پشت‌بام تکه‌ای از آزادی

برنده جایگاه دوم در دومین دوره مسابقه عکاسی مشترک یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «زندگی کودکان در دوران کرونا»

عرفان کوچاری
13 اکتبر 2021

پروفسور جان مدینا , بیولوژیست مولکولی می‌گوید: «کودکان ما هیچ‌گاه به تنهایی رشد نخواهند کرد و لزوم بودن در گروه، قبیله و جامعه برای آنها غیر قابل انکار است و این رمز رشد ذهنی و رفتاری کودکان است.»

کودکان هیچ گناه و تقصیری درشیوع بیماری کرونا نداشته‌اند. به طور واضح مشهود است که ارتباطات کودکان با یکدیگر در دنیای تکنولوژی امروزی به حداقل رسیده است وبا شیوع بیماری کرونا تقریبا به کلی قطع شده است و این موضوع صدمات غیرقابل جبرانی به رشد ذهنی و روحی آنها خواهد زد.

من در این مجموعه سعی داشتم تا کودکانی که می‌خواهند از حق مسلم خود یعنی بازی کردن بهره ببرند، را به تصویر بکشم. آنها مجبورند در این موقعیت زمانی و مکانی بر بالای پشت‌بام‌ها بازی کنند که فضای مناسبی برای چنین کاری را ندارد و آبستن خطرات بیشماری برای آنهاست.

فاطمه ۱۰ ساله به علت بسته بودن باشگاه ژیمناستیک خود به تنهایی در بالای پشت بام خانه در محله دماوند در حال تمرین است.

Erfan 1
Erfan Khouchari

شایان و ستایش از بالکن‌های روبرو در حال پرسش چیستان از کودکان همسایه‌ای هستند که بر بالای پشت بام قرار دارند.

erfan 2
Erfan Kouchari

علی ۱۲ ساله در محله ایران مشغول کاشت بذر در باغچه واقع در پشت بام است.

Erfan 3
Erfan Khouchari

عباس در حال تاب دادن کودک ۴ ساله خود حلما است.

Erfan 4
Erfan Khouchari

محمدرضا ۱۱ ساله و نرگس ۱۰ ساله در حال انجام بازی قایم‌موشک بر بالای پشت منزل خود در محله چیتگر هستند. علی‌رغم دیوارهای بلند محافظ پشت بام‌ها بازی‌های هیجانی خطرات فراوانی را برای کودکان دارد.

erfan 5
Erfan Kouchari

آقای تاجیک برای سرگرم کردن کودکان خود در روز سیزده به‌در برای آنها بر بالای پشت‌بام چادر زده و در حال بالا بردن بادبادک است.

Erfan 6
Erfan Kouchari

حسین ۱۲ ساله به همراه دختر عموش فاطمه ۱۰ ساله در حال تماشای مناظر بیرون ساختمان منزلشان هستند. فاطمه بعد از ۲ ماه برای اولین بار به خانه عمویش آمده است.

Erfan 7
Erfan 7

مهدی ۱۵ ساله در حال تمرین روپایی بر بالای پشت‌بام منزل خود در محله سی‌متری‌جی است.

Erfan 8
Erfan Kouchari

مانی ۵ ساله پس از تفنگ بازی با پدرش سعید بر اثر خستگی بر روی صندلی آجری خود نشسته است. فضای سبز پشت منزل آنها قبل شیوع بیماری کرونا محل بازی مانی بوده است.

Erfan 9
Erfan Kouchari

علی برای سرگرم کردن دو کودک خود ایلیا و هلنا چادر مسافرتی خود را بر بالای پشت بام نصب کرده است و حالا این چادر به خانه بچه‌ها و محلی برای بازی و کتاب خواندن بچه‌ها مبدل شده است.

Erfan 10
Erfan Kouchari