هفتاد سال با یونیسف ایران

یونیسف تاریخچه غرورآفرینی از خدمت رسانی به کودکان و نوجوانان در ایران دارد

یونیسف ایران
An Iranian child
UNICEF/Iran/Noorani
12 مارس 2019

هفتاد سال حضور برای همه ی کودکان ایران

اولین برنامه های یونیسف در ایران در حوزه سلامت عمومی بودند؛ از جمله پویش سراسری و کشوری ایمن سازی در برابر سل که نهایتا منجر به تولید ملی واکسن ضد سل شد و همچنین تاسیس کارخانه شیر پاستوریزه در ایران برای بهبود تغذیه کودکان ایران.

 از سال 1362 که دفتر یونیسف در ایران رسما تاسیس شد تا  سال 1388،  یونیسف یکی از موفق ترین دفاتر در زمینه فروش کارتهای تبریک و هدایا در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا  شد و تعداد زیادی از سرشناس ترین هنرمندان ایرانی را در طراحی و خلق کارت تبریک های یونیسف با خود همراه کرد. درآمد بسیار بالای حاصل از فروش کارت ها و هدایای یونیسف در ایران ، منابع مالی قابل توجهی را برای برنامه های همکاری مشترک یونیسف و دولت جمهوری اسلامی ایران جمع آوری کرد. اکنون نیز در سال 1396، دوران جدید و امیدبخشی برای همکاری یونیسف با بخش خصوصی و جذب مشارکت مالی آنها در جهت حمایت از برنامه های یونیسف در ایران آغاز شده است.

در دهه 1360، دولت جمهوری اسلامی ایران، رسانه های کشور، نظام بهداشت و سلامت، عموم مردم و یونیسف دست به دست هم دادند تا برنامه "بسیج سراسری سلامت کودکان" را اجرایی کنند؛ اجرای موفق بسیج سراسری سلامت کودکان در ایران و تاثیر فراوان آن در کاهش مرگ و میر کودکان، شهرت جهانی برای ایران به همراه داشت. در این کتابچه داستان های دیگری از مشارکت موفق یونیسف با دولت ایران در برنامه های سلامت کودکان آمده است. از آن جمله می توان حمایت از چندین پویش سراسری واکسیناسیون فلج اطفال، پشتیبانی از "برنامه ملی پایش رشد کودک" و سر انجام حمایت از برنامه تحسین برانگیز دولت جمهوری اسلامی ایران در ایجاد شبکه های بهداشت و درمان شهری و روستایی نام برد.

در طول تمام این سالها، یونیسف با تعداد زیادی از وزارتخانه ها و سازمان های غیر دولتی همکاری کرده و خدمات رسانی به کودکان را افزایش داده است. فراهم آوری امکان تحصیل برای کودکان با نیازهای ویژه،  پیشبرد سوادآموزی و حمایت از برنامه ادغام دانش آموزان پناهنده افغان در مدارس ایران از این دست برنامه ها هستند. یونیسف همچنین به کودکان و نوجوانان ایرانی کمک کرده است تا بتوانند در گردهمآیی ها و اجلاس های جهانی این سازمان، از جمله اجلاس "سران جهان برای کودکان" در سال 1368 به عنوان نماینده ایران شرکت کنند.

کمک رسانی در شرایط بحران و بلایای طبیعی همواره بخشی از رسالت جهانی یونیسف بوده است. نمونه هایی از این نوع حمایت ها در ایران، عبارتند از: حمایت از پناهنده ها در سال 1369 پس از پایان جنگ خلیج فارس، و یا مشارکت در امداد و نجات و ارسال محموله های کمک به مردم در زمان زلزله بم در سال 1382. یونیسف در زمان بحران همواره در کنار شرکای کاری دولتی و کشوری خود آماده است تا از آسیب پذیرترین کودکان و خانواده ها حمایت کند.

و مادامی که نیاز باشد، یونیسف ایران در اینجا حضور خواهد داشت و همگام با دولت جمهوری اسلامی ایران، به کودکان و مردم ایران کمک خواهد کرد تا تمام کودکان بتوانند رویاهایشان را زندگی کنند.

طرح تاسیس کارخانۀ شیر پاستوریزۀ تهران در 1333 ش با اقدامات وزارت بهداری، سازمان برنامه و یونیسف تهیه شد. بر اساس این طرح، قرار شد سازمان برنامۀ ایران از محل اعتبارات عمرانی کشور، ساختمان و سرمایۀ لازم را تامین، و یونیسف هم تجهیزات ماشینی ضروری را به ایران اهدا کند. در مقابل، دولت ایران تعهد کرد معادل یک و نیم برابر ارزش ماشین‌آلات، بخشی از شیر تولیدی کارخانه را به مدت هفت سال به تغذیۀ کودکان نیازمند اختصاص دهد. به این ترتیب، نخستین کارخانۀ تجهیز شدۀ تولید لبنیات فعالیت خود را در 1336 ش با یاری یونیسف در تهران آغاز کرد.

Tehran’s Pasteurized Milk factory’s
IRNA News Agency
UNICEF Greetings cards
UNICEF

ماجرای تولد کارت های یونیسف، بخشی از افسانه های شیرین این سازمان است.  نخستین کارت با تصویری از نقاشی جیتکا سامکوا بود، دختر دبستانی 7 ساله ای از کشور چکسلواکی در یکی از سال های پس از جنگ جهانی دوم،  منتشر شد. این نقاشی را،  آموزگار جیتکا به عنوان تشکر از کمک های اضطراری غذایی و دارویی که به دهکده آنها شده بود، به دفتر یونیسف فرستاد. نقاشی، گروهی از کودکان را نشان می داد که با شادی در پرتو نور خورشید، به دور ی ستونی از گل می رقصیدند. در آن زمان، نه جیتکا و نه هیچ کس دیگر تصور نمی کرد که این نقاشی به  نخستین  کارت یونیسف تبدیل ، و پایه گذار  صنعتی بزرگ شود. از آن پس، طرح های بسیاری از هنرمندان سراسر جهان، بر کارت های  گوناگون یونیسف نقش بست. کارت های یونیسف  جدا از ایجاد درآمد، همواره نقش ترویجی مهمی در افزایش آگاهی های عمومی از فعالیت هایی به  سود کودکان داشته است.

پس از زلزله ویرانگر به در سال 1382 یونیسف برای خدمت به کودکان از برنامه متععدی در بم حمایت کرد از جمله: برنامه بازپیوند خانواده، ایجاد فضاهای دوستدار کودک، آب و بهداشت، حمایت های روانی اجتماعی، تغذیه و سلامت و ایجاد شهر دوستدار کودک.  

Children in bsm
UNICEF/Iran/Noorani

برای مطالعه ی داستان های حضور موفق یونیسف در ایران، به بخش نشریات مراجعه فرمایید.