Medijska pismenost (kampanja započeta 2018.)
Djeca rastu uz medije od ranog djetinjstva. Kakav je uticaj medija na njih?

Medijska pismenost
Brojne su studije koje ukazuju da nasilje u medijima može doprinijeti povećanoj agresiji kod djece, ali i da obrazovni programi u medijima mogu naučiti djecu važnim vještinama. Jasno je, dakle, da uticaj koji mediji imaju na djecu prevashodno zavisi od medijskog sadržaja kojem su izložena.
Prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, djeca se moraju zaštititi od štetnog medijskog sadržaja. U isto vrijeme, Konvencijom je propisano da djeca imaju pravo da učestvuju u medijima, te da se njihov glas čuje. Stoga, medijska pismenost i medijska regulacija ne isključuju jedna drugu.
Iz tog razloga, UNICEF udružuje snage s Agencijom za elektronske medije Crne Gore, kako bi se djeca u medijima štitila, ali i da bi se istovremeno i promovisali njihovi stavovi i mišljenja.
Cilj kampanje je promocija medijske pismenosti među roditeljima i djecom, unapređenje kvaliteta izvještavanja medija o pitanjima koja se tiču prava djeteta i poboljšanje kvaliteta medijskih programa za mlade u Crnoj Gori.
Ključna poruka ove kampanje je: „Birajmo šta gledamo”. No, korišćenje medija je samo jedan dio priče. Kroz ovu kampanju želimo da pomognemo djeci da izrastu u medijski pismene građane. To podrazumijeva da će biti u stanju ne samo da biraju šta gledaju svakog dana, već i da će moći da analiziraju i kritički procjenjuju ono što gledaju, kao i da i sami prave različite medijske sadržaje i dijele ih s drugima na bezbjedan i odgovoran način. Iz tog ugla, medijska pismenost predstavlja ključni dio „demokratskog građanstva”.
Roditelji, škole, mediji, nevladine organizacije i Vlada moraju raditi zajedno kako bi stvorili medijski pismene građane i izgradili demokratskije, inkluzivnije i zdravije medijsko okruženje. Iz tog razloga, kampanja ima partnere iz svih sektora društva.
