjenica

U vremenu krize izazvane pandemijom COVID-a-19, kad zbog prestanka rada škola, kafića, vrtića i kancelarija sve više vremena provodimo na internetu, dešava se da nesvjesno postanemo prenosioci raznih vijesti čije izvore i autore nismo provjerili.
Da bismo utvrdili koliko su istinite informacije koje se objavljuju u medijima i na društvenim mrežama, krenuli smo u provjeru nekih čestih objava. Jedna od njih zasniva se na tezi da vakcina protiv koronavirusa mijenja ljudsku DNK.
Saznali smo da se povodom ovog navoda najprije oglasila Svjetska zdravstvena organizacija, dajući sljedeće objašnjenje:
Mišljenja stručnjaka o ovoj temi objavio je i portal BBC Srbija:
Pitali smo i stručnjake iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) da li vakcina protiv COVID-a-19 može izmijeniti ljudsku DNK. Evo šta su nam rekli:
Materije od kojih je sačinjena vakcina protiv koronavirusa baziraju se na ribonukleinskim kisjelinama (RNK), te one, pri ulasku u organizam, uopšte ne prodiru u jedro, pa samim tim nemaju šansu da dođu u kontakt s nasljednim materijalom koji se u njemu nalazi. Stoga zaključujemo da vakcinacijom nećete nanijeti nikakvu štetu organizmu, naročito u pogledu izmjene strukture DNK lanca.
Razmotrivši činjenice i dokaze iznijete u izjavama stručnjaka, dolazimo do zaključka da je informacija o štetnom uticaju vakcine protiv COVID-a-19 na DNK čovjeka neosnovana i neistinita.
Provjeravajući informacije, spoznajemo istinu i značaj imunizacije u vrijeme koronavirusa, ali i važnost medijske pismenosti u svakodnevnom životu. Zato vas, kao mladi reporteri UNICEF-a, pozivamo da provjeravate izvore i birate šta gledate, slušate i čitate.
U želji da doprinesu sprečavanju širenja dezinformacija o koronavirusu i vakcinama i s ciljem da promovišu kredibilne izvore informacija, UNICEF-ovi mladi reporteri odlučili su da provjeravaju tačnost informacija koje se objavljuju na društvenim mrežama i u medijima, a koje izazivaju pažnju građana. Prilikom provjere tačnosti informacija slijedili su primjer analiza s platforme Raskrinkavanje i djelimično koristili njihovu javno dostupnu metodologiju.