Hraniteljstvo – dobrobit i djece i odraslih
Dragica Rakočević, oplemenila svoj život kroz hraniteljstvo troje djece

- Dostupno na:
- Crnogorski
- English
NIKŠIĆ, 24. MAJ 2018. – Kao posebne trenutke svog života, Dragica Rakočević (62) pamti rođenje svoje djece i unučića. S istim žarom priča i o danu kad joj je Centar za socijalni rad dodijelio ulogu hraniteljke dva dječaka i jedne djevojčice.Djeca u njenom domu provode već tri i po godine.
Nastojala sam da im se približim kao roditelj, da im pokažem ljubav, da vide da su voljeni. Ja sam ih stvarno zavoljela, kao da sam ih ja rodila.
Djevojčica i dječaci, koji su tada imali između četiri i devet godina, bili su neuhranjeni i jedva su govorili, kaže Dragica: „Djevojčica je imala sedam godina i 11 kg, starijeg dječaka socijalni radnici našli su na ulici. Mlađi dječak nije znao da broji, nije mogao da se upiše u školu, imao je šest godina. Ja sam ga upisala u vrtić i psiholog nije mogao da vjeruje da je to ono dijete od prošle godine. Kada je krenuo u školu, bio je odličan đak.“
Dragica kaže da su vrlo brzo djeca promijenila loše navike i da su sada svi uzorni đaci.
„Znam da oni ne mogu da budu nedovoljni, ali mi je važno da škola i razredni kažu da su djeca vaspitana”, kaže Dragica i dodaje da je djecu upisala i na folklor i u crkveni hor, gdje razvijaju svoje talente i gdje su stekli brojne prijatelje.
Da postane hraniteljka, Dragicu je motivisala kampanja „Svako dijete treba porodicu“, koju je UNICEF, uz podršku Vlade i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, pokrenuo krajem 2013. godine. Nakon njenog iskustva i njena prijateljica je odlučila da postane hraniteljka: „Godinu poslije mene uzela je djecu na moj nagovor. Sada se družimo i zajedno provodimo vrijeme, idemo na izlete i ljetovanje.“
Tokom svoje prve zvanične posjete Crnoj Gori, regionalna direktorka UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju i specijalna koordinatorka za izbjegličku i migrantsku krizu u Evropi, Afšan Kan, razgovarala je s hraniteljima i socijalnim radnicima o reformi sistema socijalne zaštite

Podaci Centra za socijalni rad ukazuju na trend rasta nesrodničkih hraniteljskih porodica u Crnoj Gori u posljednje četiri godine.
Predstavnica Centra za socijalni rad u Podgorici Marija Popović kaže da je u odnosu na 2013. godinu, kada je kampanja počela da se sprovodi, broj nesrodničkih hraniteljskih porodica udvostručen. Ona dodaje da Centar za socijalni rad vrši redovni monitoring i pruža podršku hraniteljskim porodicama:
Svaka hraniteljska porodica se procjenjuje kako bi se odredilo koja vrsta podrške joj je potrebna. Cilj ove procjene je obezbjeđenje svih uslova da se hraniteljska porodica brine o djetetu na najbolji mogući način. Centar za socijalni rad redovno prati situaciju i procjenjuje da li se o djeci na hraniteljstvu brine na adekvatan način.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Osama Kogali, istakao je da je obezbjeđivanje toplog porodičnog okruženja od suštinske važnosti za razvoj djeteta:
Najvažnija stvar u ranom djetinjstvu je odnos jedan-na-jedan između djeteta i odrasle osobe, kao osnovni uslov za zdrav razvoj djeteta.
Kogali je pozvao građane Crne Gore da se uključe i informišu o hraniteljstvu i da oni koji su u mogućnosti postanu hranitelji i tako obogate svoje i živote djece koja su bez roditeljskog staranja.