مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) به سلامت ذهنی و جسمی کودکان زودرس کمک می کند

پیشرفت های چشمگیر در زمینه رشد جسمانی و ذهنی کودکان نارس

یونیسف ایران
A newborn in the incubator
UNICEF/Iran/Andisheh Rad
20 فوریه 2018

آزاده دروزمی، لباس مخصوص و استریل شده پوشیده و در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان مهدیه تهران، آیسو را روی سینه اش گذاشته است تا به او مراقبت آغوشی دهد. این شیوه ی مراقبت از نوزادان زودرس، به نام مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی)، در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان مهدیه تهران همراه با دیگر خدمات مراقبتی اثربخش، برای نوزادان زودرس ارائه می شود. آزاده، مادری 23 ساله، اواسط دی ماه 1396، دوقلوهایش آیسو و آیناز را زمانی که جنین ها 28 هفته ای بودند، در بیمارستان مهدیه تهران به دنیا آورد.

آزاده می گوید: "من روزی چهار بار، صبح و شب، مراقبت آغوشی را برای دوقلوهایم انجام می دهم. با آنها صحبت می کنم، زمانی که آنها را در آغوش می گیرم ارتباط احساسی مان را حس می کنم  و باور دارم که آنها به طور کامل من را می شناسند. همسرم نیز، به توصیه پرستاران، روزی یک بار برای انجام دادن مراقبت آغوشی به بیمارستان می آید."

بیمارستان مهدیه، محل اجرای تعدادی از برنامه های مشترک وزارت بهداشت و یونیسف در حوزه نوزادان، با هدف رشد و بقای آنها، از جمله برنامه مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) است. این شیوه مراقبت از نوزادان، جایگزینی ایمن و موثر برای مراقبت از نوزادان زودرس است که می تواند باعث کاهش مرگ و میر در نوزادان و افزایش میزان شیردهی مادر به آنها به ویژه در ساعات اولیه پس از زایمان شود.

یونیسف و وزارت بهداشت همچنین مشترکا کارگاه آموزشی مراقبت های آغوشی (مراقبت کانگوروئی) را از تاریخ 16 تا 18 بهمن 1396، برای متخصصان حوزه پزشکی نوزادان از استان های مختلف ایران، برگزار کردند. دو متخصص مجرب طب نوزادان و مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) از دانشگاه پریتوریای آفریقای جنوبی برای تسهیل این کارگاه به ایران سفر کرده اند.

آقای دکتر مرندی، رئیس انجمن پزشکان نوزادان ایران، با تشکر از یونیسف برای توجه وافر به به مساله رشد و بقا نوزادان، گفت: " چند دهه است که از شیوه ی مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) به عنوان یک روش مقرون به صرفه در بسیاری از کشورهای مختلف جهان استفاده می شود. اما بعضی از کشورها مانند کلمبیا، زمان زیادی است که این شیوه را به طور موثر اجرا کرده اند. این امر نشان می دهد که در مکان هایی که امکان دسترسی به فن آوری ها و امکانات جدید برای مراقبت نوزادان موجود نیست، مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) می تواند به عنوان یک جایگزین عالی برای کمک به رشد جسمی و روحی نوزادان مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت توجه بیشتر به رشد مغزی نوزادان نه تنها برای سلامت جسمی نوزاد اهمیت دارد، بلکه بر توانایی های ذهنی کودکان در هنگام رشد نیز تا حد چشمگیری تاثیر می گذارد.

دکتر ویل پارکس، نماینده یونیسف در ایران، در مراسم افتتاحیه این کارگاه گفت: "در سطح جهانی پیشرفت های چشمگیری در کاهش تعداد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال انجام گرفته است، اما بسیاری از نوزادان هنوز هم فوت می کنند." او اضافه کرد: "ما اکنون باید بر روی چند ساعت اول پس از تولد و همچنین روزهای نخست زندگی نوزادان تمرکز کنیم." نماینده یونیسف از همکاری همیشگی وزارت بهداشت به عنوان یکی از شرکای کاری یونیسف در جهت بهبود وضعیت بقاء کودکان در جمهوری اسلامی ابراز داشت. در نهایت، دکتر پارکس افزود یونیسف در سطح جهانی تلاش می کند تا سهم بودجه ی اختصاص یافته برای برنامه های رشد و بقاء کودکان را افزایش دهد. این اقدامی مهم و حیاتی برای همه ی دولت ها است.

آقای دکتر برکاتی، مدیر کل اداره بهداشت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، نیز در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی مراقبت آغوشی (مراقبت کانگوروئی) گفت، اصول نظری مراقبت آغوشی 12 سال پیش در ایران مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: " لازم است ما برای اجرایی شدن کامل این برنامه هر چه بیشتر تلاش کرده و به طور کامل این روش مراقبت از نوزاد را پیاده سازی کنیم. این کارگاه فرصتی عالی برای حمایت از این روش مراقبتی و ایجاد تعهد ما نسبت به اصول مراقبت آغوشی است. "

پنج هفته پس از تولدشان، دوقلوهای آزاده 33 هفته ای هستند و راحت و سالم، با مراقبت های مخصوص و تغذیه با شیر مادر در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU ) بیمارستان مهدیه مراقبت می شود. آزاده به آرامی کمر آیسو را نوازش می کند و می گوید: " 20 روز است که من در بیمارستان در کنار دوقلوهایم هستم. پرستاران این بخش به من یاد دادند که چگونه مراقبت آغوشی کانگوروئی را انجام دهم، چگونه دوقلوهایم را برای رشد بهتر آنها لمس کنم و به آنها کمک کنم تا بدنشان گرم بماند و ضربان قلبشان بهبود یابد." لبخند رضایت بخش آرزو نشان می دهد که او کاملا از اینکه دوقلوها سالم هستند و به طور کامل از شیر مادر تغذیه میکنند، بسیار خوشحال است.

 

 

در سطح جهانی پیشرفت های چشمگیری در کاهش تعداد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال انجام گرفته است، اما بسیاری از نوزادان هنوز هم فوت می کنند

دکتر ویل پارکس