Mladi biraju karijeru kroz praksu
Uz podršku UNICEF-a, srednjoškolci širom Crne Gore imaju priliku da kroz praktično iskustvo istraže potencijalne karijerne i akademske puteve

Podgorica, 25. novembar 2024. - Program „Prilike“ pružio je Miji Brajušković i Lazaru Mikuliću jedinstvenu šansu da steknu praktična iskustva i otkriju šta ih čeka u profesionalnom svijetu. Kroz rad u zajednici, Mia je razvijala empatiju i unapređivala komunikacijske vještine, dok je Lazar shvatio koliko je psihologija šira i kreativnija oblast nego što je ranije zamišljao.
Kao dio programa, koji realizuju NVO Centar za omladinsku edukaciju i ADP Zid uz podršku UNICEF-a, srednjoškolci širom Crne Gore dobijaju priliku da praktično istraže svoje potencijalne karijerne i akademske puteve. Ova inicijativa povezuje mlade s radnim okruženjem, omogućavajući im da kroz praktičan rad razvijaju ključne vještine koje će im koristiti u životu i karijeri.
Tokom svoje prakse, Mia je naučila kako se nositi s izazovima socijalnog rada. Radionice s djecom bile su prilika za obostrano učenje o njihovim pravima, što joj je pomoglo da razumije koliko je važno prilagoditi pristup potrebama drugih. Ovo iskustvo dodatno je učvrstilo njenu želju za rad u ovoj oblasti.
„Nisam imala slična iskustva ranije i zato mislim da je ovo baš jedna originalna prilika koju mladi treba da iskoriste. Smatram da se nakon ove prakse promijenilo dosta toga, ali ne u smislu da više ne želim da se bavim ovim poslom, već baš suprotno – želim da se bavim njime još više.“

Lazar je, međutim, kroz praksu dobio realan uvid u način rada u oblasti psihologije, profesije koju vidi kao svoj budući poziv. Prethodno je imao ograničeno shvatanje onoga što znači biti psiholog, ali ističe da je zahvaljujući praktičnom iskustvu uvidio širinu, kreativnost i raznovrsnost ove profesije.

„Nakon prakse, pokazano mi je da je psihologija mnogo opširnija oblast, da ima mnogo struka i mnogo specijalizacija i da postoji jedan određeni nivo kreativnosti koji bih ja htio da ispoljim.“
Prema izvještaju Evropske komisije za 2024. godinu, 23% mladih (15-24 godine) bilo je bez posla u 2023. godini, dok čak 72% nezaposlenih traži posao duže od godinu dana. Programi poput „Prilika“ imaju ključnu ulogu u osposobljavanju mladih za tržište rada i podspješivanju boljeg ambijenta za smanjenje ovih zabrinjavajućih statistika.
Mentorka programa, Ljiljana Radišević, naglašava koliko je ključno da mladi dobiju priliku da istraže različite profesije i bolje razumiju svoje potencijale.
„Primijetila sam da su mladi počeli razmišljati šire o svojim profesijama, konkretno psihologa ili specijalnog pedagoga, ne vezujući ih samo za rad u institucijama poput škola ili bolnica, već razmatrajući šire mogućnosti, poput ljudskih resursa i rada sa ljudima.“

Profesorica u Gimnaziji „Slobodan Škerović“, Milena Pajović, smatra da program pomaže mladima da primijene svoja teorijska znanja kroz praktično iskustvo.

“Program Prilike je način da se mladi ljudi osnaže i ohrabre i da svoja teorijska znanja stečena kroz srednjoškolsko obrazovanje iskoriste na praktičan način, jer formalan vid obrazovanja ne pruža mnogo prilika u tom smislu. Ovo je način da testiraju svoja buduća zanimanja sa ciljem da svoje ideje učvrste ili da se usmjere na neke druge interesne sfere.“
Uz podršku UNICEF-a, program se trenutno sprovodi u 8 srednjih škola, a cilj je da se u budućnosti uvede u sve škole.
„Kako bismo podržali lakši prelaz iz škole u poslovni svijet, moramo mladima obezbijediti vještine 21. vijeka i pružiti prilike da istraže raznovrsne poslove. Praktično iskustvo je ključno za mlade kako bi odabrali obrazovne i karijerne puteve koji najbolje odgovaraju njihovom potencijalu“, ističe šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei.
Program „Prilike“ pokazuje da kvalitetno obrazovanje nije samo učenje teorije – ono uključuje pružanje prilika mladima da istraže svoje potencijale, steknu praktična iskustva i aktivno se pripreme za budućnost.